הישראלי נתי חדד שכלוא בכלא המרכזי בקוסומוי, ומי שמלך תאילנד אישר הבוקר את העברתו להמשך ריצוי עונשו בישראל, עלול להישאר בכלא שבועות וחודשים ארוכים במידה ולא תימצא לו טיסה חזרה ארצה.

על פי הדיווחים שמגיעים מתאילנד, ביום חמישי הקרוב צפויה הממשלה המקומית להטיל סגר מוחלט על המדינה בעקבות משבר הקורונה, ומשמעות הדבר שלא יהיו טיסות יוצאות או נכנסות למדינה האסייתית.

בני משפחתו של חדד, שקיבלו את הבשורה  על חזרתו הבוקר בהתרגשות, מודאגים וחוששים שנתי ישאר תקוע בכלא בקוסומוי עוד תקופה ארוכה עד שיוחזר לישראל. "אני לא רוצה לקבל את הגופה של הבן שלי בשקית שחורה. יש בקוסומוי לא מעט אנשים שנדבקו בקורונה, ואני דורשת ממדינת ישראל להחזיר את הבן שלי בהתאם להחלטת מלך תאילנד כבר בימים הקרובים ולא להתמהמה יותר מדי", מספרת אמו של חדד, נורית, בראיון מיוחד ל-mako.

"המערכת החיסונית של נתי לא חזקה והוא ירד המון במשקל. הפכתי עולמות ונלחמתי כדי להחזיר את הבן שלי ארצה, ואחרי שהתקבלה החלטתו של המלך - אני לא מבינה למה מחכים יותר מדי ולא פועלים מיד להחזרתו של בני לישראל", הוסיפה נורית.

משרד החוץ הישראלי מצדו הוציא לאחרונה הודעה בה הוא ממליץ לכלל הישראלים השוהים בתאילנד לצאת מהמדינה עד יום חמישי הקרוב, אחרת הם עלולים להיתקע בה תקופה ארוכה, וכאמור נורית חדד חוששת לגורלו של בנה: "אני מבקשת מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפעול מיידית להחזרתו של נתי לישראל. מצדי שייקח מטוס ויחזיר אותו ארצה כפי שעשה עם נעמה יששכר".

"הבן שלי שילם מחיר כבד מאוד על לא עוול בכפו", מספרת נורית בדמעות. "הוא לא עבריין, וכל יום שהוא בכלא חייו בסכנה ממשית, בטח ובטח אחרי שנגיף הקורונה הגיע לקוסומוי. אני מתחננת בפני ראש הממשלה שיידאג לכך שנתי יגיע לישראל בימים הקרובים".

נורית ונתי חדד
נורית ונתי חדד לפני מעצרו | צילום: צילום פרטי

במידה וחדד אכן יגיע לארץ בימים הקרובים, הוא אמור כמובן להישלח לבידוד של 14 יום כדי לבדוק ולוודא שהוא אינו נושא את נגיף הקורונה, ולאחר מכן הוא צפוי לעבור לאחד מבתי הכלא הקלים יחסית בצפון הארץ, בו ירצה את העונש שנותר לו - שנתיים ושמונה חודשי מאסר בפועל.

"אני מתכוונת לפנות לנשיא המדינה שפעל רבות למען החזרתו של נתי, ולבקש ממנו שיעניק לו חנינה כדי שלא יישב יום אחד בכלא בישראל. הבן שלי סבל מספיק", הוסיפה האם נורית.

בשב"ס כבר ערוכים לקלוט את חדד, זאת רק לאחר שיעבור בדיקות מעמיקות ויהיה ברור האם הוא נושא את נגיף הקורונה. רק לאחר שיתברר שהוא בריא ואינו נדבק בווירוס - הוא יועבר לאחד מבתי הכלא שבאחריות השב"ס.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "משרד החוץ ומשרד המשפטים פעלו בנושא וקיבלו לבסוף את אישורם של שלטונות תאילנד כי האסיר נתי חדד יועבר לישראל להמשך ריצוי מאסרו. עתה פועלות המדינות לתיאום אופן העברתו בפועל לישראל, זאת בצל המגבלות הנגרמות בשל התפרצות נגיף הקורונה".