אורן שיינמן, הישראלי העצור באקוודור בגין עבירות של "התעשרות לא חוקית" ומכירת בדיקות קורונה מהירות ומסיכות לנשיא המדינה לשעבר, עבדאללה בוקראם, ובנו חקובו - ממשיך להסתבך.

בית המשפט המרכזי בעיר גואייקיל גזר בסוף השבוע האחרון על שיינמן עונש כבד של שש שנות מאסר בפועל ועוד שמונה חודשים בגין העלמות מס והלבנת הון. בנוסף, השופטים גזרו על על שיינמן קנס של 4,800 דולרים, והורו להחרים את שתי המכוניות היקרות שהיו שייכות לו ולחברו שי דהן, שכזכור נרצח לפני כמה חודשים בתאו בבית הכלא לעיניו של שיינמן.

שני הרכבים שהוחרמו, אאודי Q5 וג'יפ מסוג לנדרובר קרוז, שווים על פי ההערכות כחצי מיליון דולרים, ויחד איתם החרימה המדינה גם את 300 אלף הדולרים שנמצאו ברכבם של שיינמן ודהן עת שנתפסו על ידי השוטרים בדרכם לבצע לכאורה עסקה לא חוקית של מכירת בדיקות קורונה מהירות.

כזכור, שיינמן כבר מרצה עונש של שנתיים מאסר בפועל בגין זיוף מסמכים והתחזות לסוכן של הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (DEA), והוא מוחזק נכון להיום במרפאה בעיר גואייקיל תחת אבטחה כבדה של יחידת משטרה מיוחדת מחשש שגורמים נגדם הוא אמור להעיד בקרוב ינסו לפגוע בחייו.

"גזר הדין הזה נגד אורן כמוהו כגזר דין מוות", טוען גורם ישראלי המתגורר באקוודור, "זה לא הגיוני שהוא נענש בחומרה רבה כזו בזמן שהעבריינים הגדולים והמאפיונרים בפרשה, כמו הנשיא לשעבר עבדאללה, בנו חקובו ומפקד הכלא לשעבר ריינה, לא הועמדו לדין. העניין החמור מכל הוא שאורן אמור להעיד נגדם בקרוב, ואני מקווה שהוא לא יגמור כמו שי".

שי הוא שי דהן, מי שכאמור חוסל לפני כארבע חודשים בכלא 'פניטסנריה דל ליטורל' על ידי כמה אסירים שחבטו בראשו ובגופו פעמים רבות בלבנים ובפטיש. שיינמן, שהיה גם הוא בתא בזמן התקיפה, נפצע באורח בינוני ונלקח לטיפול רפואי במרפאה מאובטחת ומאז לא שב לבית הכלא מחשש שיינסו לפגוע בו שוב.

החשד הוא שמאחורי הרצח של דהן עומדים מפקד הכלא ריינה, הנשיא לשעבר בוקראם ובנו חקובו, שכאמור חששו שדהן יעיד נגדם ויפליל אותם לאחר שהחזיק בידיו קלטות שתיעדו את העסקאות שרקם איתם והיו עלולות לשלוח את השלושה לשנים ארוכות בכלא.

מיד לאחר גזר הדין שהוטל על שיינמן, מסרו מקורות שונים ל-mako כי מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים חשאיים בין גורמים בישראל לבין אקוודור להעברתו של שיינמן להמשך ריצוי עונשו בארץ.

"המדינה פישלה עם שי דהן שזעק לעזרה והתריע שעומדים לרצוח אותו ולא עשתה דבר וחצי דבר להציל את חייו. זה הזמן להציל את אורן ולהחזירו לישראל ולעשות את התיקון שלא נעשה עם שי", אומר הרב רותם תומר מבית חב"ד באקוודור. "הכתובת שוב על הקיר והיא צבועה באדום. תוציאו את אורן מאקוודור לפני שיהיה מאוחר".