התפתחות דרמטית בפרשת רצח מיכאל סולדזה בבית ים בשנת 2019: המשטרה, בהוראת פרקליטות מחוז תל אביב, החליטה היום (ראשון) לשחרר בתנאים מגבילים את החשוד המרכזי ברצח, אלכס ארפן בן 62, ובמקביל תמשיך לבצע השלמות חקירה נוספות.

ארפן נעצר לפני למעלה מחודש לאחר שגרושתו, שהייתה אשתו בזמן האירוע, טענה שהוא רצח את  את סולדזה בסכין מטבח כנקמה על כך שניהל רומן עימה.

"מבחינתנו התיק הזה פוענח, אבל אנחנו עובדים מול הפרקליטות שביקשה השלמות חקירה כדי שנוכל לבסס כתב אישום מוצק נגד החשוד", גילה גורם בכיר במשטרה. "למרות שהוא שוחרר שזו מכה קשה עבורנו אבל נמשיך באסוף הראיות נגדו ונפעל בתיאום מול הפרקליטות כדי להגיע לחקר האמת בתיק הזה".

פרקליטתו של ארפן מטעם הסניגוריה הציבורית, עו"ד יעל פינקלמן-ניסן, טענה בדיון בבית המשפט כי למרשה נגרמה טראומה קשה ממעצרו. לדבריה הוא עבר עשרות חקירות מתישות ואין לו שום קשר לרצח של סולדזה.

השופטת בבית משפט השלום בתל אביב שחררה את ארפן למעצר בית ואסרה עליו ליצור כל קשר עם  מעורבים בפרשה, עדים או מתלוננים, וכן עם גרושתו וילדיו וכי עליו להתייצב לכל חקירה שיידרש במשטרת מרחב איילון. 

השופטת אפשרה לו לצאת פעמיים ביום לארבע שעות להתאוורר מחוץ לבית. במידה וייפר את תנאי השחרור הוא ייעצר. "נכון שזה סוג של מכה לא קלה עבורנו אבל אנחנו כפופים לפרקליטות ואני מאמין שבסופו של דבר נפענח את התיק הזה", ציין קצין משטרה.

הרצח התרחש בערב חגיגות השנה החדשה של שנת 2019, בשעה שסולדזה היה בביתו. ארפן חשוד שדפק על הדלת כדי לשוחח עימו. בעודם עומדים בסלון ארפן על פי החשד לכאורה שלף סכין ארוכה, דקר אותו פעמים רבות ונמלט מהמקום. למחרת הבוס של סולדזה במגרש המכוניות בו עבד התקשר לאביו פנחס ודיווח לו שבנו לא הגיע לעבודה. האב, ניגש לתחנת המשטרה ודיווח על העדרות בנו. שוטרים בליווי האב הגיעו לדירה בבת ים בה התגורר סולדזה, פרצו פנימה ואז גילו את גופתו מוטלת בסלון בתוך שלולית דם.

חוקרת משטרת מרחב איילון עצרו חשודים רבים בפרשה, כולל בני הזוג שהיו עצורים כשבוע ימים כחשודים ברצח. כולם שוחררו מחוסר ראיות. גרושתו של ארפן נפגשה לפני כמה שבועות עם חוקרי תיק הרצח והתוודתה בפניהם שבעלה דאז ארפן רצח את סולדזה בגלל שחשף שהיא ניהלה עימו רומן.

האישה נחקרה כמה פעמים במשטרה. במקביל החוקרים אספו ראיות חדשות ובתום חקירה סמויה ארפן נעצר כחשוד ברצח כמה ימים לפני שהיה אמור לפגוש את כלתו שהייתה אמורה לנחות מאוקראינה.

הוא נחקר עשרות פעמים, ומדובבים אף הוכנסו לתאו אבל ארפן התבצר בעמדתו שלא רצח את סולדזה. כל תרגילי החקירה של החוקרים נכשלו. מעצרו של ארפן הוארך כמה פעמים והחוקרים שניהלו את החקירה בליווי פרקליט בכיר מפרקליטות מחוז תל אביב היו בטוחים אז וגם היום שפענחו את התיק ושהוא הרוצח.