חשד כי אסיר ישראלי מת מנגיף הקורונה בכלא בפרו: צחי מועלם, תושב מרכז הארץ בשנות ה-30 לחייו המרצה עונש מאסר של 20 שנה בכלא המרכזי בלימה בירת פרו, הלך לעולמו השבוע בין כתלי כלא "לוריגאנצ'ו", כך דווח למשרד החוץ.

שלטונות הכלא הודיעו על מותו לרשויות האכיפה במדינה, ואלה עדכנו בעניין גורמים במשרד החוץ הישראלי. "מדובר באחד מבתי כלא הגרועים בעולם. שבו מוחזקים אסירים בתת תנאים אנושיים ותנאי תברואה גרועים מאוד. לא פלא  שאסירים חלו שם בקורונה", מסביר עו"ד מרדכי ציבין, המתמחה בהבאת ישראלים העצורים בחו"ל לישראל וביקר לפני כמה חודשים בכלא בו מת מועלם.

"האסירים הם אלה ששולטים בכלא ולא הסוהרים. למעשה, זה לא בית כלא - זה ג'ונגל. יש אסירים שיש להם טלפונים סלולריים, הם משתמשים בסמים בין סורגים, ואתה זה שצריך לקנות לעצמך את האוכל. אם אין לך כסף לוקחים לך את הבגדים וכל רכוש אחר שיש לך. אין שם תנאים סניטריים כלל וכלל, ובקלות אפשר למות שם, בטח מקורונה".

מועלם, עבריין מוכר למשטרת ישראל, נעצר לפני כמה שנים בחשד כי היה מעורב בפרשה גדולה הקשורה למכירה וסחר של כשני טון קוקאין והוא נדון ל-20 שנות מאסר בפועל. על פי החשד, מועלם המשיך לפעול גם מתוך בית הכלא, המשיך לעסוק בהברחות סמים לישראל, והיה מקושר מאוד לסוחרי סמים שונים בארץ ובפרו.

בית הכלא בפרו
בית הכלא "לוריגאנצ'ו" בו שהה מועלם | צילום: JESUS OLARTE/AFPTV/AFP via Getty Images

בשנת 2003, מועלם, יחד עם שני חשודים נוספים, נעצרו בחשד לרצח של תושב לוד בן 43 בכניסה למושב גינתון. על פי חוקרי המשטרה, הרצח של בוצע על רקע של סכסוך עבריינים בנוגע להברחות קוקאין מדרום אמריקה לישראל, ומועלם נעצר בחשד לרצח אבל שוחרר לאחר שהתברר שאין לו קשר למעשה.

בהמשך, לפני כשש שנים, חשפה משטרת ישראל רשת גדולה של עבריינים תושבי לוד ורמלה שהבריחו קוקאין מפרו לישראל, ועל פי החשד מועלם היה חלק מאותה רשת.

לפי כתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד חמישה מהמעורבים בפרשה, מועלם רכש כק"ג קוקאין גולמי בפרו, שלח אותו לישראל וקיבל את הכסף באמצעות גורם שלישי. עם הגעתו של הקוקאין ארצה, הוא הדריך את העבריינים שקיבלו אותו כיצד להפיק ממנו קוקאין מוצק אותו ניתן יהיה למכור במחירים גבוהים.

בהמשך התברר שאותם עברייינים שפעלו תחת הדרכתו של מועלם הקימו מעבדה מאולתרת וניסו באמצעות מכשירי מיקרוגל להפוך את הסם ממצב נוזלי למוצק ואז לאבקה.

מועלם, כך על פי כתב האישום, נשמע אומר לעבריינים בשיחות שהמשטרה יירטה: "לאט, בעדינות, לא לתת לזה הרבה חום. בעדינות, בעדינות, בעדינות. שלושים שניות ולהוציא שלא יתחמם יותר מדי ולא יהיה צהוב".  

הרשויות בפרו טרם העבירו לאנשי משרד החוץ דו"ח רשמי על נסיבות מותו של מועלם, אבל ההערכה היא, לאחר שתושאלו אנשים מתוך הכלא, שמדובר בנגיף הקורונה.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "מטעמי צנעת הפרט אנו לא מוסרים פרטים למעט העובדה שאנו מטפלים בהבאת הגופה לישראל".