שי דהן, האסיר הישראלי שנמלט לפני כשנה וחצי מהכלא המרכזי בפנמה לאחר שלטענת רשויות האכיפה במדינה שיחד סוהרים ומנהלי כלא במאות אלפי דולרים, טוען השבוע ממקום מחבואו כי יש לו הוכחות חד משמעיות שתפרו נגדו תיק ורדפו אותו רק בגלל קרבתו לבכירים לשעבר בממשלת פנמה.

"הייתי מקורב מאוד לבכירים בממשלה המקומית ואני יודע שהיא תפרה תיקים והוציאה צווי מעצר בינלאומיים נגד אנשים נוספים ללא שום סיבה. הם ראו בי ובהם אויבים שלהם", טוען דהן בראיון בלעדי ל-mako. "זו הרגשה נוראית לחיות במנוסה כשאתה יודע שאתה חף מפשע, וזה ממש לא משנה באלו תנאים אני חי היום. האמת תצא לאור בקרוב והתיקים נגדי ייסגרו".

דהן (36) ישראלי ואיש נדל"ן שהקים עסק לעגלות בקניונים במקסיקו ובפנמה, רכש במהלך שנותיו באמריקה הלטינית נכסים רבים, ומאז יולי 2018 הוא נחשב לאסיר נמלט שעומדים נגדו צווי מעצר של האינטרפול ורשויות החוק בפנמה.

סיפורו של דהן מתחיל לפני כשנתיים, אז הוא נעצר בברצלונה על ידי שוטרי האינטרפול, זאת לבקשת משרד המשפטים בפנמה בטענה שביצע במדינה מעשי הונאה בהיקף של מיליוני דולרים.

דהן, שיצא במהלך חייו (מאז עזב את ישראל) מכמה תסבוכות משפטיות ללא כתבי אישום, טען אז להגנתו שמדובר בסכסוך אזרחי בינו לבין איש עסקים מוסלמי בנוגע לרכישת דירה בשווי של 640 אלף דולר, ולא מדובר בעניין פלילי שמצריך הוצאת צו בינלאומי נגדו, או את העמדתו לדין.

טענותיו של דהן לא הועילו, ומיד אחרי מעצרו בספרד הוא הוסגר לפנמה, הוגש נגדו כתב אישום והוא נכלא בכלא המרכזי במדינה La Joyita ("לה חוייטה"), באותו אגף בו נכלאו גם כמה מאנשיו של העבריין הישראלי מיכאל מור שנעצרו בגין סחיטה ואיומים של אנשי עסקים יהודים מקומיים.

שי דהן 2019
היכן הוא מסתתר? דהן בתמונה עדכנית | צילום: צילום פרטי
שי דהן 2019
מטייל בין יעדים שונים בארה"ב | צילום: צילום פרטי

לדברי דהן, הוא נאלץ לשלם לסוהרים ולמנהל הכלא דמי פרוטקשן בהיקף של כמיליון דולרים כדי שאלה יגנו עליו מפני האסירים וימנעו מהם לפגוע בו. תוך שכך, כמה חודשים לאחר מאסרו, דהן הצליח להימלט מהכלא ערב פתיחת משחקי המונדיאל ברוסיה, במהלך משחקה של נבחרת פנמה, כשמרבית אזרחי המדינה הלטינית היו עסוקים בעניניי נבחרתם והופעתה ההסטורית בטורניר הכדורגל הגדול בעולם.

לדבריו של דהן, סוהרים ובכירים בכלא הוציאו אותו ברכב משוריין מבית הכלא לסניף בנק בפנמה סיטי, זאת על מנת כדי למשוך עבורם את כספי הפרוטקשן, והוא ניצל זאת כדי להימלט מהמקום במכונית מילוט שחיכתה לו סמוך לסניף הבנק, וכבר ביום למחרת עלה על מטוס פרטי ונחת במיאמי.

בריחתו הדרמטית של דהן כבשה את כל כותרות העיתונים ואתרי האינטרנט בפנמה, וחלק מהעיתונאים המקומיים טענו כי הוא איש מוסד בעל שלוש זהויות שונות ומחזיק בשישה דרכונים, ובהמשך היו כאלה שאף השוו בינו לבין ברוני הסמים פבלו אסקובר ואל צ'אפו גוזמן.

"התובעת הראשית במשפט שלי התפטרה חמש שנים לפני סיום תפקידה ויש הוכחות חד משמעיות לשחיתות בתיק שלי", מספר דהן ממקום מחבואו. "לאחרונה החלה חקירה נגד השופט והתובע בתיק שלי, וסוף סוף רואים את האמת".

דהן לא טועה. בשבועות האחרונים אכן פורסמו בפנמה מספר ידיעות על כך שעורך דינו של מנהל הכלא, רמון קסטז'נוס,  אותו שיחד דהן על פי החשד, טען למספר אי סדרים והאשים את התביעה בשחיתות בכל הקשור לטיפול בסיפורו של הישראלי הנמלט. בקשתו של עורך הדין של מנהל הכלא לבירור העניין ולמשפט חוזר נענתה עד כה בשלילה.

שי דהן 2019
נמלט וחי את החיים הטובים | צילום: צילום פרטי
שי דהן 2019
דהן במקום מחבואו | צילום: צילום פרטי

וכך, החליט דהן לפנות לאחרונה במכתב ארוך בן 238 עמודים למשרדי האינטרפול, כשהוא למבקש להקפיא את צו המעצר נגדו בטענה שהוא חף מפשע. במקביל, הוא גם פנה גם לבית הדין הבינלאומי בהאג וביקש את התערבותו בעניין.

"שכרתי עו"ד שהיה בעברו מבכירי האינטרפול ומכיר היטב את המערכת. המכתב מדבר בעד עצמו, ומוכיח מעל לכל ספק שצו המעצר נגדי חסר ערך ושלא ביצעתי שום מעשה פלילי. אני מחכה כרגע עד שיבוטל נגדי צו המעצר הבינלאומי", מספר דהן.

לדבריו, הוא שוהה בימים אלה בלוס אנג'לס ובחר שלא לפרט מעבר לזה. "ברוך השם אני חי בסדר גמור וממתין שכל ההליכים הפליליים נגדו יבוטלו", מספר דהן, "יש לי נכסים בשווי של למעלה משמונה ספרות, זאת ללא לקיחת הלוואות. לקחתי את עורכי הדין טובים ביותר, בהם נשיא האינטרפול לשעבר ופנית גם לבית הדין בהאג על העוול שנעשה לי בפנמה. אני משלם לעורכי הדין שלי 2,000 דולר לשעה".

שי דהן 2019
שי דהן. חופשי ומאושר? | צילום: צילום פרטי

החיים מחדש, החיים הטובים

בכלל, נראה שדהן נהנה מאוד בימים אלה מהחיים הטובים, ונוהג מדי פעם לנסוע לאתרי נופש שונים בארה"ב ובמקסיקו, ובתמונות שמתפרסמות כאן לראשונה הוא נראה מבלה לצד בחורות בחופי ים ובאתרי תיירות יוקרתיים.

מהשיחות עמו עולה כי הוא נע ונד בין מקומות שונים בארה"ב, מחליף כרטיסי סים וטלפונים הסלולריים, ועושה הכל כדי שלא יאתרו אותו, בנוסף, כך לטענתו, הוא משלם כסף רב למימון ההגנה המשפטית וההוצאות שלו.

"זה עולה לי המון כסף, ועד עכשיו יש לי הוצאות בסכומים של שבע ספרות", טוען דהן. "כדי לשמור על עצמי ואני משלם לא מעט כסף, אבל אני מאמין שבסופו של דבר מתחילים לראות את האור, רואים את הצדק, ואת העובדה שנעשה לי עוול נוראי".

שי דהן 2019
חלק מהמכתב ששלח דהן לנציגי האינטרפול | צילום: צילום פרטי

פרקליטו של דהן, הבריטי ראטסל מרתה, כאמור קצין בכיר לשעבר באינטרפול, התראיין לאחרונה לאתר אינטרנט בפנמה, שם טען שהאזרח המוסלמי שתבע את דהן עקב עוקץ בעסקת נדל"ן למעשה הונה בפועל את מרשו. "מדובר בדירה בקוסטה דל אסטה, והמוסלמי היה צריך לשלם לשי סכום של למעלה ממיליון דולרים, אך הפר את החוזה עמו ואיבד את כספו. לאחר האירוע שי החל לקבל טלפונים מאיימים על חייו שהסתיימו לבסוף במעצרו ובתביעה פלילית נגדו", טוען מרתה.

"למה אני צריך להפוך למבוקש כשברור לכולם שאני חף מפשע ואני זה שהונו אותו?", תוהה דהן בזעם. "התמונה מתבהרת לאט לאט והצדק ייצא לאור. אני מאמין שבסוף הכול יתהפך על מי שתפרו לי את התיק",

וכך, למרות טענותיו של דהן לפיו יש לפרקליטו מסמך שהאינטרפול הקפיא את צו המעצר נגדו, עד לרגע זה הוא לא טרח להעביר אותו לידי מערכת mako,  ולדבריו הממשלה החדשה בפנמה יצאה במסע לניקוי השחיתות במדינה, והוא מקווה שצמרת השלטון שהתנכלה לו תועמד לדין ותשלם על מעשיה.

כאן המקום לציין כי בכירי הכלא שסייעו לדהן להימלט הועמדו לדין פלילי, הם פוטרו מעבודתם, ומשפטם נפתח לאחרונה ובקרוב יינתן גזר דין בעניינם.

"בגלל חומרים שהעברתי לממשלה החדשה, נפתחו החקירות נגד מי שהתנכל לי בממשלה הקודמת שהוחלפה לפני כשלושה חודשים. החומרים שלי הם רעידת אדמה של ממש, ואני מקווה שהם יועמדו לדין וירגישו את אותה הרגשה נוראה שעברה עליי", מסכם דהן.