ארגוני הפשע השולטים ביד רמה על צפון הארץ התחמשו לאחרונה בנשק חדש ויוצא דופן, כזה ששימש בעבר בעיקר כנופיות של גנגסטרים תושבי שיקגו - תת מקלע מסוג 'תומפסון' M-1 - הידוע בכינויו  "טומי גאן".

ה"טומי גאן" נחשב לכלי הנשק הבולט ששירת ומשרת את כנופיות העבריינים בעיר האמריקאית מוכת הפשע, ומזוהה בעיקר עם הגנגסטרים שפעלו בשיקגו בתקופת היובש שבה נאסר למכור אלכוהול, והוא נחשב אז לנשק מהפכני ושובר שוויון. 

"איך הגיע הטומי גאן לעבריינים בצפון? לא ברור. מדובר בעליית מדרגה של ממש שמוכיחה שהם מסוגלים להשיג כל אמצעי לחימה שהם רוצים. אנחנו מעריכים שהנשק הזה הוברח לישראל וכך התגלגל לעבריינים. מדובר בנשק קטלני ביותר וקיים חשש ממשי שהוא עלול להיות מופנה כלפי כוחות הביטחון", מסביר קצין משטרהה.

בחודשים האחרונים עובדים שוטרי המחוז הצפוני מסביב לשעון בנסיון לאתר את מאגרי ומחסני התחמושת של ארגוני הפשיעה שמשמשים אותם לחיסולי חשבונות עם יריביהם, ובתחילת השבוע פשטו שוטרי המחוז הצפוני על בית בנצרת ומצאו מחסן נשק שכלל ארבע רובי M-16, ותת מקלע מסוג "טומי גאן" בשווי כולל של כ-300 אלף שקלים.

צעיר בן 23, ששהה בדירה בזמן הפשיטה נעצר על ידי השוטרים ובית המשפט האריך את מעצרו בחמישה ימים. "האמת היא שדי הופתענו מהטומי גאן. אנחנו רגילים לתפוס M-16 או קלצ'ניקובים, ולדעתי זו הפעם הראשונה בישראל בה הנשק הזה נתפס בידי ארגוני פשיעה. הטומי מכונה גם 'מכונת כתיבה' בגלל קצב הירי הגבוה שלו, ואנחנו חוקרים האם יש עוד כלי נשק  מהסוג הזה ומי הביא או הרכיב אותם בישראל", מוסיף הקצין.

בחצי השנה האחרונה תפסו שוטרי המחוז הצפוני לא פחות מ-223 כלי נשק, 106 רימונים ומטענים, 458 בקבוקי תבערה, ועוד 79 נשקים מסוג "אייר סופט" - אבל תפיסת ה"טומי גאן" הייתה הפתעה של ממש.

זו לא הפעם הראשונה בה הנשק הזה מגיע לישראל, ובתחילת דרכו, צה"ל הצעיר הכניס לשירות מספר מוגבל של תומפסונים, בעיקר ביחידות עילית (כמו יחידה 101), נשקים שהוחלפו על ידי העוזי בשנות ה-50 של המאה ה-20. הנשק התפרסם בארץ כנשקם האישי של מאבטחי דוד בן-גוריון בזמן מלחמת העצמאות.

"הנשק הזה משלב קצב אש גבוה מאוד וממדיו הקומפקטיים אפשרו את הסתרתו מתחת לגוף ושליפתו בקלות וריסוס מהיר של כל מה שנמצא בטווח האש שלו, מה שהפך אותו לנשק האהוב ביותר על הגנגסטרים של שקיגו. הוא שימש מאוחר יותר את חיילי צבא ארה"ב במהלך מלחמת העולם השנייה וגם זכה למקום של כבוד בסצנות של סרטי קולנוע רבים שהופקו בהוליווד", מסכם גורם במשטרה.