תאונת עבודה בעולם התחתון והאסון שנמנע: עבריין תושב חיפה שניסה לחסל עבריין מתחרה בעירו, נפצע באורח בינוני אחרי שהמטען אותו תיכנן להניח בפתח ביתו של יריבו התפוצץ בידיו וגרם לפציעתו.

המקרה יוצא הדופן התרחש לפני כשלושה שבועות, אז ב', עבריין חיפאי כבן 30, הכין בביתו מטען חבלה מאולתר בתוך פחית בוטנים עטופה נייר דבק. מיד כשסיים להרכיב את המטען הוא נסע לביתו של יריבו המתגורר בבניין בעיר, ולפני הגעתו לשכונתו של העבריין המתחרה, הקפיד ב' להסתיר את לוחיות הזיהוי של המכונית עליה נהג בנייר איזולירבנד על מנת שהמשטרה לא תעלה על עקבותיו.

ב' הגיע לבניין בשעת אחת לפנות בוקר והחנה את מכוניתו כשהיא עדיין מונעת בסמוך למקום. הוא נשא את המטען בידיו, עלה בגרם המדרגות המוביל לביתו של יריבו, ועוד לפני שהצליח להניח המטען בפתח הבית נגע ככל  הנראה באחד המנגנונים שמפעילים את המטען, וכתוצאה מכך הוא התפוצץ בעוצמה רבה והרעיד את הבניין כולו.

"חשבנו שמדובר בקטיושות. היינו בטוחים שהחיזבאללה פתאום ירה מלבנון לחיפה. כל הבניין רעד וכמעט התפרק, זו הייתה התחשה", שיחזר אחד הדיירים את פרטי האירוע בעדותו במשטרה. "זה יכול היה להסתיים באסון כבד".

פיצוץ המטען יצר בור קטן בתוך הבניין, ועל פי עדויות השכנים חלק מהתקרה של אחת הקומות נפגעה וחלקים ממנה נפלו לקומה שמתחתיה. מעוצמת הפיצוץ נפגע ב' באחת מעיניו, וחלק מאצבעותיו ברגליו ובידיו נקטעו באופן חלקי. למרות פציעתו, ב' נמלט מהמקום ורץ לעבר מכוניתו בניסיון לברוח לפני הגעת השוטרים.

פיצוץ המטען בחיפה (צילום: דוברות משטרת ישראל)
זירת הפיצוץ בחיפה | צילום: דוברות משטרת ישראל
פיצוץ המטען בחיפה (צילום: דוברות משטרת ישראל)
מכוניתו של ב' בסמוך לזירת האירוע | צילום: דוברות משטרת ישראל

שוטרי תחנת מרחב חיפה שהוזעקו למקום פתחו מיד בחקירת האירוע וערכו סריקות נרחבות באזור, ובמהלך אותן סריקות נתקל אחד השוטרים ב-ב' כשהוא שכוב מדמם ברחוב הגיבורים בעיר ועצר אותו במקום. "הוא היה חבול ומדמם, והתקשה להסביר מה קרה לו", ציין השוטר.

בחקירתו במשטרה הכחיש ב' מכל וכל את מעורבתו באירוע וטען שפציעתו אינה קשורה לפיצוץ המטען, אלא שאנשי המעבדה לזיהוי פלילי במשטרה מצאו את טביעות האצבע שלו על גבי המטען שהתפוצץ, כולל דגימות די.אנ.איי וכתמי דם מהזירה, וטביעות אצבע שנלקחו מלוחית הזיהוי במכונית בה נסע ותאמו את אלה שנמצאו על גבי המטען.

חקירת המשטרה העלתה כי מדובר בסכסוך גדול בין כמה עבריינים בעיר הצפונית ועיקרה מלחמה ושליטה על שוק הסמים בחיפה והקריות.

פיצוץ המטען בחיפה (צילום: פרטי)
פיצוץ המטען הוביל לקטיעת כמה מאצבעותיו של ב' | צילום: פרטי

במהלך חקירתו שמר ב' על זכות השתיקה ולא שיתף פעולה עם החוקרים, ופרקליטות מחוז חיפה הגישה נגדו לבסוף כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בחיפה בגין עבירות של נשיאת נשק ושינוי זהות רכב או חלק ממנו.

הפרקליטות דורשת מבית המשפט להאריך את מעצרו של ב' עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, בטענה שאם ישוחרר הוא עלול לחזור על מעשיו ולסכן את שלום הציבור. "הוא מהווה סכנה לחברה ואין בחלופת המעצר להפיג את מסוכנותו", נכתב בבקשת הפרקליטות.

עו"ד תומר נווה (צילום: יח"צ)
עו"ד תומר נווה | צילום: יח"צ

סנגורו של ב', עו"ד תומר נווה, מסר בתגובה: "מרשי לא מסוכסך עם אף גורם. כל הטענות שנטענו נדחו בזו אחר זו, ומתברר שכל הטענות המודיעיניות בדבר סכסוך עברייני אין בהם כל ממש. נמשיך וננהל את התיק עם קבלת כלל חומרי החקירה".