ראשי ארגוני הפשיעה הבכירים בישראל, מרביתם מהמגזר הערבי, החלו לפעול לאחרונה בדובאי והיו מעורבים בעסקאות סמים חובקות עולם לצד רכישות של נדל"ן במדינה. חלקם אף משתפים פעולה עם עבריינים יהודים תושבי ישראל. 

"הם פועלים באמצעות אנשי קש ששלחו מטעמם לאמירויות או טסו בעצמם על מנת לסגור את עסקאות שמוערכות בכמה עשרות מיליוני דולרים", מגלה קצין משטרה בכיר בשיחה עם mako, "הם מתחזים לאנשי עסקים ישראלים ומסתירים את העובדה שהם עבריינים מסוכנים. אנחנו מדברים כאן על רכישות נדל"ן, שותפויות בפרויקטים בתחום המזון והמלונאות, וגם סחר בקוקאין. היה ברור שגם העבריינים יגלו את דובאי, ודרך אנשי קש הם מלבינים את ההון שצברו בישראל".

לדברי גורמים במשטרה, משלוח הקוקאין העצום שנתפס לפני כחודש בנמל אשדוד בדרכו למחסן באזור התעשייה באר טוביה והכיל כ-750 ק"ג קוקאין שהוסתרו בתוך חביות, מומן על ידי עבריינים ישראלים הפועלים מאיחוד האמירויות יחד עם אנשי עסקים מקומיים. המטען יצא מגואטמלה שבמרכז אמריקה, עבר דרך נמל אנטוורפן שבבלגיה ומשם המשיך עד לנמל אשדוד.

"זו הייתה אמורה להיות עסקה חלומית שבה היו אמורים העבריינים הישראליים וחבריהם בדובאי לגזור רווח של 70 מיליון דולר. בחישוב פשוט ק"ג קוקאין שנקנה בדרום אמריקה שווה כ-5,000 דולרים, ובארץ מחירו יכול להגיע גם ל-100 אלף דולרים ויותר, תלוי במצב השוק. עכשיו תעשה לבד את החישוב כמה כסף הם היו אמורים להרוויח מהעסקה הזו", מסביר קצין משטרה, "העבריינים הישראליים לבדם לא יכלו לממן את כל העסקה והם נעזרו במקומיים תושבי דובאי".

משלוח הקוקאין האדיר נתפס כאמור לפני כחודש על ידי בלשי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש שחוקריה יודעים היטב מי המעורבים בניסיון ההברחה, ובימים אלה הם מנסים, בסיוע משטרת דובאי, להגיע אל המעורבים ולבצע מעצרים, זאת למרות שנכון לעכשיו אין הסכמי הסגרה בין שתי המדינות.

ההערכות הן שארגוני הפשיעה שהיו מעורבים בעסקה פועלים באזור שפלה, צפון הארץ, במשולש ובאזור לכיש. "היה כאן שיתוף פעולה בין עבריינים ישראלים ערבים שפועלים מדובאי יחד עם עבריינים ישראלים, לבין אנשי עסקים מדובאי", מוסיף אותו קצין.

במשטרה מעריכים שעשרות עבריינים ישראלים, יחד עם אנשי קש מטעמם ("קופים" בעגה העבריינית - אנשים שמתחזים לאנשי עסקים) שוהים בימים אלה באיחוד האמירויות ותופרים עסקאות ושיתופי פעולה שונים - גם בתחום הפלילי.

"אני מציע לכל אותם עבריינים ישראליים לא להסתבך בעסקאות סמים בדובאי, כי אם הם ייתפסו הם עלולים להישלח לשנות מאסר ארוכות, ואם מדובר בכמויות גדולות של קוקאין זה יכול להסתיים גם בעונש מוות", מבהיר גורם במשטרה, "שם זו לא קייטנה. אנחנו אוספים מידע על הישראלים שפועלים שם כבר למעלה מחודש, ומנתחים אותו כדי להגיע אליהם או אל אנשי הקש שפועלים בשליחותם. אנחנו מעריכים שאותם עבריינים ינסו להלבין בדובאי מאות מיליוני דולרים, ונעשה הכל כדי לעצור זאת".