ביום שני השבוע נרשם אירוע יוצא דופן ביציאה מכלא איילון: העבריין דין קסנטיני יצא משערי הכלא כשברחבה מחוצה לו ממתינים עשרות חברים קרובים ובני משפחה כדי לקבל את פניו משל היה כוכב רוק, ספורטאי דגול או ראש ארגון פשע ברמה בינלאומית. בתיעוד מהאירוע נראה קסנטיני יוצא החוצה מדלת הברזל הכבדה. מעבר לדלת המתינו לקסנטיני עשרות אנשים, שהריעו לו, חיבקו, נישקו ובירכו אותו על יציאתו לחופשי אחרי שנים מאחורי סורג ובריח.

קסנטיני נכנס לג'יפ מרצדס יוקרתי ונבלע פנימה כששיירת מכוניות ואופנועים מלווים אותו לביתו בצפון תל אביב כאילו היה ראש מדינה. הרבה שנים לא זוכרים במשטרת ישראל ובעולם התחתון מפגן עוצמתי כזה וכבוד מלכים שערכו לעבריין שהשתחרר מהכלא. בלשי ימ"ר תל אביב אף צפו בסרטונים המתעדים את שחרורו של דין כדי לזהות את העבריינים שהגיעו לקבלת הפנים לרגל שחרורו.

האחים התאומים דין ושון קסנטיני, בני 28 תושבי חולון במקור, שכיום מתגוררים בתל אביב, נחשבים לעבריינים מהמסוכנים בישראל בשנים האחרונות שעושים כאבי ראש גדולים ליחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב.

קסנטיני ריצה שש שנות מאסר במהלכן הוחזק באגפי הפרדה, בין השאר בכלא איילון, לאחר שהורשע בניסיון רצח. לפני כחמישה חודשים נעצר האח שון בגין עבירות של הפרעה לשוטר, נהיגה פוחזת ותקיפת שוטר ונדון לשלושה חודשי מאסר בפועל.

האויבים הכי גדולים של האחים קסנטיני הם האחים אבי ונועם כחלון. לפני כשש שנים דין קסנטיני ושלושה מאנשיו תכננו לחסל את כחלון שהתגורר ביבנה. הם הגיעו בשעת ערב לחניון בבניין מגורים שבו התגורר כחלון כשהם לבושים בקפוצ'ונים שחורים וכובעים לראשיהם. אחד מהם החזיק בידו תיק עם מטען חבלה המחובר לטלפון סלולרי. שניים מחברי החולייה הצמידו את המטען מתחת למכוניתו של כחלון, בחלק של המושב. המטען הכיל לבנת חבלה ו-100 ברגים שמטרתם לגרום לתוצאה קטלנית.

למחרת בשעה בשבע וחצי בבוקר קסנטיני ואחד החיילים שלו הגיעו לחניון הבניין כדי לתצפת מתי כחלון יוצא מהבית ואז להפעיל את מטען החבלה באמצעות טלפון סלולרי. למזלו של כחלון בלשי ימ"ר תל אביב שעקבו אחר קסנטיני וחברו עצרו אותם לפני שהמטען הקטלני הופעל.

נגד הארבעה הוגש כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד בגין ניסיון רצח, החזקת נשק, קשירת קשר לפשע ועוד. אבל עקב קשיים ראייתיים ובעיות בזיהוי כמה מהם כתב האישום תוקן. על קסנטיני, שמבחינת המשטרה היה המוח המתכנן, נגזרו שש שנות מאסר בפועל ועל שלושת הנאשמים האחרים נגזרו שלושה וחצי וארבע שנות מאסר בפועל.

האח שון, שהשתחרר לפני למעלה מחצי שנה, הספיק להסתבך בפרשה חמורה. הוא נעצר יחד עם חמישה מאנשיו בחשד שירו מאקדח לעבר ביתו ומכוניתו של איש עסקים המתגורר ברעננה. החשד הוא שמדובר בניסיון לגבות דמי חסות מאיש העסקים.

השישה הובאו לבית המשפט. עורכי דינם יצחק איצקוביץ ונעמה אלחדד טענו שאין למשטרה שום ראייה הקושרת את החשודים למעשים המיוחסים להם. לאחר שהיו עצורים כמה ימים הם שוחררו לבסוף מחוסר ראיות ולא הוגש נגדם כתב אישום.

"אין ספק שהאחים קסנטיני כשהם חופשיים זה אומר הרבה בלגן בחוץ. יש להם לא מעט אויבים שיחפשו לפגוע בהם ולנקום על מה שעשו להם. נכון לעכשיו אנחנו עוקבים אחריהם  ואחר החיילים שלהם", ציין גורם במשטרה. "מצד שני גם להם יש סכסוכים פתוחים וחשבונות לסגור עם יריבים שלהם. אנחנו נערכים למלחמה קשה ועקובה מדם".

האחים קסנטיני נחשבים לבעלי ברית של משפחת הפשע מוסלי, בדגש על חברות קרובה עם הבוס הגדול, יוסי מוסלי, ועם בעל בריתו, העבריין ערן חייא. השניים נחשבים למבוקשים על ידי משטרת ישראל בגין כמה פרשות חמורות ששמותיהם על פי החשד נקשרו אליהם וכבר כמה שנים טובות שוהים בחו"ל.

"החיבור שלהם לחייא ולמוסלי, שלא פעם הם משמשים מעין זרוע ביצועית שלהם, גרמה להם לצבור הרבה כוח ועבריינים יריבים פחדו להסתכסך איתם כי הבינו שיש מאחוריהם גב חזק", הסביר חוקר לשעבר במשטרה. "הם שימשו כגובים עבור ארגוני פשיעה ואני לא מכיר כמעט אנשים שלא שילמו להם. הם היו באים עם חיילים 'מקררים' (כינוי לחיילים בארגוני פשיעה שהם שרירים ומפחידים) ומי שלא שילם חטף או נאלץ לשלם את החוב בריבית גבוהה מאוד".

לפני כשבע שנים האחים נעצרו לאחר שבלשים מימ"ר תל אביב פשטו על בתיהם ומצאו מחברות, מסמכים ומאות צ'קים של בעלי חוב לעבריינים יוסי ואלי מוסלי. השניים שתקו בחקירתם אבל סנגוריהם טענו כי מדובר בכספי חתונה וברשימת  מוזמנים ולא בעלי חוב, ושהמסמכים שייכים לאביהם. החשד היה שהם ואנשיהם סחטו ואיימו על בעלי עסקים ואזרחים שהיו חייבים כספים למוסלים. השניים היו עצורים לכמה ימים ושוחררו.

"בכל דיון של הארכת מעצר שלהם מגיעים עשרות עבריינים חלקם קשורים לאלי מוסלי לתמוך בהם", ציין עבריין לשעבר המכיר את האחים קסנטיני. "זה יוצר להם תדמית חזקה ועוצמתית לא רק בקרב העבריינים אלא גם בקרב השוטרים".

האחים למעשה על פי החשד שולטים על אזור חולון, בת-ים, חלקים מיבנה, ראשון ותל אביב בעיקר על תחום ההלוואות, גביית חובות, ניכיון צ'קים, צ'יינג'ים והימורים. מדובר בעסקים המגלגלים מאות מיליוני שקלים בשנה.

במשטרה מבינים שהשטח עלול לבעור ברגע שהאחים חזרו לפעול יחד כזרוע ביצועית אימתנית הפועלת בכל אזור גוש דן ונערכים בהתאם כדי לסכן את פעילותם. "הנאמנות של החיילים אליהם היא עיוורת לגמרי", טוען גורם עברייני, "בניגוד לאחרים מילה שלהם זו מילה ובגלל זה הכוח שלהם בשטח מפחיד".

"כששלום דומרני ובני שלמה ואפילו עמיר מולנר שהיה במאסר קצר השתחררו מהכלא לא זכו לכבוד כזה, גם כשהיו צעירים ומפחידים. אני לא זוכר כזו עוצמה שנים רבות", הסביר עבריין ממרכז הארץ המכיר את האחים התאומים דין ושון קסנטיני. "קבלת הפנים הזו מראה איזה כוח יש לאחים האלה ועד כמה הם מפחידים. יש להם הרבה חיילים שיעשו כל דבר ששון ודין יגידו להם. הם כוח עולה בעולם התחתון בארץ.  אנשים פוחדים להתעסק איתם, כי הם יודעים שהנקמה תהיה כואבת מאוד. יש להם קשרים עם ארגוני הפשע הכי גדולים בארץ".