במשטרת ישראל חוששים שמייסד הטלגראס, עמוס סילבר, ינסה להתאבד בתאו בבית המעצר אבו כביר, וניתנה הוראה להחזיק אותו בתא מבודד עם מצלמות אבטחה שיתעדו אותו שבעה ימים בשבוע, במשך 24 שעות, כשהוא תחת השגחת סוהרים.

"עמוס הגיע לאבו כביר במצב נפשי קשה יחסית", טוען אחד העצירים במקום. "הוא נמצא תחת אבטחה צמודה כל הזמן, הרבה יותר מכל שאר העצירים האחרים".

על פי גורם במשטרה, מאז מעצרו, סילבר שומר על זכות השתיקה ולא משתף פעולה עם החוקרים בנימוק שאינו מאמין בהם והם יעשו הכל כדי להפלילו.

"תראה, עמוס הוא מסוג האנשים שאין להם מה להפסיד. הוא יעשה הכל כדי לא לשבת בכלא", טוען גורם במשטרה. "אנחנו שומרים עליו כמו על כספת. בתיק הזה הושקעו עשרות מיליוני שקלים, כולל המרדף אחריו בכל העולם. לא ניתן לו לחמוק לנו מהידיים עד שייתן את הדין על מעשיו".

חשש נוסף שקיים במשטרה הוא שסילבר עלול לברוח מאבו כביר בשיטות מתוחכמות - כולל חפירת מנהרה. "אמנם זה נשמע מצחיק, אבל אחרי הבריחה שלו בשדה התעופה בקייב, הבנו שמדובר באדם שאין לסמוך עליו. הוא מתוחכם מאוד ומקושר בחוץ עם המון גורמים. הוא אכן מסוגל לחפור מנהרה ולברוח", ציין אותו גורם.

עמוס סילבר (צילום: דוברות הטכניון)
סילבר לפני מעצרו | צילום: דוברות הטכניון

בינתיים, בזמן שבעלה יושב במעצר, גלי, אשתו של סילבר, זועמת על כך שהמשטרה מתעללת לדבריה בבעלה כנקמה על בריחתו. "הם שמו את עמוס בבידוד של מתאבדים", אומרת סילבר ל-mako. "אני כל כך כועסת על היחס שנותנים לו. האיש הזה הציל אלפי בני אדם והם מרעיבים אותו. אני חוששת לחייו".

בבית המעצר בו שוהה סילבר קיימים כמה תאי הפרדה מיוחדים לעצורים, וההחלטה על הקמת אותם תאים באה בעקבות התאבדותם בעבר של עצירים כמו דודו טופז ואסף גולדירנג. בחלק מהתאים באבו כביר מותקנות מצלמות אשר מעבירות תיעוד ישירות לחדר הבקרה, והסוהרים עוקבים אחר האסיר לאורך כל שעות היממה.

התא עצמו הוא חדר של ארבעה מ"ר על חמישה, וכולל בנוסף שירותים ומקלחת. כמו כן, כל הברזים בתא נמוכים כדי למנוע מהעציר לתלות את עצמו, ובנוסף ישנה מיטת בטון עם מזרון. סילבר כאמור עצור בתא שבנוי בין "תא אובדניים" (תא בו הקירות והמיטה מצופים במעין גומי מיוחד ומיועד לאסירים במצב נפשי קשה מאוד) לתא עם רמת אבטחה גבוהה במיוחד.