התפתחות בפרשת מעצרו של שי דהן באקוודור: התובע הראשי בפנמה דורש מרשויות האכיפה באקוודור להסגיר לידיו את הישראלי שנעצר במדינה ביום רביעי שעבר על מנת שיוכלו להעמידו לדין בגין עבירות ההונאה החמורות שביצע בפנמה לפני כשנתיים.

דהן מבוקש על ידי פנמה והאינטרפול בעקבות הימלטותו מהמדינה ב-14 ביוני 2018, לאחר שעל פי החשד שיחד בכחצי מיליון דולר סוהרים ובכירים נוספים בכלא "לה חוייטה" שפנמה סיטי בתמורה שאלה יעזרו לו לברוח מהמדינה. בעקבות בריחתו של דהן, בכירים בכלא המרכזי בפנמה סיטי, ביניהם גם מפקד הכלא, רמון קסטז'נוס, הועמדו לדין, ומשפטם מתנהל עד היום.

דהן נמלט על פי החשד מפנמה למיאמי, ולפני כמה חודשים העניק ראיון בלעדי ל-mako ממקום המסתור בו שהה וטען כי הוא אינו מבוקש על ידי האינטרפול והראייה לכך היא שהוא מסתובב חופשי בארה"ב. "פניתי לאינטרפול באמצעות עו"ד ששירת בארגון הזה בתפקיד בכיר והוכחתי להם שתפרו לי תיק בפנמה. אם הייתי מבוקש היו עוצרים אותי מיד בארה"ב", טען אז דהן שכאמור הסתובב במשך שנתיים בכל רחבי אמריקה.

אלא שבשבוע שעבר הסתיים סיבוב הבריחה של דהן אחרי ששוטרי משטרת אקוודור עצרו אותו יחד עם ישראלי נוסף שהזדהה בשם אורן ש' והחזיק בדרכו אוסטרלי בזמן שהגיעו למחסום פתע בעיר סנטה אלנה שבדרום מערב המדינה.

שי דהן 2020 (צילום: צילום מסך מתוך טוויטר)
רגע המעצר של דהן באקוודור | צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

דהן, שהציג את עצמו בשם תומר ש', יחד עם הישראלי הנוסף, השתמשו כאמור בשמות בדויים ובמסמכים מזוייפים לפיהם שניהם סוכנים הפועלים עבור הרשות למלחמה בסמים האמריקאית (DEA). על גופו של דהן נמצאו על פי החשד מסמכים דיפלומטים מזוייפים ונטען כי היה בדרכו לביצוע עסקאות מפוקפקות למכירת מסיכות מגן וערכות מהירות לבדיקת קורונה.

ברכבו של דהן נמצאו 100 אלף דולרים במזומן, ובחיפוש בביתו שבסנטה אלנה מצאו השוטרים סכום נוסף שמוערך בכ-200 אלף דולרים במזומן ועוד כמה מאות יורו שמקורם על פי החשד מהעסקאות השונות שביצעו דהן וחברו.

רגע מעצרם של השניים תועד על ידי המשטרה המקומית, ושרת הפנים של אקוודור, מריה פאולו רומו, הגדירה את מעשיהם של החשודים כ"מזימה נועזת".

מיד לאחר מעצרו ואחרי בדיקה מהירה שערכו שוטרי משטרת אקוודור, עלה מיד כי דהן מבוקש על ידי האינטרפול בפנמה ועל פי החשד גם על ידי הרשויות בארה"ב. מעצרם של השניים הוארך עוד באותו היום, ורשויות האכיפה החרימו בנוסף לכסף הרב גם שלושה כלי רכב יוקרתיים ואת וחשבונות הבנק שלו.

שי דהן 2020 (צילום: צילום מסך מתוך טוויטר)
מעצרו של דהן כבש את כל הכותרות בפנמה | צילום: צילום מסך מתוך טוויטר
שי דהן 2020 (צילום: צילום מסך מתוך טוויטר)
המשטרה מצאה ברכבו ובביתו של דהן מאות אלפי דולרים במזומן | צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

בימים הקרובים יחליט בית המשפט באקוודור האם להסגיר את דהן לפנמה או ארה"ב, ועל פי פרסומים שונים בסוף השבוע האחרון בתקשורת בפנמית, נראה כי מדובר בתהליך ארוך, ויעברו כמה חודשים עד שדהן יוסגור לפנמה, אם בכלל.

דהן (36) ישראלי ואיש נדל"ן שהקים עסק לעגלות בקניונים במקסיקו ובפנמה, רכש במהלך שנותיו באמריקה הלטינית נכסים רבים, ומאז יולי 2018 הוא נחשב לאסיר נמלט שעומדים נגדו צווי מעצר של האינטרפול ורשויות החוק בפנמה.

סיפורו של דהן מתחיל לפני כשנתיים, אז הוא נעצר בברצלונה על ידי שוטרי האינטרפול, זאת לבקשת משרד המשפטים בפנמה בטענה שביצע במדינה מעשי הונאה בהיקף של מיליוני דולרים.

דהן, שיצא במהלך חייו (מאז עזב את ישראל) מכמה תסבוכות משפטיות ללא כתבי אישום, טען אז להגנתו שמדובר בסכסוך אזרחי בינו לבין איש עסקים מוסלמי בנוגע לרכישת דירה בשווי של 640 אלף דולר, ולא מדובר בעניין פלילי שמצריך הוצאת צו בינלאומי נגדו, או את העמדתו לדין.

שי דהן 2020 (צילום: צילום מסך מתוך טוויטר)
הרשויות בפנמה דורשות את הסגרתו של דהן | צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

טענותיו של דהן לא הועילו, ומיד אחרי מעצרו בספרד הוא הוסגר לפנמה, הוגש נגדו כתב אישום והוא נכלא בכלא המרכזי במדינה La Joyita ("לה חוייטה"), באותו אגף בו נכלאו גם כמה מאנשיו של העבריין הישראלי מיכאל מור שנעצרו בגין סחיטה ואיומים של אנשי עסקים יהודים מקומיים.