קצינים בכירים במשטרת מרוקו ערכו ביקור חשאי בישראל לפני כמה חודשים וסיכמו עם עמיתיהם ממשטרת ישראל על גירושם של העבריינים הנמלטים גולן אביטן וצ'יקו (משה) בית עדה ממרוקו לישראל דרך ספרד.

הסיבה שבגללה אביטן ובית עדה יועברו לישראל דרך ספרד היא שבין ישראל למרוקו לא קיימים יחסים דיפלומטיים, והעברתם של השניים דרך מדינה שלישית תיעשה תחת אבטחה כבדה של משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר.

"מדובר בשני עבריינים מסוכנים שברחו מישראל כדי להימלט מאימת הדין. יש לנו קשר טוב עם משטרות רבות בעולם בנוסף לגורמים ביטחוניים שונים שמסייעים לנו להגיע לכל עבריין ישראלי נמלט - ולא משנה היכן הוא נמצא. הם חושבים שניתן להם ליהנות מהחיים ולא ניגע בהם - אבל הם טועים", מספר בכיר במשטרת ישראל.

ממידע שהגיע לידי mako, משלחת הקצינים הבכירים שהגיעה ממרוקו שהתה בישראל כשבוע והתארחה בבית מלון במרכז הארץ, ולאחר סדרה של פגישות עם בכירים במשטרת ישראל סוכם על שורה של שיתופי פעולה. עוד נודע כי גם מעצרו של אביטן במרוקו לפני כשנה וחצי הגיע בעקבות מידע שהועבר ממשטרת לישראל למשטרה החשאית במרוקו שעצרה את אביטן בבית הכנסת בקזבלנקה כאשר הגיע להתפלל במקום יחד עם ילדיו.

כזכור, אביטן, תושב אשדוד בן 53, נחשב לאחד העבריינים הבכירים בארגונו של איציק אברג'ל ונאשם בפרשת '512', במסגרתה עצרה המשטרה את כל בכירי ארגוני הפשע בישראל וחייליהם. אביטן נאשם אז כי הוא זה שסיפק את השלטים שהפעילו את מטעני החבלה שהתפוצצו במבנה להמרת כספים בשנת 2003 ברחוב יהודה הלוי בתל אביב.

היעד לאותו חיסול כזכור היה העבריין הבכיר זאב רוזנשטיין, אויבו המר של אברג'ל. בפיגוע הפלילי הרצחני אליו נקשר שמו של אביטן נהרגו שלושה בני אדם ועוד כ-20 נפצעו, בזמן שחייו של רוזנשטיין ניצלו בנס. בעקבות אותו ניסיון חיסול הקימה המשטרה את יחידת להב 433' שמטרתה הבלעדית היא להלחם בארגוני הפשיעה בארץ.

האזינו להקלטות ממשפטו של אברג'יל (צילום: פלאש 90, קובי גדעון, יוסי זליגר, חדשות)
אביטן היה מעורב בניסיון החיסול של רוזנשטיין (מימין) בשליחותו של אברג'ל | צילום: פלאש 90, קובי גדעון, יוסי זליגר, חדשות

מי שהפליל את אביטן לאחר מעשה היה עד מדינה ש"הפיל" אותו וכמה מחבריו, והביא למעצרו לפני כשש שנים, אז הוגש נגדו כתב אישום חמור ביותר אשר ייחס לו שלושה מקרי רצח, אך עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל, סנגוריו, הוציאו לבסוף את אביטן עם הסדר טיעון מקל לפיו הוא יורשע בעבירות קלות ביותר ויישלח לשמונה שנות מאסר בפועל, ובמקביל הצליח לשחרר אותו למעצר בית מלא כשהוא אזוק באזיק אלקטרוני בתמורה להפקדה של 11 מיליון שקלים בקופת בית כערבות לכך שלא יברח מישראל.

וכך, לפני כשנתיים, טען אביטן שהוא אמור לגשת ולקבל טיפול אצל רופא שיניים, אך במקום להתייצב לטיפול הוא נמלט מישראל ביאכטה שעזבה את המרינה באשקלון לכיוון קפריסין, ומשם עלה על טיסה לספרד וחצה את הגבול למרוקו. מיד לאחר בריחתו הועברו הכספים שהפקיד יחד עם ערביו לקופת המדינה אחרי שכאמור הפר את תנאי שחרורו.

עם נחיתתו, אביטן, בן להורים יוצאי מרוקו, הצליח להשיג אזרחות מרוקאית ודרכון שאיפשרו לו לנוע במדינה באופן חופשי מבלי לחשוש, ובהמשך גם אשתו מירית הגיעה למדינה וקיבלה אזרחות ודרכון מרוקאי, אך מחקירת משטרת מרוקו עלה כי השניים שילמו אלפי יורו תמורת קבלת האזרחות והדרכון המרוקאי, סכומים אותם שילמו לרשת זייפני מסמכים ישראלית שפעלה במרוקו שבראשה עמד העבריין הנמלט צ'יקו בית עדה.

גורם בכיר ברשות האכיפה סיפר ל-mako כי כאשר אביטן יוסגר לישראל התביעה תדרוש לגזור עליו שלושה מאסרי עולם ולא תסכים לשום הסדר טיעון, והוא צפוי להיות מואשם הוא גם בבריחה והפרת תנאי מעצר: "ננהל את התיק נגדו עד הסוף", ציין הבכיר.

זיוף דרכונים (צילום: shutterstock | karenfoleyphotography)
החשד נגד בית עדה: עמד בראש רשת לזיוף דרכונים. אילוסטרציה | צילום: shutterstock | karenfoleyphotography

בנוגע לבית עדה, שנשפט לשנתיים מאסר בפועל, הרי שהוא מבוקש בישראל בפרשת 512' בגין עבירות של אלימות וסמים, ועל פי מידע שהגיע ל-mako, הרשויות במרוקו הצליחו להשיג לאחרונה ראיות נוספות וחמורות לכאורה נגד חברי רשת הזייפנים, ובראשם בית עדה, והן מתכוונות לשלול את אזרחותו המרוקאית, כמו גם את זו של אביטן, עניין שיזרז את גירושם לספרד והסגרתם לישראל.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לביקור קציני משטרת ממרוקו ופגישתם עם קציני משטרה ישראליים בנוגע להסגרתם של השניים: "משטרת ישראל משתפת פעולה עם גורמי אכיפה רבים בנושאים מגוונים בהם יש למשטרה עניין. מטבע הדברים אין בכוונתנו להתייחס לפעולות המבוצעות בארץ או מחוצה לה ואין בדברים אלו בכדי לאשר או להכחיש את תוכן הפנייה"