חיילים רוסים משתמשים באונס כ"נשק מלחמה" נגד אזרחים אוקראינים - כך אומרת שגרירת בריטניה באוקראינה, זאת בעקבות עוד ועוד עדויות על מעשי אונס אכזריים שהתרחשו במהלך המלחמה. 

מלינדה סימונס, שגרירת בריטניה באוקראינה, אמרה שהיא מודעת לדיווחים על נשים ונערות שנאנסו לעיני משפחותיהן, ותיארה זאת כ"מעשה הכנעה מכוון". "אונס הוא נשק מלחמה", כתבה בטוויטר. "למרות שאנחנו עדיין לא יודעים את מלוא היקף השימוש בו באוקראינה, זה כבר ברור שזה היה חלק מהארסנל (הרוסי). נשים אנסו מול ילדיהן, ילדות מול משפחותיהן, כפעולה מכוונת של הכנעה. אונס הוא פשע מלחמה".

את הדברים אומרת סימונס בעקבות עדות קורעת לב שנחשפה על ידי ארגון זכויות האדם Human Rights Watch. מדובר בעדות של אישה אוקראינית, שתיארה את החוויה הקשה שלה וסיפרה שיש לה מזל שהיא בחיים לאחר שנאנסה שוב ושוב באיומי אקדח על ידי חייל רוסי.

האישה בת ה-31, אם לילד בן 5, שזוהתה כאולה (זהו לא שמה האמיתי), סיפרה לאנשי הארגון כי לאחר שכוחות רוסים הגיעו לכפר באזור חרקוב, היא נלקחה לכיתה בבית הספר שבו היא ובני משפחתה מצאו מחסה על ידי חייל שסיפר לה שהוא בן 20. "הוא אמר לי לעשות לו (מין אוראלי). כל הזמן הוא החזיק את האקדח ליד הרקה שלי או כיוון אותו מול הפנים שלי. פעמיים הוא ירה בתקרה ואמר שזה כדי לתת לי יותר 'מוטיבציה'".

כוחות פרו-רוסים בשטח אוקראינה (צילום: Sky News)
כוחות פרו רוסים באוקראינה | צילום: Sky News

החייל המשיך לאנוס אותה, אמרה לעובדי זכויות אדם. "בזמן שלבשתי את הבגדים, החייל אמר לי שהוא רוסי ואת שמו, ושהוא בן 20. הוא אמר שהזכרתי לו בחורה שהוא הלך איתה לבית הספר".

כשסירבה לקבל את רכושה כדי לא להישאר איתו בכיתה, הוא החזיק סכין לצווארה ואנס אותה שוב ולאחר מכן היכה אותה מספר פעמים בפניה. אולה הצליחה לברוח לחרקוב ולפנות לטיפול רפואי מתכנן כעת להגיש דו"ח למשרד התובע של אוקראינה, נמסר מהארגון.

פליטים אוקראינים מפונים ממריופול המופגזת (צילום: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
פליטים אוקראינים נמלטים ממריופול | צילום: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images

אחד מתושבי הכפר של אולה תיאר סיפור דומה מאוד של אישה בת 27 עם ילדה בת חמש שנאנסה על ידי חייל רוסי צעיר. האיש, בן 55 בשם סרגיי, אמר ל"אינדיפנדנט" הבריטי: "החייל שעשה את זה היה בחור צעיר, בן 19. שמו היה ולדימיר. הוא שתה כל היום לפני שאנס את הילדה המסכנה".

"הוא יצא משליטה", הוסיף האיש, וטען שלדעתו זה קורה מכיוון ש"לא נראה שיש הרבה משמעת" בקרב החיילים הרוסים.

ביום חמישי האחרון פרסמה אוקראינה הקלטה שיורטה בין חייל רוסי לבני משפחתו, בה הוא מודה כי כמה מחבריו, אנשי צוות של טנק, אנסו נערה בת 16. האוקראינים טוענים כי מדובר בנערה שמתגוררת עם בני משפחתה ביישוב בפאתי קייב, והאונס בוצע בנוכחות קרוביה.

"המקרים שתיעדנו מסתכמים באכזריות בלתי ניתנת לתיאור, מכוונת ואלימות כלפי אזרחים אוקראינים", ציין יו וויליאמסון, מנהל אירופה ומרכז אסיה של Human Rights Watch. "חשפנו ראיות לאכזריות ואלימות בלתי ניתנות לתיאור, מכוונות נגד אזרחים אוקראינים".

"אונס, רצח ופעולות אלימות אחרות נגד אנשים שנמצאים במעצר של הכוחות הרוסיים צריכים להיחקר כפשעי מלחמה", הוסיף וויליאמסון. "לרוסיה יש מחויבות משפטית בינלאומית לחקור ללא משוא פנים פשעי מלחמה לכאורה על ידי חייליה. המפקדים צריכים להכיר בכך שאי נקיטת צעדים נגד רצח ואונס עלול לגרום להם להיות אחראים אישית לפשעי מלחמה כעניין של אחריות פיקודית".