הברחת הגת הגדולה ביותר בשנים האחרונות מישראל לאירופה: שוטרי משטרת צרפת עצרו בימים האחרונים את כוכבת הטיקטוק הישראלית חן אלקיים, כפי שנודע אתמול, שנתפסה יחד עם שתי צעירות וגבר בשנות ה-20 לחייהם בנמל התעופה "אורלי" שבפריז, בחשד שניסו להבריח למדינה רבע טון גת בשווי של כרבע מיליון שקלים. היום (שישי) אחר הצהריים יתקיים דיון בעניינם בבית משפט בפריז, בנוגע להארכת מעצרם. 

בחיפושים שנערכו במזוודות המבריחים, שהיו צריכים לקבל 2,500 יורו, לא כולל הוצאות בית מלון בפריז למשך שלושה ימים וטיסות, נתפסה כמות הגת העצומה שיועדה לסוחרים. "הן במצב רוח קשה מאוד. בוכות כל הזמן. מישהו ניצל ופיתה אותן לבצע את ההברחה בטענה שלא מדובר בסם ושלא יעשו להן כלום. הן האמינו לאותו סוחר ואכלו אותה", הסבירה חברה של אחת מהעצורות. 

מדובר ככל הנראה ברשת שבה היו חברים אלקיים ויתר החשודים, שקיבלו את הגת ארוז בישראל והבריחו אותו לצרפת, שנחשבת ליעד פופולרי בקרב צרכניו. בישראל מחיר הגת עומד על כ-150 שקלים לק"ג אולם בצרפת הוא כבר קופץ ל-300 עד 500 יורו. בבריטניה, שם הביקוש גבוה מאוד אף הוא, המחיר נע בין 250 ל-400 פאונד לק"ג.

"יש רשת של מבריחי גת שבראשה עומדים סוחרים כבדים שמנצלים צעירים וצעירות שנקלעו למצוקה כלכלית, שיבריחו להם גת לכל מיני יעדים באירופה, בדגש על צרפת ובריטניה ששם הגת מבוקש מאוד ויקר יחסית", אומר קצין משטרה. "הם מספרים להם שלא יקרה להם כלום, שזה לא סם ומסבכים אותם במעצרים וישיבה בכלא. באירופה גת הוא סם כמו קוקאין ומי שנתפס עלול לשבת שנים ארוכות בכלא, לצד תשלום קנס כספי כבד מאוד", הוסיף. 

הארבעה, שמיוצגים בהתנדבות על ידי עורך הדין והמומחה למשפט בינלאומי מרדכי ציבין, נלקחו לבית מעצר ליד פריז. כעת הרשויות בצרפת בודקות האם הם היו מעורבים בהברחות נוספות. עו"ד ציבין ובני משפחה של העצורים אמורים לטוס אליהם ביום ראשון ולסייע בשחרורם. "הן היו צריכות כסף ובגלל זה כנראה הסכימו להבריח את הגת", הוסיפה אותה מקורבת לאחת העצורות ומקורב אחר מוסיף: "אותם סוחרי גת רימו אותם. אנחנו שבורים מכל המעצר הזה. מתפללים שישחררו אותם". 

בשנים האחרונות נעצרו עשרות ישראלים שהבריחו כמויות גדולות של גת למדינות ביבשות שונות. אחד מהם מרצה עונש של עשר שנים בכלא הטורקי, אחרים ריצו כמה חודשים בלבד ושוחררו.