ביום שני האחרון משטרת ישראל יצאה בהכרזה פומפוזית ש-600 שוטרים ממחוז חוף של המשטרה ולהב 433, פשטו על העיר עכו במסגרת חקירה סמויה שהתנהלה נגד ארגוני פשיעה בעיר. ההודעה נשלחה בטעות לכתבי המשטרה שפרסמו את ההודעה טרם קיום המבצע ומיהרו להוריד לאחר שבמשטרה הבינו את גודל הטעות. אך לתקלה הזאת הייתה משמעות הרבה יותר גדולה מאשר סתם אנקדוטה ברנז'אית.

כדברי המשטרה, לא פחות מ-600 שוטרים פשטו על העיר ועצרו 12 אנשים בלבד. ל-mako נודע כי לא רק הפושים מהאתרים גרמו לשורה של עבריינים בכירים בעיר לעזוב את גבולות המדינה, אלא מידע מוקדם שהתגלה להם בלילה שלפני הפשיטה ובעקבותיו חלקם עזבו את הארץ.

שוטר לפני הפשיטה בעכו (צילום: משטרת ישראל)
שוטר לפני הפשיטה בעכו | צילום: משטרת ישראל

"לעבריינים היה מידע על המבצע, מישהו הדליף להם על כך. מעבר לזה ההודעה של המשטרה ששוחררה לתקשורת בשעות הבוקר גרמה לעבריינים נוספים לברוח מהעיר. כמה מהם טסו לטורקיה, כנראה לאיסטנבול", אומר ל-mako עבריין מעכו.

במשטרה הגדילו לעשות והודיעו שהמבצע יימשך שבוע ואפילו המפכ"ל, רב ניצב יעקב שבתאי הצטרף לכוחות ועקב אחר הנעשה בשטח. בסופו של המבצע נתפסו סוסים, סירות שעגנו בחוף הים וכאמור, 12 עבריינים, חלקם זוטרים, שנעצרו. 

"ממבצע כזה היו ציפיות גדולות והוא לצערי נכשל", טוען גורם בכיר במשטרה, "היו שורה של ליקויים במבצע ובתכנונו. זה עשה יותר רעש בתקשורת אבל במבחן התוצאה את הלווייתנים והכרישים הגדולים לא תפסו. הפרסום על המבצע היה טעות אחת גדולה, זה נזק בלתי הפיך. מדובר בעבריינים שחלקם על פי החשד היו מעורבים בחיסולים של עבריינים מארגונים יריבים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: בניגוד גמור לנטען, יעדי המבצע בהובלת ימ"ר חוף, להב 433 ורשות המסים הושגו, לרבות מעצרם ועיכובם של כלל היעדים שסומנו בהליך התכנון. בהם חברי כנופיה שפעלה בעכו העתיקה במבנה של ארגון פשיעה ממוסד ואלים בתחומי הסחר בסמים, אמל"ח, סחיטה באיומים, הלבנת הון, עבירות מס ועוד. במקביל לביצוע מעצר ועיכוב חשודים, נערכו חיפושים כלכליים בעשרות בתי עסק באזורים שונים בארץ בהם. החיפושים בוצעו בין היתר בנותני שירותים פיננסיים ובנקים לצורך המצאת מסמכים והקפאת יתרות. כמו כן נתפסו כלי שיט, סוסים, כלי רכב יוקרתיים ועוד אשר שימשו על פי החשד לביצוע העבירות הכלכליות. לצד הישגי המבצע מעידים על הצלחתו תגובותיהם החיוביות של ציבור התושבים הנורמטיבי בעיר ושביעות הרצון בקרב התושבים והמטיילים בעיר העתיקה בעכו.  משטרת ישראל תמשיך בפעילות למען שלומו וביטחונו של הציבור.