מחבלי חמאס ואסירים ביטחוניים שכלואים בישראל לא יובאו לדיונים בבתי המשפט מחשש שינסו להימלט או שיפגעו בסוהרים - כך מאשרים גורמים בשירות בתי הסוהר. בעקבות החשש, מעתה ייערכו הדיונים בעניינם בווידאו. 

בשבוע שעבר שירות בתי הסוהר היה אמור להביא אסירים ביטחוניים ישראלים לדיונים בעניין הארכת מעצרם ובירור האשמות נגדם בבית משפט המחוזי בחיפה. עורכי דינם של הנאשמים ביקשו מנשיא בית המשפט, השופט רון שפירא, להביא אותם פיזית לדיונים באולם.

בשב"ס התנגדו נחרצות לבקשת הסנגורים בנימוק שהסעתם מכלא רמון שבדרום ומכלא במרכז הארץ לבית המשפט בחיפה כרוכה בסיכונים. "קיים סיכון ביטחוני בהבאתם הפיזית של שני הנאשמים לדיון נוכח המסוכנות הנשקפת מהם וסיכונים ביטחוניים הנובעים מהוצאת ממתקן הכליאה על כל הכרוך בכך", ציין קצין בכיר ביחידת ליווי עצירים "נחשון" בשב"ס בתגובה לבקשת הסנגורים. "הסיכון גדול אף יותר ומהווה הכבדה בלתי סבירה על צוותי הליווי של יחידת 'נחשון'".

ל-mako נודע כי בשב"ס חוששים שאסירים ביטחוניים, ובכלל זה מחבלי נוח'בה שנתפסו בשטחי עוטף עזה לאחר ה-7 באוקטובר, יסכנו את חייהם במהלך הסעתם לבתי המשפט וינסו לברוח ממשאית העצורים.

"מדובר באנשים שאין לה מה להפסיד. הם יודעים שהם הולכים לשבת בכלא עשרות שנים ואולי לכל ימי חייהם אז הסיכוי שינסו לתקוף את לוחמי נחשון, לרצוח אותם או לגנוב את כלי נשקיהם ולברוח הוא גבוה מאוד. לא מדובר בעבריינים פליליים. מדובר באנשים מסוכנים מאוד שחיי אדם לא שווים בעיניהם כלום", הזהיר קצין בכיר בשב"ס.

חקירות מחבלי חמאס (צילום: תקשורת שב״כ)
חקירות מחבלי חמאס | צילום: תקשורת שב״כ

לדבריו, בשב"ס קיבלו מידע מודיעיני רב על כוונה מצד אסירים יהודים ואזרחים המגיעים לדיונים בית המשפט לנקום ולפגוע באותם מחבלי נוח'בה שהיו מעורבים בטבח ב-7 באוקטובר. "יש חשש ממשי שכל מיני גורמים קיצוניים ינסו לרצוח את מחבלי הנוח'בה בדרכם לדיונים בבתי המשפט ובבית המשפט עצמו כנקמה על הטבח".

נשיא בית המשפט שפירא החליט לדחות את עמדת הסנגורים וקבע כי הבאת הנאשמים לבית לדיון בבית המשפט בנסיבות הקיימות היא פגיעה מידתית. בנוסף, הסנגורים לא הציגו בפניו טעמים מיוחדים לקיום הדיון בנוכחותם.

"באיזון שבין סיכון אנשי שב"ס, ואפילו שלום העצורים עצמם, ובין הפגיעה המינימלית בניהול של ההליך הפלילי, גוברים החובה והאינטרס הציבורי למנוע סיכונים מסוג אלו הקיימים לעת הזאת", נימק הנשיא שפירא. השופט ציין כי אם המצב הביטחוני ישתנה בקרוב הוא יבחן וישקול שוב את הבקשה.

מחבלי הנו'חבה שנתפסו בישראל מוחזקים בתוך תאים שמקשים על סיכויהם לברוח מבתי הכלא. הם מקבלים את האוכל בכלים חד פעמיים ומוחזקים תחת שמירה כבדה מאוד.