(בסרטון: הברחת הקוקאין באמצעות דפי צילום שנתפסה השבוע)

שלושה עבריינים בכירים החברים בארגוני פשיעה בדרום הארץ ובמרכז, נמלטו בימים האחרונים לטורקיה ודובאי בעקבות החשש שחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש יעצרו אותם בחשד לייבוא של 1.3 טון קוקאין, מעצר שעלול לשלוח אותם ללמעלה מ-20 שנה בבית הכלא.

"הם ידעו שהחוקרים יגיעו אליהם תוך כמה ימים ויעצרו אותם, אז הם ארזו תיקים קטנים וברחו מהארץ", חושף גורם עברייני המעורה בפרטי הפרשה. "אם הם היו נעצרים, בית המשפט היה גוזר עליהם 20 או 30 שנה. מדובר בכמות קוקאין מטורפת, ועל כמה ק"ג בודדים של ייבוא קוקאין גוזרים 12 שנה ולהם עוד יש עבר פלילי בסחר. הם קיבלו הדלפה שהם בדרך להיעצר ועשו בשכל וברחו".

במקביל לבריחתם של השלושה, גורמים שונים בעולם העברייני החלו בימים האחרונים לנסות ולנחש מי החפרפרת שהדליפה למשטרת ישראל את המידע על ההברחות, וכמה עבריינים ש"נעלמו" לאחרונה באופן מסתורי סומנו כמלשינים או סוכנים כפולים. "יש עבריינים שהולכים לקבל כדור בראש. אותם עבריינים בכירים משלושה ארגונים שמימנו את ההברחות הפסידו ארגזים של כסף והם ינקמו במי שמכר אותם", מסביר עבריין מהשפלה. "הם חטפו מכה קשה מאוד, וזו תפיסה שיכולה למוטט את הבכירים מבחינה כלכלית".

תחילת הפרשה לפני כחודשיים, אז הגיעה לנמל אשדוד מכולה שנשלחה מגואטמלה והכילה בתוכה חביות שמולאו בתמצית להכנת משקה בננות. המכולה נתפסה על ידי שוטרי ימ"ר לכיש במחסן באזור התעשייה בבאר טוביה, ובחיפוש בתוך החביות נמצאו מאות תיקים שהכילו כ-750 ק"ג קוקאין בשווי של כ-300 מיליון שקלים - במה שהפך בקלות לאחת ההברחות מקוקאין הגדולות אי פעם שנתפסו ישראל.

הברחת הסמים שנתפסה בנמל אשדוד (צילום: דוברות משטרת ישראל)
הברחת הסמים שנתפסה בנמל אשדוד | צילום: דוברות משטרת ישראל

חוקרי ימ"ר לכיש בפיקודו של סנ"צ ג'י.אר דוידוב, טרם עצרו חשודים בפרשה, אך הסברה היא כי שכמה ראשי ארגוני פשע בכירים בישראל השוהים כיום בדובאי היו מעורבים בהברחת הסם הלבן לישראל. בנוסף, לפני כמה ימים תפסו שוטרי ימ"ר לכיש ועובדי המכס בנמל אשדוד מכולה שנשלחה מברזיל לישראל והכילה בתוכה כחצי טון קוקאין שהוחבא בתוך אריזות של דפים למכונות צילום.

חוקרי ימ"ר לכיש, שנחשפו להברחה בשבוע שעבר, הגיעו למסקנה שקיים קשר ברור בין שתי ההברחות, ושמדובר בארגוני פשיעה בכירים שחברו יחד כדי לממן את הברחות הענק. בנוסף, לטענת המשטרה, הברחה נוספת שתוכננה להגיע מפרגוואי לישראל במכולות והכילה 2.3 טון קוקאין, נתפסה רגע לפני שאניית המשא עשתה את דרכה לארץ, וגם הברחה זו גרמה לארגוני הפשיעה המעורבים בה להפסד של לפחות 200 מיליון שקלים.

הברחת קוקאין 2021 (צילום: דוברות משטרת ישראל)
הברחת הקוקאין שנתפסה בשבוע שעבר | צילום: דוברות משטרת ישראל

במהלך חקירתם החליטו החוקרים לעצור את א', תושב אשדוד כבן 50 ובעל עבר פלילי, החשוד לטענתם במעורבות בהברחת הקוקאין והיה קשור בעברו לארגוני פשיעה. מעצרו של א' הוארך בבית המשפט, ושני חשודים נוספים שנעצרו עמו שוחררו לאחר שהוכח שאין להם קשר להברחות. לטענת החוקרים, א', שנותר במעצר ושומר על זכות השתיקה מאז, יודע בדיוק מי מעורב בהברחה, מימן אותה ואף ניסה לשבש בעצמו את החקירה.

"אנחנו לא מחפשים את העבריינים הזוטרים אלא את הקודקודיים שמימנו את ההברחה", מציין גורם במשטרה, "נגיע אליהם גם אם זה ייקח זמן. אם הקוקאין היה מפוזר בארץ, אלפי אנשים היו נחשפים  אליו ונאלצים לבצע פשעים חמורים כדי לממן את רכישתו. אנחנו יודעים במי מדובר ופועלים למעצרם במדינה בה הם שוהים".