ליזה פחימה, תושבת באר שבע שבנה לירון נרצח ואחיו אביחי נפצע באורח קשה מאוד בגלל חוב של 8,000 שקלים זועמת על החלטת בית המשפט לאפשר לקטין שהיה מעורב ברצח בנה לחגוג את נשף סוף השנה בבית ספרו יחד עם עם חבריו לכיתה.

"הוא, שהיה מעורב ברצח בני ובתקיפת הבן השני שלי שכמעט איבד את חייו ייצא לחגוג עם החברים שלו בנשף סוף השנה. זה נשמע הגיוני? מחלקים לו פרסים ומתנות על מעשיו החמורים בזמן שהדם של בני זועק מתוך הקבר על אי הצדק והעוול שנעשה", זועמת ליזה.

"בית המשפט מתחשב בו ונותן לו לחגוג, אבל מה איתנו? מי ידאג לנו? השופטים יודעים מה עובר עלי ועל הבן שלי שבאורח נס נשאר בחיים? יש להם מושג? זו החלטה אומללה שמעבירה מסר שמשתלם לרצוח בישראל. הפחד הכי גדול שלי שהוא עוד ייצא מכל הסיפור הזה בלי עונש", אומרת ליזה בשיחה עם mako.

כזכור, לפני כשמונה חודשים הגיעו לירון פחימה בן ה-21 יחד עם אחיו אביחי בן 26  לפגישה בסמוך לביתו של דור טייב, תושב באר שבע בן 23, פגישה שעיקרה הייתה הסדר חוב של 8,000 שקלים, חוב עליו היה ערב טייב לפחימה. מהר מאוד הפכה הפגישה לשדה קרב עם דחיפות הדדיות בן האחים לטייב, קללות ויריקות, ובשלב מסוים שלף טייב סכין מטבח ארוכה ודקר את אביחי ארבע פעמים בכל חלקי גופו. לירון, שהבחין באחיו מתמוטט כשהוא שותת דם, נחלץ לעזרתו, אז טייב דקר גם אותו באזור הצלעות, דקירה אחת קטלנית שגרמה לו לאבד כמויות אדירות של דם.

קטין בן 17 שנכח במקום מטעמו של טייב הצטרף לקטטה ותקף את פחימה באמצעות אלת בייסבול, גרם לו לחבלות חמורות בכל חלקי גופו, וכמה שעות לאחר מכן נקבע מותו של פחימה בבית החולים סורוקה. בהמשך הגיע אחיו אביחי גם הוא לבית החולים במצב קשה והרופאים נלחמו על חייו במשך ימים ארוכים בהם היה מורדם ומונשם. לאחר שהתעורר ומצבו התייצב הוא עבר הליך שיקומי ארוך עד ששוחרר מבית החולים.

ליזה פחימה (צילום: באדיבות המשפחה)
ליזה פחימה ובנה לירון ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

פרקליטות מחוז דרום הגישה נגד טייב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין עבירות של רצח וניסיון רצח, בעוד שהקטין בן ה-17 נאשם בשתי עבירות של גרימת חבלה בכוונה מחמירה ושוחרר למעצר בית מלא תחת אזיק אלקטרוני מחוץ לבאר שבע, ולאחרונה הוחזר לביתו בהסכמת בית המשפט ואף יצא לברית המילה של אחיינו.

בימים האחרונים כאמור ביקש הנער מבית המשפט לאפשר לו לצאת ולחגוג את נשף סיום שנת הלימודים יחד עם חבריו לכיתה, והשופט שדן בבקשה הסכים לאפשר לו לצאת לנשף לאחר שהתרשם שהוא אינו מפר את תנאי מעצרו ומתוך ראייה והתחשבות בהליך השיקומי בו הוא נמצא.

"ומה עם השיקום שלנו? אני והבן שלי מטופלים פסיכיאטרית מאז האירוע", זועמת ליזה. "קברתי בן אחד וכמעט גם את השני ובית המשפט לא מתחשב בכלל בדעתנו. זו בושה וחרפה שמחלקים פרסים לנער הזה ואותנו הפקירו. הוא היה צריך להיענש ולא לחגוג. אפילו סליחה וחרטה הוא לא הביע בפני על מה שעשה לילדים. זו תעודת עניות למערכת המשפט שלא מתייחסת למשפחת הקורבן".