יום ראשון האחרון בשעות הערב, שכונת ירמיהו בחולון. השעה קצת אחרי 17:30 ושקט יחסי שורר בשכונה שתושביה החלו בארגונים לקראת יום הזיכרון והעצמאות. כמה מהם עשו את דרכם למרפאת קופת החולים הממוקמת לא הרחק מהשכונה, בזמן שאחרים מיהרו למכולת השכונתית רגע לפני שתסגור. לפתע, בלי כל הכנה מוקדמת, פיצוץ אדיר מחריד את האזור כולו.

"ראיתי כדור אש בשמיים", משחזרת מ', תושבת השכונה שבאותן שניות תלתה בגדים מחוץ לחלון ביתה. "בחיים לא ראיתי דבר כזה. בהתחלה זה הרגיש כמו רעידת אדמה, זה היה מפחיד בטירוף ומיד סגרתי את החלון של המרפסת כי פחדתי שיהיו עוד פיצוצים ויעופו לי חלקים לתוך הבית". עד ראייה נוסף שנכח במקום מתאר את מה שראה: "זו הייתה מכונית שעלתה בלהבות והתפרקה לחלקים שעפו לכל הכיוונים וגרמו לכך שעוד מכוניות באזור עלו באש ונפגעו".

באותם רגעים שכונת ירמיהו השקטה הפכה לזירת פיגוע חבלני של ממש; המכונית שהתפוצצה בערה במשך דקות ארוכות עד להגעת הכבאים למקום, והפראמדיקים של מד"א שהגיעו גם הם לזירת הירוע מיהרו לטפל בבעל המכונית שהועף עשרות מטרים מחוץ למכוניתו. למרות נסיונות ההחייאה שנמשכו דקות ארוכות, הם נאלצו לקבוע את מותו במקום. 

זמן קצר לאחר מכן, בין זעקות השבר שהתערבבו בריח ההשרוף והכבד שהתפשט בשכונה, התברר שההרוג הוא אושר חיון בן ה-31, אב לילד ותושב השכונה, מי שחלק מחבריו ומכריו כינו בשם "הליקופטר".

אושר חיון (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
עדיין לא ברור האם מדובר בחיסול ממוקד או תאונת עבודה | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

במשטרה חושדים כי הפיצוץ נבע ממטען חבלה שהוצמד מתחת למכוניתו של חיון בדיוק באזור מושב הנהג במטרה לחסל אותו במקום, ובמקביל נבדקת האפשרות שהייתה זו בכלל "תאונת עבודה", וחיון שיחק עם מטען חבלה שהתפוצץ ביו ידיו. בנוסף, ממידע שהגיע השבוע לידי mako מתברר כי נבדקת גם האפשרות שהמטען במשקל כשני ק"ג הוטמן על ידי מי מיריביו של חיון ישירות בתוך מכוניתו.

"בכלא היינו מכנים את אושר 'הליקופטר' שבגלל שהוא כל הזמן היה זז במהירות מקום למקום כמו מסוק. היו לו המון אנרגיות והוא היה בחור נחמד בסך הכול. כולם אהבו אותו בתא, אבל היה ברור לאורך כל הדרך שהוא רוצה להגיע ל'ליגה של הגדולים' וכנראה שילם על כך בחייו", מסביר עבריין שריצה לאחרונה עונש מאסר עם חיון. "קשה לי להאמין שזו תאונת עבודה כי הוא לא טיפוס שהתעסק עם מטענים אלא יותר בסחיטות ואיומים. זה נראה לי כמו חיסול לכל דבר".

אחד מחבריו הקרובים של חיון ספד לו בדף הפייסבוק באופן ציורי שאולי מרמז מעט על אופיו: "האיש שלא ידע פחד מימיו והיופי לא בגד בו. נתגעגע אלייך אח שלי", כתב החבר על מי שהפך בשנתיים האחרונות לאחד השמות העולים בסצנת הפשע בגזרת חולון/בת ים, אזור שהפך בעשור האחרון למוקד לפעילות עבריינית ענפה.

חיון, כך על פי חבריו, היה בחור צעיר, נמרץ, אלים, ומסוכן ש"לא ראה בעיניים ולא ספר אף אחד ממטר": "הוא לא ידע מה זה פחד ואנשים פחדו ממנו בעיקר כי הוא היה לא צפוי", מספר עבריין שהכיר היטב את חיון. "הוא רצה כוח, מעמד, כסף ועוצמה. הוא לא השתייך לשום ארגון פשיעה ולא היה לו גב. אושר פעל מרבית הזמן לבדו כמו זאב בודד".

אושר חיון (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
פעל כמו זאב בודד. חיון | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

אביו של חיון נפטר כשהיה רק בן 20, ומהר מאוד נסיבות חייו הובילו אותו  לעולם הפשע, ובהמשך הוא גם התמכר לסמים קשים, בעיקר קוקאין. "בהתחלה הוא היה משתמש במריחואנה בקטנה אבל עם הזמן עבר לקוק", מספר עבריין שהכיר את חיון. "כשנכנס לעולם הפשע הוא התחבר לכל מיני כנופיות של עבריינים שפעלו באזור חולון ובת ים, ויש לציין שהוא מעולם לא היה טיפוס מתוחכם במיוחד. בשנתיים האחרונות הוא התקרב מאוד לדת, הקפיד להניח תפילין כל בוקר, ללכת להרצאות של רבנים ולשמור שבת".

בשנים האחרונות חיון ריצה כמה מאסרים שונים על עבירות סמים, רכוש ואלימות, ולפני כחמש וחצי שנים הסתבך כאשר שוטרים מצאו בביתו כמה כדורי אקדח. אחרי אותו מקרה הוא עבר להתגורר עם אמו ועבד מדי פעם בחנויות למכירת טלפונים סלולריים וציוד נלווה. 

לפני מספר חודשים הסתבך חיון בפרשה אלימה בה על פי כתב האישום שהוגש נגדו הוא רכש מכונית מבעל סוכנות כלי רכב, ואחרי שלא היה מרוצה מהרכישה החל לאיים על בעל החברה ודרש ממנו פיצוי של 100 אלף שקלים: "אני אשרוף לך את האוטו ואשרוף לך את כל הבית, הבנת? יש לך עד מחר להכין לי 100 אלף", איים חיון על בעל סוכנות הרכב.

בעל החברה מצדו סירב בכל תוקף לשלם לחיון את הכסף, וזה הגיע למשרדי החברה, יצא מרכבו שלף סכין ודקר את בעל הסוכנות כמה פעמים וגרם לו לפציעות בדרגות שונות. וכך, למרות שחוקרי ימ"ר מרחב איילון החזיקו בסרטון וידאו המתעד את מעשיו של חיון לצד עדות בעל החברה - הוא הכחיש שאיים או דקר אותו, וטען שהוא מעוניין לשקם את חייו ולזנוח את עולם הפשע.

אושר חיון (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
תכנן לשקם את חייו ולעזוב את עולם הפשע | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

בדיון שנערך לו לאחרונה בבית המשפט בעקבות פרשת הסחיטה הגדיר חיון את מצבו ושאיפותיו בחיים: "עשיתי טעות גדולה ואני רק רוצה לראות את הילד שלי גדל. סבלתי מהחיים האלה ואני חנוק כבר. אם העונש שלי הוא שאצטרך למות בתוך הבית אז אמות בבית ולא אצא ממנו", טען בזמן שעמדו נגדו שלושה כתבי אישום בגין עבירות של החזקת סכין, סמים, נשק ועבירות רכוש, ובקרוב הוא היה אמור למעשה לחתום על הסדר טיעון עם התביעה, לרצות עונש מאסר ואז לפתוח לדבריו בדף חדש.

חוקרי היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב פתחו מיד לאחר הפיצוץ בחקירת פרשת חיסולו של חיון ומהזירה נלקחו מצלמות אבטחה וראיות נוספות בניסיון להגיע למחסלים, ובעיקר להבין מה גרם לכך שמישהו ירצה לנקום בחיון בצורה כל כך אכזרית.