התפתחות דרמטית בפרשת העבריין המיליונר אחמד קסאס, שהואשם בעבירות של סחיטה באיומים של מנהל מלון יוקרתי בהרצליה ובהפצת חשבוניות פיקטיביות במאות מיליוני שקלים: שופט בית המשפט העליון, אלכס שטיין הורה בשבוע שעבר לבחון את האפשרות לשחרר את קסאס בתנאים מגבילים כדי למנוע מצב של עינוי דין, שכן משפטו עשוי להיארך במשך שנים רבות ועתידים להעיד בו 328 עדים. ההוראה מגיעה לאחר שהתביעה דרשה שקסאס יישאר במעצר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו לאור חומרת מעשיו.

עניינו של קסאס הגיע לדיון בבית המשפט העליון לאחר שסנגורו של קסאס, עו"ד יקי קהן, הגיש ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב להשאירו במעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בערר טען עו"ד קהן כי תסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט המחוזי המליץ לשחררו למעצר בית בתנאים מגבילים מאוד כולל איזוק אלקטרוני מאחר והראיות נגדו בסעיפי האישום הנוגעים לסחיטה באיומים חלשות מאוד. בנוגע לשתי הפרשות המרכזיות בכתב האישום  - סחיטה באיומים של בעלי בית המלון היוקרתי "אוקיינוס" בהרצליה וכן של דיירים בפרוייקט בנייה בקרית מלאכי שטרם הסתיים - קבע השופט שטיין שהראיות נגד קסאס הן חזקות אבל לא חד משמעיות.

לדברי שופט העליון אישומי ההונאה לבדם - הלבנת הון והפצת חשבוניות פיקטיביות - לא מצדיקים את השארתו של קסאס במעצר עד לתום ההליכים במיוחד לאור תסקיר שירות המבחן שקבע שיש לשחררו למעצר בית באיזוק אלקטרוני.

צו ההרחקה (צילום: אינסטגרם)
אחמד קסאס | צילום: אינסטגרם

כך או כך, לאור האפשרות שהמשפט יימשך זמן רב, השופט הורה לפרקליטות לשקול את שחרורו של קסאס למעצר בית. עוד קבע השופט כי בעוד כארבעה חודשים קסאס יוכל להשתחרר ממעצר בתנאים מגבילים שייקבעו כולל הפקדת ערבות בנקאית לאחר שהתביעה הסכימה למתווה שהעלה במהלך הדיון.

"אציין שבבסיס הצעתי עומד החשש לעינוי דין וכי אילולא חשש כאמור הייתי דוחה את עררו של קאסם ומקבל את בקשתה של המדינה ללא סייגים", הדגיש השופט שטיין בהחלטתו.

עו'ד יקי קהן
מייצג את קסאס. עו'ד יקי קהן

על פי כתב האישום, קסאס ואנשיו השתלטו על חדרי מלון אוקיינוס ולא שילמו חוב לבעלי המקום בסכום של 3.3 מיליון שקל. עוד נטען כי קסאס ואנשיו הזמינו עבריינים ממשפחת פשע לישון ולהתארח במלון, תוך כדי איומים על הבעלים והעובדים. בסעיף של סחיטת הדיירים בקריית גת נטען כי קסאס דרש מהם לשלם לו כ-1.3 מיליון שקל כדי לסיים את פרויקט הבנייה ונדחה על ידם. "בטוב או לא בטוב, אם אני לא בפרויקט אף קבלן לא ייכנס. בורג לא ישימו פה. יש לי שם בכל העולם התחתון כאיש ביצוע. אף אחד לא מתקרב לפה"", איים קסאס. הדיירים הסבירו לקסאס שישלמו את הכסף רק לאחר שהדירות ימסרו להם.