התפתחות משמעותית בפרשת החשד למעשי מרמה והונאה של הרב הראשי של אל על, יוחנן חיות, ובנו שמעון יהודה חיות, מי שמוכר יותר בשם "סיימון לבייב" והכינוי "נוכל הטינדר".

חיות הבן נחקר פעמיים באזהרה לפני כשבועיים ביחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב בנוגע לפרשות הרבות בהן הוא חשוד יחד עם אביו, אבל סירב להשיב לשאלות החוקרים.

חיות הבן טען בחקירתו כי הוא הוסגר מיוון לישראל לא על מנת להיחקר על הפרשות החדשות בהן הוא מואשם יחד עם אביו, אלא רק על התיק בו הוגש נגדו כתב אישום בשנת 2011.

החוקרים התעקשו והציגו בפני חיות שאלות רבות על המעורבות שלו ושל אביו בחשד להונאה וניסיונות הונאה של אנשי עסקים בארץ ובעולם בהיקף של מיליוני שקלים במהלך שנת 2017, כמו גם על כך שלא הציג את עצמו כבנו של הרב חיות אלא כאיש עסקים בזהות בדויה.

"לא אענה על השאלות שלכם שנוגעות לפרשות אחרות שלא נוגעות להסגרתי מיוון לישראל", טען חיות הבן בחקירתו. "לא על הפרשות האלה הוסגרתי, ואם יש לכם שאלות שנוגעות לעניין הסגרתי אענה בשמחה".

במהלך החקירה המשיכו החוקרים והציגו לחיות הבן שאלות רבות הנוגעות להונאה שהוא ואביו ביצעו לכאורה לאיש עסקים שמימן לו טיסות במחלקה ראשונה ברחבי העולם ונעקץ על פי החשד במאות אלפי שקלים, אבל חיות בחר לשמור על זכות השתיקה וסירב לענות על שאלות החוקרים.

גורם בכיר בפרקליטות המלווה את החקירה מגלה בשיחה עם mako כי נבחנת האפשרות להגשת כתב אישום נגד חיות ואביו, ונכון לעכשיו יש לכאורה די ראיות נגד השניים, וגם עניין בריחתו מהארץ בשנת 2017 היא חלק מהחקירה שמתנהלת נגדו בימים אלה.

שמעון חיות
שמעון חיות ואביו יוחנן

עוד נודע ל-mako כי במהלך השבועות הקרובים תיק החקירה עב הכרס נגד האב והבן יועבר לידי פרקליטות מחוז תל אביב כדי שזו תקבל החלטה האם להגיש כתב אישום נגד הרב ובנו. החקירה, כך מתברר, נמצאת בשלבי סיום מתקדמים, לאחר שהרב עצמו נחקר באזהרה ונערך עימות בינו לבין כמה אנשים עסקים שהתלוננו נגדו ונגד בנו.

כזכור, חיות, שכונה כאמור "נוכל הטינדר", נשפט לאחרונה ל-15 חודשי מאסר בפועל ולתשלום פיצוי של 150 אלף שקל לקורבנות לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון בכך שהונה וגנב מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים בתיק משנת 2011 שבגינו הוסגר מיוון לישראל, והוא אמור להשתחרר בעוד כשלושה חודשים ממאסרו לאחר ניכוי שליש.

חיות נמלט מישראל בשנת 2011 בדרכון מזויף ושם בדוי כדי להימלט מאימת הדין ולא להישפט בגין הפרשה. לאחר בריחתו טענו רבנים ואנשי עסקים שונים כי חיות עקץ אותם על פי החשד במיליוני שקלים, כשהוא נעזר על פי החשד באביו, הרב יוחנן חיות, רבה הראשי של חברת אל על.

בשנת 2015 נעצר חיות בפינלנד לאחר שכמה נשים שהכיר בטינדר התלוננו כי הונה אותן ולקח את כספן. חיות נשפט לשנה וחצי מאסר בפועל, ולאחר מכן הוסגר לישראל.

שמעון יהודה חיות נוכל הטינדר‎ (צילום: abc)
הציג את עצמו כבן משפחה של לב לבייב | צילום: abc

בשנת 2017 הוא שוחרר ממעצרו, זאת למרות כאמור ברח מהארץ בשנת 2011. וכך, בתקופה שנמשכה כמה חודשים ובה הוא היה משוחרר, חיות ואביו ניסו על פי החשד (ובמקרים מסויימים גם הצליחו) להונות כמה אנשי עסקים.

במהלך הונאתם הציג הרב חיות את בנו כסיימון לבייב, איש עסקים עשיר מאוד ובעל חברה אירופאית בשם "טפירו גרופ", ובאחד ממקרי ההונאה הם נתפסו בשקר על ידי רב תושב ניו יורק שעלה על התרמית השניים והגיש נגדם תלונה ביחידת ההונאה של מחוז תל אביב.

"הם התכוונו לעקוץ אותי במיליוני דולרים", טען אז הרב, ומסר לידי החוקרים מסמכים רבים המאוששים את טענותיו. בהמשך ברח כאמור חיות מישראל, ועל פי החשד הונה נשים נוספות ברחבי אירופה שהעבירו לו מאות אלפי יורו לאחר שזה הציג עצמו כבן משפחה של איש העסקים לב לבייב.

פרקליטיו של שמעון חיות, עורכי הדין אבי חימי ויקי קהן מסרו בתגובה: "איננו מגיבים לחקירה שמתנהלת".