העולם התחתון בקולומביה נפרד בשבוע שעבר מאחד הרוצחים השכירים המוכרים ביותר במדינה, אם לא בעולם כולו: בשעות הבוקר של יום חמישי שעבר, ג'ון חאיירו ולסקז וסקז, המוכר גם בכינויו "פופאי", מת ביחידה הרפואית של בית הכלא בבוגוטה אחרי שנים ארוכות בהן התמודד עם גידול סרטני בסרעפת.

בגיל 57, וסקז היה בעיצומו של עונש מאסר אותו ריצה מאז 2018 בעוון סחיטה ואיומים ברצח - ולמרות זאת, רובכם ככל הנראה מכירים אותו בעיקר דרך "נרוקס", ומעלליו לצד ברון הקוקאין הקולומביאני פבלו אסקובר.

"פופאי" היה מוכר בעיקר המתנקש המיומן והמועדף ביותר על סוחר הסמים הקולומביאני, ולאורך השנים הארוכות בשורות ברון הקוקאין, הוא הודה ברצח של יותר מ-250 בני אדם, ואף טען כי תכנן את חיסולם של יותר מ-3,000 איש.

בשנת 1992 נידון וסקז לעשרות שנות מאסר עבור חלק מהחיסולים האלה, כמו גם בעוון פעולות טרור ועבירות סחר בסמים בהן היה מעורב. הוא נחשב עד היום לאחד הרוצחים המתועבים ביותר בהיסטוריה של קולומביה, אך במרוצת הזמן הוא גם הפך לאושיית יוטיוב מוכרת וזכה לפופולריות בכל היבשת הלטינית.

למעשה, הפופולריות שלו במדינות דרום אמריקה וברשת נסקה בעיקר מאז עלייתה לשידור של דרמת הפשע "נרקוס", ונכון שהסדרה אמנם הציגה את חייהם יוצאי הדופן של סוחרי הסמים באותה תקופה - אך כפי ש"פופאי" הקפיד לתאר - המציאות האמיתית במנו עלתה על כל דמיון.

View this post on Instagram

A post shared by Jhon Jairo Velásquez Vásquez (@popeyeleyendaofi) on

וסקז נהג לדבר המון על התקופה שלו עם אסקובר, ועם הזמן חשף חלק מהסודות האינטימיים ביותר של "אל פטרון". בריאיון לכלי תקשורת ארגנטינאיים, "פופאי" תיאר את הבוס שלו לשעבר בתור "מאהב אנרגטי" ו"ג'נטלמן מוחלט עם נשים". 

"היינו ביחד עוד מההתחלה. נהגנו לצאת למועדונים החמים ביותר במדינה עוד בתור הזהב של קולומביה, כשנשים היו טבעיות, לפני שכולן התחילו לנתח את החזה והישבן", סיפר ולסקז, והוסיף שהוא ואסקובר נהגו לקיים יחסי מין עם ברונטיות, בלונדיניות וג'ינג'יות - אבל לעולם לא עם אותה אישה פעמיים. למרות זאת, הוא מדגיש כי לאסקובר תמיד הייתה "חיבה מיוחדת לשני סוגים של נשים".

"לפבלו היו שתי סטיות שהכרתי, אם אפשר בכלל לקרוא לזה ככה", סיפר וסקז. "הראשונה הייתה בתולות, והשנייה הייתה לראות אישה צעירה שנמשכת לגברים יחד עם לסבית מנוסה. הוא אהב מאוד לראות נשים סטרייטיות שמוכנות להתנסות בנשיקות ונגיעות עם נשים אחרות לראשונה - במיוחד כשהן חוו הרבה אורגזמות. מעבר לזה, אני זוכר שהייתה לו גם את 'ערכת הדרך', שזו בעצם הייתה מזוודה מלאה בצעצועי מין שונים שהוא היה לוקח איתו לכל הלילות שבילה הרחק מאשתו".

"הרגשתי זעם, אהבה, עצב ושנאה. הכל בבת אחת"

"פופאי" תמיד טען כי היו לאסקובר אינספור נשים לאורך השנים - זאת למרות אפילו שהיה נשוי. המתנקש טען כי הוא זוכר את רובן, אך הייתה אחת ספציפית שהוא לא מסוגל לשכוח - וונדי גיל. "וונדי הייתה דוגמנית מקומית עם רגליים ארוכות במיוחד", סיפר פעם וסקז לעיתון מקומי. "היא הייתה אלגנטית וזוהרת. היא לא הייתה כמו כולן, ופבלו ידע את זה. בשיא הרומן שלהם, היא הייתה ממש אשתו השנייה".

המתנקש סיפר כי סוחר הסמים הקולומביאני הקפיד לפנק את הדוגמנית במתנות יוקרתיות. מבגדי מעצבים, ועד חופשות מפנקות, תכשיטים יקרים ודירות פאר. לטענתו, כל דבר שהיא ביקשה מאסקובר - היא קיבלה, ופעם אחת הוא אפילו טס יחד איתה לחופשה רומנטית בניו יורק.

"אל פטרון תמיד אמר שהוא רוצה להגיע עם וונדי לתפוח הגדול ולסובב לכולם את הראשים", סיפר וסקז. "בכל הזמן שלו איתה, הוא תמיד נהג לומר שיש לו רק דרישה אחת מהמאהבות שלו - לא להיכנס להיריון. וונדי הייתה היחידה שלא הקשיבה לו".

וסקז סיפר שכאשר נודע לאסקובר על ההיריון של וונדי - הוא פעל מיד. סוחר הסמים שלח שניים מפקודיו להביא אותה אל אחוזתו המפוארת, שם חיכה לה איש מקצוע בשביל לבצע את הליך "מסודר" של הפלה.

"זה היה וטרינר שהוא הכיר באופן אישי", סיפר המתנקש. "הוא ערך לה את פרוצדורת ההפלה בהרדמה מלאה, וכשהיא התעוררה אל פטרון אמר לה שהקשר ביניהם נגמר". וכך, אסקובר שלח את גיל לדרכה, אבל זו ממש לא הייתה הפעם האחרונה בה היא וולסקז נפגשו.

View this post on Instagram

A post shared by The Sicario Effect (@thesicarioeffect) on

כמה חודשים אחרי הפרידה, "פופאי" נתקל בדוגמנית באחד ממועדוני הלילה של מדיין. הוא הציע לה משקה והיא הזמינה אותו לרקוד. השניים דיברו אל תוך הלילה עד שהעניינים התחילו להתחמם, ומשם הם פרשו לאחת מדירות הפאר שאסקובר קנה לה בתקופה שהם היו ביחד.

וסקז וגיל מצאו את עצמם מהר מאוד בין הסדינים, והרוצח האכזרי מצא את עצמו מאוהב בקולומביאנית היפהפייה, אהובתו לשער של הבוס הגדול, וביום למחרת הוא כבר סיפר על כך לאסקובר.

"הוא שאל אותי מה עשיתי בלילה ואמרתי לו שהייתי עם וונדי", סיפר וסקז לסוכנות ידיעות מקוסטה ריקה. "הוא אמר לי שהסקס עם וונדי נהדר, אבל שעלי להיזהר ממנה. 'אתה לא הטיפוס שלה', אמר פבלו. 'היא גולדיגרית'. הוא הבין מיד שמשהו לא בסדר".

"פופאי" סיפר כי פבלו הבהיר לו שלא מדובר בקנאה או עניין אישי, אלא שוונדי אוהבת גברים עם כסף - הרבה כסף. גברים שיכולים לארח אותה באחוזות פאר, להטיס אותה ליעדים אקזוטיים ולתת לה מתנות יקרות: "זו הסיבה שפבלו חשד בקשר מלכתחילה - זה כאילו היה לו חוש שישי לדברים האלה". כמה שבועות לאחר מכן, כבר התברר לו שהדוגמנית באמת התעניינה בו רק בגלל דבר אחד.

View this post on Instagram

A post shared by Jhon Jairo Velásquez Vásquez (@popeyeleyendaofi) on

וסקז התקין מכשיר הקלטה בטלפון של וונדי, ועד מהרה תפס אותה מדברת עם מפקד יחידת Search Block - אותה יחידה שניהלה מצוד נגד אסקובר.

"'פופאיי' עדיין לא אמר לי איפה פבלו", נשמעה הדוגמנית מספרת בהקלטה. "ברגע שהוא יגיד לי, אני אומר לכם". באותו רגע הבין "פופאי" כי נפל בפח, והיא השתמשה בו בשביל להגיע לאסקובר. בריאיון לאתר החדשות הארגנטינאי Infobae, הוא תיאר הרגשות המעורבים שלו באותו רגע.

"אהבתי אותה עוד עמקי נשמתי, אבל הבנתי שאני אאלץ להרוג אותה", סיפר המתנקש. "זה ציער אותי מאוד, אבל מצד שני גם כעסתי. היא גרמה לי להתאהב בה כדי שתוכל להתנקם בפבלו. חוץ מזה, ידעתי שאם אני לא אטפל בזה - אני עשוי להיות הבא בתור אחריה".

וכך, "פופאי" הכין את השטח לקראת החיסול: הוא הזמין מקום באחת המסעדות הטובות ביותר במדיין וקבע שם עם הדוגמנית - אבל מתברר שהיא לא הגיעה לבד.

"שלחתי למקום שני חמושים", סיפר וסקז. "הייתי מאוהב בה וידעתי שאני לא אוכל לעשות את זה בכוחות עצמי. לא רציתי להיות זה שיהרוג אותה. התקשרתי למסעדה מטלפון ציבורי בשכונה וביקשתי שייקראו לה. כשהיא קמה לבר, הם ניגשו אליה וירו בה למוות. שמעתי את העקבים שלה מתקרבים לשפופרת של הטלפון, אח"כ את  היריות ואז את הצרחות שלה. רציתי לשמוע אותה מתה. רציתי לסבול. הרגשתי קטן ומטומטם".

המתנקש חשף כי מאוחר יותר באותו יום הוא ראה את גופתה בזירת הרצח, ומיותר לציין שהמראה הזוועתי השפיע עליו מאוד. "הרגשתי זעם, אהבה, עצב ושנאה בבת אחת", סיפר וסקז. "זה היה כאילו שד מרושע השתלט עלי. מאז אותו יום לא הרגשתי כך מעולם. אתם לא יודעים איך זה מרגיש להרוג מישהי שאתה מעריץ - אבל לא הייתה לי ברירה. היא בגדה באלוהים שלי - בפבלו אסקובר".

* * * * *

פבלו אסקובר חוסל בסופו של דבר על ידי אותם סוכנים של יחידת Search Block אחרי קרב יריות סוער בעיר מדיין. זה קרה יום אחרי יום הולדתו ה-44, ומותו של סוחר הסמים נקבע על אחד הגגות הסמוכים לדירת המסתור שלו בעיר.

בשיאו, אסקובר דורג בתור האדם השביעי בעושרו בעולם, עם שווי נכסים שהוערך ביותר מ-39 מיליארד דולר ושליטה של כ-80% משוק הברחת הקוקאין לארה"ב.

עבור "פופאי", אסקובר היה בוס, מנטור וחבר. לאורך תקופת מאסרו ארוכת השנים, הוא תמיד נהג להתלוצץ לגבי מקומו בעולם בתור הרוצח השכיר של ברון הסמים. "אסקובר ואני, אנחנו בנדיטים, שודדים", סיפר וסקז. "יש לנו רק שני מקומות המיועדים לנו על פני כדור הארץ: בית הסוהר או חדר המתים", ובזמן שאסקובר היה רק באחד מהם, כעת ניתן לומר בפירוש כי "פופאיי" סיים את את חייו אחרי שביקר בשניהם.