"אנחנו פה כבר מיום חמישי והמצב הוא הזיה אחת גדולה. עוד לא עיכלנו באמת את הסיטואציה וזה לא מרגיש כמו מצב שיכול להימשך. זה פשוט לא יכול להיות", מספרת ל-mako, קרן חמישה, אחותו של עידן אזרד, הישראלי שמאושפז במצב של מוות מוחי בבית חולים בקנדה.

קרן (34), מתמחה בגניקולוגיה במקצועה, נמצאת יחד עם בני המשפחה ליד את מיטתו של עידן, שלפי החוק הקנדי שקובע כי מוות מוחי הוא מוות לכל דבר, ינותק ממכשירי ההחייאה בקרוב: "בית החולים לא מחויב לבקש מאיתנו הסכמה. הם נתנו לנו הארכה כי הסברנו שההורים דתיים, והם מאמינים בניסים. הקנדים הסכימו לתת לעידן הארכת זמן, אבל אמרו שלא מדובר בשבועות, ואפילו לא שבוע".

"אני מתמחה בגניקולוגיה אמנם, אך התייעצתי עם קולגות מישראל שעוסקים בתחום", מוסיפה קרן, "על סמך המסמכים הרפואיים של עידן, הצלחתי לקבל ייעוץ טלפוני, וככה הבנתי שלמרות שהגישה פה נוקשה יותר, ההנחה על המוות המוחי לא מוטלת בספק".

עידן (צילום: באדיבות המשפחה )
עידן בזמן שירותו הצבאי בפיקוד העורף | צילום: באדיבות המשפחה

עידן (27), עבר לפני שנה וחצי לקנדה, התאהב בתחום הקונדטוריה ותכנן לפתוח עסק קטן משלו. בשבוע שעבר רכב על אופניים ללא קסדה ונהגת שחצתה קו הפרדה רצוף התנגשה בו ישירות. הוא פונה לבית החולים כשמצבו מוגדר אנוש, שם אושפז במצב של מוות מוחי כשהוא מחובר למכונות הנשמה. 

"פנינו לבית חולים יהודי במונטריאול, והם אמרו לנו שזה החוק, והם לא יכולים לפעול נגד החוק. הם הוסיפו שהם פעלו איתנו לפנים משורת הדין, ובסופו של דבר בית החולים הסכים לתת הארכה רק בשביל הסידורים. אנחנו ממש על זמן שאול, וההורים שלי יהיו מוכנים למכור כליה רק בשביל להביא אותו בחזרה לארץ".

משפחת אזרד
בני משפחת אזרד

במשך כל השבוע האחרון המשפחה צמודה למיטתו ופתחה בגיוס המונים כדי לגייס את הכסף שיאפשר את הטסתו ארצה. "ברגעים אלה אנחנו בדיון עם חברות תעופה שונות שמנסות לקבוע את מידת היציבות של עידן, משם נגזרת עלות העברתו ארצה שנעה בין 20 אלף דולר ל-100 אלף דולר. אני מקווה שהיום נסגור את הטסתו ואז נדע כמה זה יעלה. עד כה גויסו כמה מאות דולרים", הוסיפה קרן בכאב.

בישראל ממתינים לעידן בבית החולים מעייני הישועה, שהסכימו לבקשת המשפחה לקבלו להמשך הטיפולים. "הם אמרו לנו שזה לא משנה כרגע עניין הביטוח או הבירוקרטיה, שהעיקר שנביא אותו ונסתדר אחר כך. המשפחה שלנו מאמינה בניסים. כולם נמצאים ליד מיטתו כל הזמן, מתפללים ומצטטים מהמקורות - במיוחד את הציטוט 'אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל ימנע עצמו מן הרחמים'. ההורים מרגישים שעידן לא קיבל מספיק זמן לנסות להילחם ולהחלים, ובגלל זה הם מתעקשים להעביר אותו לישראל. הם מאמינים שהוא עוד יכול לחזור לעצמו, והתחושה שלהם היא שבית החולים בקנדה ויתר עליו. הורי יכולים להשתגע מצער".

>> לקמפיין מימון ההמונים של משפחת אזרד