פרסום ראשון: ההתערטלות בטכניון והמעצר (צילום: מתוך "חי בלילה", שידורי קשת)
גיל פרג בעת מעצרו. ינואר 2019 | צילום: מתוך "חי בלילה", שידורי קשת

גיל פרג, הישראלי שמואשם כי רצח את אמו ודודתו בינואר 2019 בעיר מנדוזה שבצפון ארגנטינה, עשוי להשתחרר לחופשי ולחזור לביתו בעוד כחודשיים, זאת אחרי תום הארכת המעצר שנקבעה לו ומוארכת שוב ושוב על ידי השלטונות בארגנטינה ולאחר שעדיין לא הוחלט האם הוא כשיר לעמוד לדין.

פרג, בן ה-39, עצור כאמור מאז תחילת 2019, ואם בעוד כחודשיים לא יוחלט האם הוא כשיר מבחינה נפשית לעמוד לדין על מעשיו הוא ישוחרר חזרה לביתו במנדוזה, אותו הבית בו מצאו חוקרי המשטרה של חלקי גופותיהן של אמו לילי פרג ואחותה פרחיה סרוסי אשר הגיעו לבקרו בעיר בה הוא מתגורר ונעלמו זמן קצר לאחר מכן.

למרות שהפרקליטות הארגנטינאית החליטה כבר לפני כשנה להעמיד את פרג לדין, עורכי דינו של הישראלי, ובראשם עורך הדין מקסימיליאנו לגראנד, התנגדו לכך וטענו כי מרשם סובל מאי שפיות, ולטענתם הוא נבדק מיד לאחר הרצח ונמצא שהוא סובל מ"תסמונת פסיכוטית" ו"תסמונת כפייתית אובססיבית".

בסוף חודש דצמבר 2020 ביקשה התביעה להאריך פעם נוספת את מעצרו של פרג שבמקביל הועבר לאשפוז במוסד פסיכאטרי סגור, ואותה הארכת מעצר צפויה כאמור לפוג ב-26 ביולי, ובמידה ועד אז לא יוחלט האם יש להעמידו לדין או לא, כלי התקשורת בארגנטינה מדווחים כי על פי החוק אין עוד אפשרות להשאירו במעצר והוא ישוחרר חזרה לביתו.

נכון לימים אלה פרג עדיין מאושפז במוסד הסגור אליו הוא הועבר בחודש יוני 2020, ועל פי מומחים שונים שבדקו אותו לאחרונה נטען כי יש להשאירו במוסד למען ביטחונו ובטחון הציבור. בחודש נובמבר האחרון, אחרי שמצבו הנפשי התייצב מעט, לפחות כך על פי רופאיו, האמינו בתביעה כי הוא יוחזר לבית הכלא, אך לאחר שאיים להתאבד במידה ויחזור למאסר הוחלט להאריך את שהותו במוסד בו הוא מאושפז, ובמידה ובית המשפט העליון במדינה לא יפתור את סוגיית העמדתו לדין, יהיו אלה מנהלי המוסד בו הוא מאושפז שיחליטו האם פרג יוכל לחזור לביתו או שעליו להישאר להמשך אשפוז בעוד קצת פחות מחודשיים.

פרג עצמו ניסה כמה וכמה פעמים לאורך השנתיים האחרונות להוכיח כי הוא אינו שפוי, וכלל לא היה מודע למעשיו בזמן הרצח של אמו ואחותו. בין שלל המקרים השונים בהם ניסה "להציג את אי שפיותו" זכורים בעיקר המקרים בהם השתין על עצמו בבית המשפט, סולק מדיון בעניינו לאחר שצרח ויילל מול השופט, או טען כי "חתול אפור בן 500 שנה שומר עליו בתוך הכלא".

כזכור, פרג מואשם ברצח בנסיבות מחמירות של בנות משפחתו, וגזר הדין נגדו צפוי להיות מאסר עולם. אמו של פרג, כך על פי החשד, נחנקה על ידו למוות בעזרת חבל לאסו, בעוד שדודתו נורתה שלוש פעמים, וגופותיהן של השתיים נקברו בחצר הבית בו הוא התגורר. בחקירה הפתולוגית שנערכה לאחר מציאת הגופות נמצא כי הן הושחתו בצורה אכזרית בעזרת מוטות ברזל בחלקים שונים בגופן.