חי בווילה ענקית בשכונה יוקרתית הצמודה לחוף הים בקזבלנקה, חוגג במסיבות עם חברים, הוציא אזרחות מרוקאית לו ולאשתו המתגוררת בארץ - אבל חושש לצאת לרחוב מהפחד שבלשי משטרת ישראל יחטפו אותו ויעבירו אותו לישראל. כך נראים בימים אלה חייו החדשים של העבריין הנמלט גולן אביטן במרוקו.

"בשבועות הראשונים שלו בקזבלנקה גולן התערה היטב בקהילה היהודית בעיר, התפלל בבתי כנסת, השתטח על קברי צדיקים, אבל מהר מאוד ירד למחתרת ונעלם מהנוף המקומי", מספר ישראלי המבקר במרוקו באופן קבוע ומכיר היטב את חיי הקהילה בעיר. "גולן השתתף בחנוכה האחרון בטקס הדלקת חנוכייה וגם הגיע לתפילות בשבתות בבית הכנסת המרכזי בעיר, אבל לפני כמה חודשים הוא נעלם פתאום באופן מסתורי ולא ראו אותו יותר"

אביטן (52), תושב אשדוד, נחשב לעבריין מבוקש בישראל ועומד נגדו צו מעצר של האינטרפול שהוצא לבקשת משטרת ישראל. בשנים האחרונות הוא התחזק וחזר בתשובה, נחשב לאיש נדל"ן אמיד בעיר מגוריו, ומחזיק בכמה מסעדות ודירות לצד עסקים שונים. לפני כ-20 שנה, אביטן נחשב למקורב לעבריין יצחק אברג'יל, ועל פי החשד ניהל את שלוחת ארגון הפשיעה של האחרון באשדוד.

למרות שהיה מוכר למשטרה, אביטן מעולם לא היה מהעבריינים ששמם כיכב במדורי הפלילים, עד שלפני כחמש שנים הוא נעצר בפרשת 512', במסגרתה משטרת ישראל עצרה את בכירי ארגוני הפשיעה בישראל, ביניהם גם אברג'יל, סגנו מוטי חסין, אבי רוחן, אסי אבוטבול ואחרים, אשר הופללו על ידי שלושה עדי מדינה.

אביטן הפך מהר מאוד לאחד הנאשמים הבולטים בפרשה, והפרקליטות מייחסת לו עבירות שונות בנות 15 שנה ויותר, ביניהן גם אספקת שלושה שלטים של מטעני חבלה שהופעלו והובילו לפיצוץ עז במבנה להמרת כספים ברחוב יהודה הלוי בשנת 2003. מטרת הפיצוץ הייתה חיסולו של העבריין זאב רוזנשטיין שנחשב ליריבו המר של אברג'ל. מעצמת הפיצוצים נהרגו שלושה בני אדם וכ-20 נפצעו. רוזנשטיין ניצל.

אביטן, שכאמור הופלל על ידי עד המדינה, נאשם בשלושה מקרי רצח, ולמרות זאת, הפרקליטות נתקלה בקשיים ראייתיים כאלה ואחרים, והייתה מוכנה לחתום איתו על הסדר טיעון של עד שמונה שנות מאסר. עו"ד יניב שגב, פרקליטו של אביטן, הצליח לשחרר אותו למעצר בית עם אזיק אלקטרוני, וחבריו השונים הפקידו יחד ערבות  משותפת בגובה של 11 מיליון שקלים למקרה שייברח ולא יגיע לדיונים בבית המשפט.

זאב רוזנשטיין, ארכיון (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר)
היה מעורב בנסיון החיסול של זאב רוזנשטיין | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר

אביטן סירב לעסקה, וכדי לחמוק מעונש, ברח באוקטובר 2018 מישראל לאחר שהסיר את האזיק האלקטרוני מרגלו בדרכו לטיפול אצל רופא שיניים. אחרי בריחתו, חילטה המדינה את 11 מיליון השקל שהופקדו בקופת בית המשפט עקב הפרת את תנאי מעצרו.

מיד עם בריחתו נמלט אביטן למרוקו ופתח בהליכים לקבלת אזרחות (סבתו היא ילידת המקום) במטרה להשיג דרכון ומעמד של אזרח - מה שיימנע את הסגרתו לישראל, אחרי שבין מרוקו לישראל לא קיים הסכם הסגרה, והמדינה המערב האפריקאית הפכה בשנים האחרונות לגן עדן של ממש עבור עבריינים ישראליים נמלטים אשר הקימו בה קומונה משגשגת כלכלית.

אלא שבשלב מסוים התפוצצה לה פרשת רשת הדרכונים המזויפים אשר הנפיקה דרכונים מרוקאיים לאזרחים ישראליים תמורת אלפי דולרים, ומספר עבריינים ישראליים בכירים נעצרו בפרשה. "גולן תמיד רואה כמה צעדים קדימה. הוא הזהיר את חברי הרשת לא לעשות שטויות, אבל הם לא הקשיבו לו והסתבכו. גולן עצמו פעל על פי חוק כדי להשיג דרכון ואזרחות ולא דרך הרשת. הוא לא רצה להסתבך", מספר ל-mako גורם ישראלי המעורה בפרשה.

בשלב מסוים גולן יצא ממרוקו, טס לספרד, משם לדרום אפריקה, ולאחרונה חזר למרוקו, שם קיבל בשבועות האחרונים דרכון ואזרחות יחד עם אשתו שמבקרת אותו לעיתים קרובות.

קזבלנקה (צילום: THINKSTOCK)
חי וחוגג במרוקו. קזבלנקה | צילום: THINKSTOCK

"בני משפחה וחברים מישראל מבקרים אותו לעיתים קרובות מאוד", מגלה גורם ישראלי, "הוא רכש ארמון מפואר, סוג של וילה ענקית ו'סודית' בשכונה יוקרתית בקזבלנקה קרוב לים. הוא מארח בה חברים, בני משפחה ורבנים, ומארגן מסיבות הודיה. גולן הוא אדם מאוד חכם, גאון, אבל גם פרנואיד. הוא חושש לצאת מביתו, מאוד זהיר וקפדן בכל יציאה מהבית. הוא ניתק את הקשר עם אנשי הקהילה היהודית בעיר מהפחד שילשינו עליו. הוא שומר על פרופיל נמוך מאוד".

עוד נודע כי לאביטן יש עוזר מיוחד אשר נראה נוסע על גי'פ ב.מ.וו בעל לוחית זיהוי איטלקית שעושה עבורו שליחויות שונות כמו רכישת בשר כשר אצל קצב יהודי, קניות במרכולים, וגם מסיע את בני משפחתו וחבריו אליו לווילה. "כל מי שמגיע לבקר את גולן בביתו לא נכנס עם טלפון סלולרי. הוא לא מאפשר זאת. הוא לא רוצה שיתעדו אותו ודורש שהמבקרים ישאירו את הטלפונים במכוניות", מגלה אדם המכיר את אביטן היטב, "הוא לא רוצה ששום צילום שלו יפורסם או כל תיעוד מהבית שלו".

במשטרת ישראל ממשיכים לעקוב אחר אביטן, וההערכה היא שהוא ייעצר בקרוב. "הוא לא יוכל לברוח לנצח. בסוף נגיע גם אליו ונמצה עמו את הדין גם על הבריחה וגם על האישומים נגדו בתיק 512'. יש לנו סבלנות", אומר קצין משטרה בכיר.