שירות בתי הסוהר ומדינת ישראל יפצו את היעד המודיעיני והעבריין הבכיר, משה בן משה, בסכום של 45 אלף שקלים, כך קבע לאחרונה בית המשפט. בן משה, שעלה לכותרות לא מעט בחודשים האחרונים, הוא מסוג העבריינים ששירות בתי הסוהר היה שמח שלא היה כלוא אצלם, ונחשב לאסיר שנלחם על זכויותיו ו"מטרטר" ללא הפסקה את הפרקליטות והשב"ס לבתי משפט.

לפני כשנה לדוגמה, זכה בן משה בתביעה על כך שהוחזק בתא הפרדה בכלא השרון ללא מזגן, מה שלדבריו שפגע בבריאותו, והוא קיבל פיצוי של לא פחות מ-70 אלף שקלים. הפעם הגיש בן משה תביעה נגד השב"ס ופרקליטות המדינה לבית המשפט השלום בתל אביב, לאחר שלדבריו לאחר שהותו בתא ההפרדה חסר המזגן הוא החל לסבול מכאבים, ובראשו התגלה גידול סרטני ממאיר הגורם לו התקפים אפילפטיים המסכנים את חייו.

את כתב התביעה יוצא הדופן הגיש בן משה בעזרת עורך דינו מוטי אזולאי. "הכניסו אותי לתא קטן של מטר אחד על שמונים ס"מ והוחזקתי בתנאים בלתי אנושיים ללא חלון. האוויר היה דחוס והם פגעו לי בצלם האנוש", טען בן משה.

"22 שעות הוחזקתי בתא ושעתיים ביממה יצאתי לחצר. ביקשתי שיכניסו לי מצנן לתא אבל הם סירבו. התא הזה היה כל כך קטן שלא יכולתי אפילו להתהלך בו. לא יכולתי לעמוד וגם לא היה שולחן לאכול. נפגעתי מבחינה פיזית ונפשית, וכתוצאה מכך התחלתי לסבול מהתקפים אפילפטיים, הקאתי דם ופוניתי לקבלת טיפול בבית החולים", הוסיף בן משה.

מכלא השרון הועבר בן משה לכלא איילון, וגם לשם הוכנס לטענתו לתא בלי חלון, ביקש להעבירו לתא מאוורר וצירף חוות דעת של רופא מומחה לנוירולוגיה שהחזקתו בתא ללא אוורור מסכנת את חייו ועלולה לגרום לו ללחץ והתקפים אפילפטיים. למרות פנייתו, הוחלט לדבריו בשב"ס להשאירו בתא ללא חלון.

"הנתבעת (שב"ס) פגעה תקופה ארוכה בבריאותו, בנפשו ובכבודו של מרשי. היא הענישה אותו ענישה אכזרית ובלתי אנושית תוך הפרות בוטות של הוראות החוקים המקומיים ואמנות בינלאומיות", נטען בכתב התביעה, ובן משה, באמצעות סנגורו, דרש מבית המשפט להורות לשב"ס ולמדינה לפצות אותו בסכום של 180 אלף שקל.

המדינה ושב"ס מצדם ביקשו לדחות את התביעה וטענו כי לבקשתו של בן משה הוכנס לתאו מזגן נייד, ותנאי כליאתו היו סבירים וראויים, ולאחרונה הסכימו הצדדים להסמיך את השופט שדן בתיק, יאיר דלוגין, לתת את פסק דינו על בסיס החומר הקיים בתיק, וזה פסק כאמור כי שב"ס והמדינה יפצו את בן משה בסכום של 45 אלף שקלים.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "מדובר באירוע נקודתי מהשנים 2013-2014 בבית סוהר השרון. לפני כשנתיים עבר האגף שיפוץ ואף הותקנו בו מזגנים במסדרונות לרווחת האסירים".