אומן אאוט, דובאי אין: קו פעיל להברחת סיגריות מתוצרת אמריקאית לישראל, עם דגש על סיגריות של חברת פיליפ מוריס,  נפתח בשבועות האחרונים בדובאי - ומנוהל בין השאר על ידי ראש ארגון פשע שנמלט מישראל בסיועם של אנשי קש מטעמו האחראים על עשרות מבלדרי הסיגריות והמימון להטסתם, יחד עם תשלום עבור הברחות הסיגריות לישראל.

"הברחת סיגריות הוא עסק משתלם מאוד שמגלגל מיליוני שקלים בשנה", חושף גורם העובד בנמל התעופה בן גוריון, "קיימות עשרות רשתות שהבריחו בשנים האחרונות סיגריות מטורקיה ואוקראינה, כולל אומן, לישראל, באמצעות מאות בלדרים. העבריינים שניהלו את הרשתות במגזר החרדי הרוויחו מדי שנה מאות מיליוני דולרים בשחור, ועכשיו, בגלל כל הבלאגן של הקורונה, ההברחות הן בעיקר מדובאי. גם העונשים שגוזרים על הבלדרים מצחיקים ממש - ועל כל מבריח שנתפס יש 100 שעוברים מבלי להיתפס".

עוד נודע ל-mako כי קו הברחות הסיגריות מאוקראינה לישראל הושבת בחודשים האחרונים בגלל נגיף הקורונה, זאת מאחר ולא היו טיסות ישירות בין שתי המדינות, וההחלטה של משרד הבריאות להגדיר את אוקראינה וטורקיה כמדינות אדומות שהחוזרים מהן מחויבים בבידוד של שבועיים גרמה לעבריינים בארגוני הפשיעה לקפץ בקלילות לדובאי.

"קופסת מלבורו אדום עולה בדובאי כ-8 שקלים, ואותה קופסה בישראל תעלה בין 33 ל-40 שקל. מדובר בפער רווחים מטורף עבור המבריחים. שלושה פקטים של מרלבורו עולים 260 דירהם (כ-270 שקל), ובישראל זה יכול להגיע לכמעט 1,000 שקלים. בדובאי אין מכס, והעבריינים מנצלים את זה עד הסוף", חושף בשיחה עם mako , ג', מבריח  ממרכז הארץ שעבד במשך שנים רבות ברשת של הברחת סיגריות מאוקראינה לישראל. "על כל הברחה הבוס שלי מבריח עשרות אלפי שקלים, ולי הוא משלם טיסה ובית מלון לשלושה ימים, משהו שעולה לו גג 450 דולר, עוד 200 דולר  הוצאות ו-1,000 שקלים על ההברחה. תעשה חישוב לבד כמה הוא מרוויח בשנה".

לדבריו של ג', הוא נתפס בשנים האחרונות פעמיים כשהבריח מאות פקטים של סיגריות אמריקאיות מאוקראינה לישראל, נעצר וקיבל עונש מאסר על תנאי וקנס של 5,000 שקלים אותו שילם הבוס שלו לדבריו.

מלבורו, סיגריות, מכולה אשדוד (צילום: חדשות 2)
הסיגריות המוברחות הן בעיקר מתוצרת אמריקאית. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

אז מי עומד מאחורי הברחות הסיגריות מדובאי לישראל ושולט ביד רמה על האופרציה הכלכלית? מתברר שראש ארגון פשע ישראלי המבוקש בארץ בפרשה חמורה, התמקם לפני כחודשים האחרונים בדובאי תחת זהות בדויה ובאמצעות דרכון אמריקאי, ואחרי שהתבסס באיחוד האמירויות - הוא רכש קו של הברחות הסיגריות לישראל בשותפות עם איש עסקים מקומי בדובאי תמורת 25 מיליון דולרים.

"זה כלום כסף, כי בתכל'ס הוא מחזיר את ההשקעה שלו תוך כמה חודשים. יש כמה קווים כאלה שנמכרו על ידי אנשי עסקים מקומיים שמקורבים לשלטון, דואגים שהוא יעלים עין, ומנצלים את ההתלהבות של הישראליים וגם מספקים להם את כמות הסיגריות העצומה להברחה", מגלה גורם במשטרה. "אנחנו עוקבים אחרי אותו ראש ארגון פשע כבר תקופה ארוכה ויותר מזה אין לי מה להוסיף בעניין. בבוא היום כשהכול יתפוצץ תבין בדיוק מה עשינו".

על פי החשד, בקווי הברחות מעורבים אנשי עסקים חרדים שמשתפים פעולה עם חיילים בכירים בארגוני פשיעה ישראלים שדואגים למכור את מאות אלפי חפיסות הסיגריות לפיצוציות ולבעלי סופרמרקטים שכונתיים. "אני קונה מרלבורו, קנט או כל סיגריה אמריקאית אחרת בשישה עד שמונה שקלים לקופסה - ומוכר לפיצוציות ב-20 או 25 שקלים. כולם גוזרים רווח גדול מאוד ונהנים מזה. עד עכשיו הברחנו מדובאי עשרות אלפי פקטים של סיגריות מכל הסוגים, בעיקר אמריקאיות, שנחשבות למבוקשות ביותר בישראל", מגלה ר', עבריין ממרכז הארץ.

מה ההבדל בין קופסת סיגריות שהברחתם מאוקראינה לזו שאתם מבריחים מדובאי?
"באיכות בעיקר, ובמחיר. האיכות של הטבק טובה פי כמה מהסיגריות שהברחנו מאוקראינה. אין מה להשוות בכלל. הצרכן מרגיש את זה מיד".

בלדרי הסיגריות שעובדים בשירות העבריינים הם לרוב מובטלים או כאלה שהוצאו לחל"ת, וגם אברכים, תלמידי ישיבות, אימהות חד הוריות, חיילים משוחררים וזוגות צעירים. "יותר כיף להבריח סיגריות מדובאי מאשר מאוקראינה", מספר אברך תושב הנגב שעובד כבלדר כבר שנים ארוכות. "מזג האוויר באוקראינה קר מאוד, ופה בדובאי יש שמש, אוכל טוב וכשר - והכי חשוב זו מדינה ירוקה, כך שלא צריך להיכנס לבידוד של שבועיים. עד עכשיו הברחתי שש פעמים סיגריות מדובאי לישראל ולא נתפסתי. נכון שיש יותר בדיקות של המכס, אבל יש לנו שיטות לא להיתפס".

בעקבות ההברחות שהפכו כבר כאמור לתופעה של ממש, הוחלט להגדיל את כמות העובדים במחלקת המכס בנתב"ג, ספציפית את החוזרים מדובאי: "היו כמה תפיסות של ישראליים שניסו להבריח כמה מאות פקטים של סיגריות בשבועות האחרונים. הבדיקות בטיסות מדובאי תוגברו ובטח יהיו עוד תפיסות רבות בימים הקרובים", מסכם גורם במכס.