יום רביעי לפנות בוקר. המקום: קומה 21 בבניין יוקרתי בראשון לציון בו מתגוררים הזמרת עדן בן זקן, בעלה שוקי ביטון ואביו מיכה. רוכב אופנוע חבוש בקסדה לבנה ולבוש בבגדים שחורים עולה במעלית הבניין כשבידו רימון. במצלמות האבטחה הוא נראה מביט לצדדים לראות שאיש לא מסתכל, משליך את הרימון ונמלט מהמקום.

"זה בניין שקט מאוד, אף פעם לא היו פה אירועים חריגים", משחזר אחד הדיירים, "השכנים נבהלו מאוד מהפיצוץ, פעם ראשונה שקורה פה אירוע כזה. אני רוצה להאמין שמדובר בטעות בכתובת, אולי התבלבלו". מעוצמת הפיצוץ נגרם נזק שנאמד בכמה אלפי שקלים לקומה ולאחת המעליות, אך איש לא נפגע.

בסמוך לאירוע בבניין בראשון לציון, נזרק רימון גם לעבר סופרמרקט השייך לביטון ומקורביו. כמה חלונות התנפצו. גם כאן איש לא נפגע. כוחות משטרה רבים הוזעקו לשתי הזירות ופתחו בחקירה. בשלב זה, ההערכה בקרב החוקרים היא שיש קשר בין המקרים, וכי מדובר באזהרה של עבריינים לביטון האב או למי ממקורביו. "העבריין שזרק את הרימון ידע בדיוק לאיזו קומה לעלות ולאיזו דירה לזרוק את הרימון", הדגיש גורם במשטרה, "לא הייתה טעות בכתובת".

שוקי ומיכה ביטון (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של שוקי ביטון)
שוקי ומיכה ביטון | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של שוקי ביטון

"אין שום קשר בין האירועים לזמרת או למי מבני משפחתה", טען מקורב למשפחה, "הם לא קשורים לעולם הפשע. היא עסוקה נטו בעולם המוסיקה, בקריירה שלה ובגידול הילדים וכך גם בעלה שתומך בה ומסייע לה".

אביו של שוקי, מיכה (מכלוף) ביטון בן ה-66, המכונה "מיכה היפה", הוא דמות מוכרת למשטרה מהעבר הלא רחוק. ב-2018 הורשע ביטון בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד באיומים ובהפצת חשבוניות פיקטיביות בסכום של 36 מיליון שקל. באותה פרשה הורשע גם מי שהמשטרה הגדירה כראש ארגון פשע, העבריין ריקו שירזי.

"הפצת חשבוניות פיקטיביות באמצעות חברות קש היא חלק מהשיטה של העבריינים וארגוני הפשע לגרוף מיליוני שקלים על חשבון קופת המדינה", הסביר קצין חקירות במשטרה, "זו הכנסה מהירה מאוד, ועד שאנחנו ורשות המיסים מצליחים להגיע למעורבים הם כבר גוזרים קופונים שמנים".

בכתב האישום שהוגש נגד ביטון בגין הפרשה נטען כי באמצעות חמש חברות קש שהקים הוא הפיץ חשבוניות פיקטיביות בעשרות מיליוני שקלים לחברות דלק ואנרגיה, וקיזז במקביל מס תשומות באמצעות חשבוניות פיקטיביות בסכום של 64 מיליון שקל בחברות שהיו בשליטתו. עוד עולה כי כשאחד השותפים לתרמית ביקש לפרק את השותפות ביניהם, ביטון הפנה אותו לשירזי ואמר לו: "עדיף שנמשיך לעבוד ביחד אם אתה רוצה להישאר בריא ושלם".

מיכה ביטון יחד עם בנו שוקי וכלתו עדן בן זקן
מיכה ביטון יחד עם בנו שוקי וכלתו עדן בן זקן

ביטון, שכתב האישום נגדו תוקן, נידון ל-30 חודשי מאסר וקנס של 100 אלף שקל. בעוד שירזי נשפט לשמונה שנות מאסר בפועל. זמן קצר לאחר גזר הדין של אביו, הבן שוקי הסתבך גם הוא בפרשה דומה, כשנחשד בקיזוז חשבוניות פיקטיביות בסכום של 1.2 מיליון שקל במסעדות שפתח בבת ים. הוא נחקר ברשות המיסים ושוחרר בבית המשפט בערבות.

"מיכה הוא אדם חכם מאוד, יש לו לשון חלקלקה. הוא איש עסקים ממולח, טיפוס שלא פעם מושך אש אבל קל מאוד להתחבר לאישיות שלו", תיאר גורם שהיה מקורב לביטון בעבר, "אצלו מילה זו מילה וחברות היא מעל לכל. הוא התרחק בשנים האחרונות מעולם הפשע, אבל יכול להיות שעבריינים מהעבר מחפשים אותו. אין לי מושג מי יכול היה לזרוק את הרימונים לעבר הבית והעסק שלו".

כאמור, נכון לשעה זו לא נעצרו חשודים בגין זריקת הרימונים. במשטרה עדיין מחפשים קצה חוט שיוביל למעצר החשודים, ומנסים להבין מה הוא הרקע לאירועים.