גבר מאושפז (צילום: צילום פרטי)
מאושפז במצב קשה מאז מוצאי השבת האחרונה. אברהם | צילום: צילום פרטי

שבוע אחרי שחרורו מהכלא, אורן אברהם, מי שכונה הנוכל מספר 1 בישראל, מאושפז במצב קשה בבית החולים אסף הרופא לאחר שניסה לשים קץ לחייו.

"אני פצצה מתקתקת שאף אחד לא מעוניין לנטרל", סיפר כאן אברהם עם שחרורו האחרון, וטען שאיש אינו מעוניין לעזור בשיקומו. לפני מספר ימים, כצעד מחאה על מצבו, הוא החליט לבצע צעד חריג (הפרטים שמורים במערכת) שכמעט והוביל למותו.

"זרקו את אחי כמו כלב לרחוב, ובמקום לדאוג לו לקורת גג ולעבודה כדי שיתחיל בחיים חדשים ולא יחזור לכלא - אנשים פשוט התעלמו ממנו", אומר ל-mako אחיו של אברהם, יוסי. "הוא התחנן לעזרה והיה במצוקה גדולה, אבל זה לא הזיז לאף אחד. הוא אמר לי: 'יוסי, די, אני לא יכול יותר עם החיים האלה. המדינה רוצה שאחזור להיות עבריין'".

בשבוע שעבר, כאמור, השתחרר אברהם (44) בפעם המי יודע כמה אחרי עוד מאסר ממושך, הפעם על גניבת כרטיס אשראי של קשישה באילת אותה עקץ אותה באלפי שקלים איתם רכש מזון ואלכוהול. הוא ריצה 20 חודשי מאסר בפועל, וכחודשיים לפני שחרורו זעק לעזרה וביקש שיושיטו לו יד כדי לשקמו, אך למרות כל פניותיו והדברים שנשא בפני חברי ועדת השחרורים - לטענתו כלום לא עזר.

"הייתי נוכל, רמאי והעוקץ מספר 1 בישראל. ישבתי 24 שנים בכלא ואני מתחנן שישקמו אותי. מה כבר ביקשתי? שיקום? כבר ארבע שנים שכולם זורקים אותי מאחד לשני", סיפר אברהם בראיון ל-mako בשבוע שעבר. "יש תמרורי אזהרה, הנורות האדומות נדלקות בזו אחר זו, אבל זה לא מזיז לאיש. אני זרוק כמו הומלס ועדיף לי כבר למות. באמת שאין לי טעם לחיים - כולם יודעים על מצבי אבל הרשויות לא רוצות לעזור".

סיפורו של אברהם עלה לכותרות בישראל לפני מספר שנים אחרי שעקץ שרים וחברי כנסת; שלח 40 מגשי פיצה על חשבון אחד מהם לישיבת ממשלה; שיגר זרי פרחים ונערות ליווי לבתי שופטים על חשבונם כנקמה על כך שהתעלמו מבעיותיו האישיות וגזרו עליו עונשי מאסר ממושכים; ואפילו השיג את פרטי חשבונות בנק ומספרי תעודות זהות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה. בהמשך, הוא אף הספיק לנהל רומן מאחורי הסורגים עם סוהרת והבטיח להינשא לה.

אורן אברהם 2020 (צילום: צילום פרטי)
אברהם בשבוע שעבר עם שחרורו מהכלא | צילום: צילום פרטי

בימים האחרונים מאז שחרורו, כך נודע ל-mako, אברהם התגורר ברחוב, וישן לעיתים ליד חומות כלא רמלה. "אין לי בית, אין לי כסף, ואני מיואש מהחיים. לפחות ליד הכלא יש סיכוי שהסוהרים ירחמו עליי וייתנו לי אוכל. אני מרגיש שהמדינה בגדה בי ומעודדת אותי לעקוץ אזרחים ולחזור לכלא", סיפר אברהם לפני אשפוזו.

וכך, במוצאי השבת האחרונה ניסה אברהם לשים קץ לחייו, הובהל לבית החולים אסף הרופא, שם הוא מורדם ומונשם ללא הכרה ומצבו מוגדר קשה.

"אורן נלחם על חייו. הוא זעק לעזרה אבל בעטו אותו מכל המדרגות. התעלמו מהזעקות שלו, ואם הוא ימות זה על מצפון רשויות מדינת ישראל שרצו במותו כי סירבו למצוא פתרון הולם לבעיותיו", אומר אחיו כשהוא ממרר בבכי. "אני מתפלל שיישאר בחיים, לא מגיע לו למות. הוא רצה להיות אדם טוב ומועיל, אבל המדינה רוצה שהוא ימשיך להיות עבריין ועוקץ סדרתי. בסוף הוא העדיף להתאבד כדי לא לפגוע יותר באנשים".אובדנות היא תופעה הניתנת למניעה. במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - דברו איתו, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: