שביתת הרעב של האסירים הבכירים בישראל אמנם הסתיימה לעת עתה אך בשירות בתי הסוהר יודעים שהמאבק תם ולא נשלם. גורמים בשב"ס חוששים מהאפשרות שעבריינים בכירים יורו לחייליהם לפגוע בקצינים, בהם קציני מודיעין ומפקדי בתי כלא, לאור הסיבות שבגינן נפתחה שביתת הרעב - ההרעה בתנאיהם, העונשים הקשים שהוטלו ויוטלו עליהם והעברתם לבתי כלא אחרים.

בין שאר התרחישים הקשים מדובר בהנחת מטענים בכלי רכבם של הקצינים, איומים ועד התנקשות. "אנחנו ערוכים לכל תרחיש של ניסיון פגיעה באנשי הסגל שלנו", ציין גורם בכיר בשירות בתי הסוהר, "יש אבטחה כבדה וכוננות כדי לסכל כל אפשרות כזו. יש חשש שאסירים ינקמו באותם קצינים שהענישו אותם או שלטענתם הרעו את תנאיהם באגפי ההפרדה. מאז תחילת שביתת הרעב רמת הכוננות עלתה אצלנו וגם לאחר הפסקת שביתת הרעב יוטלו עונשים קשים על השובתים, מה שעלול לגרום למקורבים להם לצאת במסע נקמה".

במהלך השנתיים האחרונות עשרות קצינים בשב"ס אוימו על ידי עבריינים בכירים החברים בארגוני פשיעה, עקב מה שהם מגדירים כהרעה בתנאי מאסרם כגון: מניעת ביקורי משפחה ושיחות טלפון, התייחדות ועוד.

לכמה קציני מודיעין הניחו מטענים שהתפוצצו בטרם עלו למכוניתם, ירו לעבר בתיהם והשליכו רימוני הלם. בנוסף, עבריינים ירו לעבר בתי הכלא רימונים, הדרים ואיילון. מרבית המקרים לא פוענחו וחשודים לא נעצרו או הועמדו לדין. בעקבות המקרים הללו הוצבה אבטחה כבדה סביב בתיהם ושמירה צמודה להם ולבני משפחותיהם.

ל-mako נודע כי הפסקת שביתת הרעב באה לאחר שבכירים בשירות בתי הסוהר נפגשו בימים האחרונים בחשאי עם עודה קוטייר באגף ההפרדה בבית המעצר אבו כביר, אליו הועבר מכלא רימונים, כדי להגיע עמו להבנות להפסקת שביתת הרעב.

השביתה אורגנה על ידי קוטייר המואשם בשלושה מקרי רצח. יחד איתו שבתו במשך שלושה ימים ראשי ארגוני הפשע, יצחק אברג'ל, אבי רוחן, ניבי זגורי, בני שלמה, יצחק בר מוחא, מוטי חסין, אסי אבוטבול ועוד. בסך הכול מדובר היה על 50 שובתי רעב ועוד מאות שהזדהו עמם. האסירים השובתים, כאמור, נשפטו לשלושה עד שבעה ימים בצינוק וחלקם הועברו לבתי כלא ובתי מעצר  אחרים במרכז ובצפון הארץ.

בתחילה קוטייר דחה את ההצעות אבל כשהן שופרו הוא התייעץ עם חבריו ואתמול בערב הם החליטו על הפסקת השביתה. האסירים השובתים טוענים כי הם אלה שניצחו במאבק, הגיעו להישגים וקיפלו את השב"ס. מנגד בשב"ס מציגים תמונת מצב אחרת, לפיה כל האסירים שהפרו את הנהלים ושבתו ייענשו וימוצה עמם הדין.

"כשמחבלי חמאס וג'יהאד אסלאמי הכלואים בבתי כלא ביטחוניים מאיימים בשביתה, שב"ס תוך דקה מתקפל ונותן להם הטבות של בית מלון חמישה כוכבים. אבל כשאנחנו דורשים דברים אלמנטריים, ביקורי משפחות, הרחבת מעגל האנשים שאפשר להתקשר אליהם והתייחדות - הם מתעללים בנו, פוגעים בכבוד שלנו ונמאס לנו לשתוק. אנחנו לא חיות, מגיעות לנו זכויות אלמנטריות כמו לכל האסירים האחרים", אמר ל-mako אחד האסירים. "את המחבלים הם מצ'פרים ואותנו הם דופקים. הם רומסים את הזכויות שלנו. אני כבר לא מדבר על מחסור במוצרים בקנטינות, פשפשים שהורגים אותנו והכנסות לבידוד בניגוד לנהלים. לא נוותר עד שנקבל את מה שמגיע לנו".