ניסים מירום, התובע מפרקליטות מחוז תל אביב שהכניס לכלא את בכירי העבריינים בישראל,  דורש לגזור על העבריין גולן אביטן עונש של 17 שנות מאסר בפועל לאחר שזה הורשע בשלושה מקרים של סיוע לרצח בפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב ב-2003.

אביטן זוכה משלושה אישומי רצח לאחר שלא הוכח שהיה שותף למעשה וידע על הכוונה לחסל את העבריין זאב רוזנשטיין. בפיגוע הפלילי נרצחו שלושה בני אדם ו-37 נפצעו. רוזנשטיין ניצל ונפצע באורח קל. אביטן הורשע בין היתר בסיוע לגרימת חבלה, סיוע לפציעה וסיוע לגרימת חבלה של ממש.

אביטן, בן 58, השתייך בעבר לארגון הפשע של יצחק אברג'יל ובהמשך התנתק ממנו. הוא האחרון שלא נגזר עונשו בתיק הדגל של הפרקליטות והמשטרה במסגרתו נידון אברג'יל לשלושה מאסרי עולם ועוד 30 שנה בכלא. לפני כחמש שנים נמלט למרוקו ורק לאחר שהוסגר לישראל משפטו נפתח מחדש.

האזינו להקלטות ממשפטו של אברג'יל (צילום: פלאש 90, קובי גדעון, יוסי זליגר, חדשות)
זאב רוזנשטיין ויצחק אברג'יל | צילום: פלאש 90, קובי גדעון, יוסי זליגר, חדשות

בדיון שהיה ביום חמישי האחרון בבית המשפט המחוזי בתל אביב מירום דרש לגזור על גולן עונש שנע בין 15-ל-19 שנות מאסר בפועל. נציין כי גולן, שהואשם בשלושה אישומי רצח לפני בריחתו למרוקו, קיבל הצעה להסדר טיעון - בין 7 ל-9 שנות מאסר. אביטן החליט לוותר על ההסדר המקל שהשיגו עורכי דינו יניב שגב ויורם שפטל וברח למרוקו.

התובע טען כי אביטן הוא זה שסיפק את השלטים להפעלת מטען החבלה שהופעל על גג הצ'יינג' למרות שלא ידע שיש כוונה לחסל את רוזנשטיין. הסנגורים של אביטן, ירון ברזילי ומירי פרידמן, טענו מנגד כי העונש שיש לגזור על אביטן צריך לנוע בין 4 ל-8 שנים לכל היותר. לטענתם, עד המדינה "בומבי" העיד בעצמו בבית המשפט שאביטן לא ידע על התכנית לחסל את רוזנשטיין ואפילו אברג'ל לא עדכן אותו בעניין מהחשש שהוא יתנגד לכך. גזר דינו של אביטן יינתן ב-3 בדצמבר השנה.