סעיד אחמד, אחיה של שרית אחמד (18) שנרצחה בירכא בחודש יוני האחרון, נעצר בחשד ששכר אנשים שירצחו את אחותו על רקע נטיותיה המיניות- היום בסיום חקירה מורכבת מאד הפרקליטות תגיש נגדם כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה

עם פתיחת החקירה עלה חשד כבד כי הנערה נרצחה על רקע נטיותיה המניות, אשר בעבר אוימה על ידי אחיה והם ריצו בגין כך עונש מאסר. בחינת הזירה העלתה כי רכבה של אחמד נוגח מאחור על ידי רכב אחר, היא איבדה את השליטה ופגעה בגדר הבטיחות.

לאחר מכן, הרוצחים פתחו באש אל עבר הרכב, ושרית ניסתה להימלט ממנו ברגל, אך הרוצחים השיגו אותה וירו בה 11 כדורים מטווח קצר ומשם נמלטו ברכבם, העלו אותו באש, ונמלטו ברכב נוסף שסייע להם.

בני משפחתה של אחמד לא שיתפו פעולה עם המשטרה ולא סיפקו כיווני התקדמות אפשריים. בשלביה הראשונים של החקירה התברר כי סמוך לרצח, שרית שלחה לחברתה הודעה כי אחיה סעיד ביקש ממנה לנסוע לסוכנות רכב בירכא, כדי להחליף לה את הרכב לחדש, וכי הוא יגיע אחריה. שרית התפלאה על טוב ליבו, אך יצאה לנסיעה, וכמה דקות מאוחר יותר נרצחה.

אירוע ירי בירכא (צילום: לפי סעיף 27 א')
שרית אחמד ז"ל | צילום: לפי סעיף 27 א'

צוות החוקרים החל לתשאל עוד ועוד מכירים ועדים פוטנציאלים ומכולם עלתה תמונה של נערה שכל הזמן מכרסם בה חשש שמה יפגעו בה בשל נטיותיה. כחודש לפני הרצח התלוננה הנרצחת במשטרה כי היא חוששת שאחיה יפגע בה והיא רוצה להתרחק מאזור מגוריה.

השוטרים ערבו את גורמי הרווחה וסידרו לה מיד מקלט בדרום הארץ, במקביל דאגו לה מונית ספיישל. לאחר שהגיע למקלט המנוחה הודיעה כי אינה רוצה להיכנס אליו וכי סיכמה עם אחותה כי היא חוזרת לצפון.

צוות החקירה המשיך באיסוף חומרים, ואמצעים טכנולוגים רבים הופעלו להתחקות על תנועת רכבים וחשודים. החקירה הסתעפה והקיפה תנועה של החשודים כחודש לפני הרצח עצמו בכל רחבי הצפון.

החוקרים גילו הכרויות מוקדמות בן אחיה של הנרצחת לחשודים בביצוע הרצח מספר שנים קודם לכן והתחקו אחרי מקור הרכב בו נסעו החשודים ושהועלה באש. התברר כי הרכב גנוב מכפר סבא והוכנס משטחי הרשות הפלסטינית. לפני כחודש נעצרו החשודים, אחד מהם בשעה שניסה להימלט מהארץ דרך נתב"ג ושני בברטעה בשעה שניסה להימלט לרשות הפלסטינית.

היום, בסיום החקירה המורכבת, הפרקליטות תגיש נגדם כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה.

ממשטרת מחוז צפון נמסר: "בכל חקירה שאנו מבצעים אנו לא רק בודקים כל קצה חוט, אלה גם מחפשים את קצוות החוט בכל דרך אפשרית, זו עבודה קשה ומתישה, אנו בודקים עשרות אלפי פרטי מידע, שרק בודדים מהם מקדמים אותנו, צעד צעד, עד שאנו חושפים את התשלשלות הארוע, ועקב בצד אגודל עד שאנו מגבשים את תשתית הראיות. בחקירת הארוע המצער זה הושקעו קרוב ל-5000 שעות חקירה כדי לפענח את הרצח של שרית אחמד, נערה צעירה שבסך הכל רצתה לחיות את חייה בחופשיות, לאהוב ולהיות נאהבת על פי תחושות ליבה".