ועדת השחרורים במשרד המשפטים התאילנדי החליטה אתמול (שלישי) לדחות את בקשתו של האסיר הישראלי, יגאל מכלוף, להעבירו לישראל להמשך ריצוי עונשו.

ממידע שהגיע ל-mako מתברר שחברי הוועדה לא נימקו את החלטתם, זאת למרות שלפני כחודש מכלוף קיבל את הבשורה כי הוא יוחזר לישראל, אך כעת הוא ייאלץ להמתין עוד כשלושה חודשים לפחות עד שוועדת השחרורים תדון שוב בבקשתו.

עו"ד נחמה ציבין, המייצגת את מכלוף, אישרה את הפרטים וציינה כי היא פועלת מול הרשויות בתאילנד כדי שהוועדה תתכנס בזמן הקרוב עקב מצב בריאותו הרעוע של מכלוף והחשש שיידבק בכלא בנגיף הקורונה.

"להערכתנו הוועדה דחתה את בקשתו של יגאל בגלל משבר הקורונה", מגלה גורם ישראלי המעורה בפרטים. "עניין נוסף הוא שחברי הוועדה, בדיוק כמו שקרה אז עם נתי חדד, לא הגיעו להסכמה פה אחד בנוגע לבקשתו של מכלוף -  ולכן בקשתו נדחתה כעת למועד בלתי ידוע".

כזכור, מכלוף (50) נעצר בשנת 2007 בתאילנד עם 23 אלף כדורי אקסטזי, והחשד המרכזי נגדו היה שהוא חבר ברשת של הפצת כדורי אקסטזי ברחבי העולם, רשת שעל פי החשד עמד בראשה העבריין איציק אברג'ל. מכלוף מצדו, מכחיש את כל החשדות נגדו וטוען שהן לא הוכחו מעולם. 

עם תחילת משפטו, נידון מכלוף לגזר דין מוות, אך כעבור כמה שנים המיר מלך תאילנד את עונשו ל-43 שנות מאסר, והוא מוחזק מאז בכלא בדרום מערב המדינה.

וכך, עקב מצב בריאותו הרעוע, הגיש מכלוף עתירה לבג"צ נגד המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים בדרישה לחייבם להעבירו לארץ להמשך ריצויו עונשו, ושופטי בג"צ קבעו כי מכלוף יוחזר לישראל בין השאר בגלל החשש הממשי שיחלה בנגיף הקורונה.

נתי חדד 2018 (צילום: עמוד הפייסבוק: קוסמוי - חילוץ והצלה)
למרות הבשורה, שחרורו עלול להתעכב בכמה חודשים. נתי חדד | צילום: עמוד הפייסבוק: קוסמוי - חילוץ והצלה

במקביל, לדחיית הדיון בעניינו של מכלוף, גם שחרורו של נתי חדד עלול להידחות בכמה שבועות ואולי אף חודשים עקב משבר הקורונה, ונכון להיום (רביעי), משרד המשפטים התאילנדי לא חתם רשמית על צו המלך שהורה להעביר את חדד לרצות את עונשו בישראל.

על חדד נגזרו ארבע שנות מאסר בפועל ונותרו לו עוד שנתיים ושמונה חודשים, ולא ברור מתי ישתחרר רשמית מהכלא בקוסומוי ויועבר לישראל. המסמכים הרלוונטים להעברתו טרם הועברו ממשרד המשפטים התאילנדי לקונסולית הישראלית בבנגקוק, מה גם שהחל ממחר, ממשלת תאילנד תכריז על סגר כללי ולא ייצאו טיסות מהמדינה ואליה. 

"נתי שוב נפל בין הכסאות. לא ברור אם הוא בכלל יוחזר לארץ. לא ברור אם מדובר בימים, שבועות או חודשים,והוא כלל לא יודע עדיין על ההחלטה לשחררו מהכלא", מספרת נורית, אמו של חדד.