1. האלופה

ההבדל המרכזי בין הפועל באר שבע למכבי תל אביב בשלוש העונות הקודמות בא לידי ביטוי על הקווים; ברק בכר היה המאמן הכי טוב בליגה, בפער. ברק בכר הוא עדיין המאמן הישראלי הכי טוב כאן (יוסי אבוקסיס נושף בעורפו), אבל יש שריף חדש בעיירה, וקוראים לו ולאדן איביץ'. והוא לא מחייך. מחסלים מקצוענים לא נוטים לשנות את הזווית בקצה הפה.

איביץ' הרים את מכבי תל אביב הכמעט מיואשת אחרי שלוש שנים בהן הם ראו את הגב של באר שבע + הסנקציות בעקבות הפרות הפייר פליי הפיננסי (אמ;לק: קנס גבוה והגבלות על הרכש), והחזיר אותה למעמד של אימפריה דורסנית. לא משנה מי פותח ומי עולה מהספסל, המכונה עובדת באותו הקצב, ואחרי ה-0:3 הדומיננטי השבוע, עם פער של 13 נקודות מהמקום השני ו-17 מהאלופה היוצאת, מכבי תל אביב סוגרת את 2018 לא רק כאלופת החורף והסיבוב, אלא כאלופת המדינה.

מכבי ת"א משאירה לעצמה חמישה חודשים של חגיגות, בהן כבר אפשר לתכנן את העונה הבאה. ואחרי כמעט עשור תחת הבעלים מיטש גולדהאר, זה הזמן שסופסוף יהיה למכבי מאמן שימשיך לעונה נוספת. זו תהיה ההחלטה העסקית החשובה ביותר של גולדהאר - יעלה כמה שיעלה. איביץ' חייב להישאר. לא מחליפים שלטון בגלל כמה דולרים.

 

View this post on Instagram

A post shared by Maccabi Tel Aviv FC Official (@maccabitlvfc) on

2. המלך הוא עירום

“קיבלנו את הכסף היהודי, הכל כשר", ציטט לברון ג'יימס באינסטגרם שורה מתוך שיר של הראפר 21 סאבאג'. משפט שאיך שלא תסובב אותו מעלה ניחוח אנטישמי. על פניו לא משהו שמתאים לג'יימס, מי שמטפח שאיפות פוליטיות ליום שאחרי קריירת הכדורסל. למה הוא צריך להסתבך, בטח כשבראש ה-NBA עומד קומישינר יהודי, שלא לדבר על זה שכולם הרי יודעים שהיהודים מנהלים את העולם באמצעות הכסף שלהם. סתם.

אחרי הרעש התקשורתי לברון מיהר להתנצל. או יותר נכון "להתנצל". "סליחה אם פגעתי", זו הצורה עלובה ביותר שמישהו יכול לקחת אחריות על דבריו או מעשיו. "אני תמיד מצטט מילים משירים", זו היתממות מטופשת מאדם כל כך מנוסה תקשורתית. "חשבתי שזו מחמאה", זה כמו שמטרידן מינית חושב שהוא מחמיא לבחורה שהוא "מתחיל" איתה. יותר מזה: ללברון יש 46 מיליון עוקבים באינסטגרם שנחשפו לפוסט המקורי, אבל את העלק-התנצלות הוא בחר לעשות בראיון אחרי משחק, ככה על הדרך, בתשובה לשאלה של עיתונאי. חשיפה הרבה הרבה יותר נמוכה. כמה קטן אתה יכול להיות?

הנהלת ה-NBA, אגב, בחרה להתעלם מהנושא, לא לקנוס את ג'יימס ולא לנזוף בו. גם זה אקט פחדני מארגון שמתיימר באיזשהו אופן גם לחנך, ופוגע בכיס של שחקנים/מאמנים/בעלים על דברים חמורים פחות. אבל חלילה שמישהו ייגע בקינג ג'יימס. בסדר, העם היהודי עבר דברים קשים יותר בהיסטוריה, וממילא לא צריך להתייחס לכל דבר שהכ*שי הזה אומר.

 

View this post on Instagram

A post shared by LeBron James (@kingjames) on

3. שלום קר

פתאום מונאס דאבור הוא משלנו. פתאום החלוץ הערבי של זלצבורג הוא ציוני. פתאום מנסים לייחס אליו ייצוג של הכיבוש. ערבי עבור הישראלים, ישראלי עבור המצרים. והוא בכלל לא ידע שהוא כזה.

דאבור, שעובר תקופה חלומית באוסטריה, הוזכר כמועמד להצטרף לסגל של ליברפול (האלופה שבדרך בליגה האנגלית). הכוכב של ליברפול הוא מוחמד סלאח, עוכר ישראל ידוע שבעבר הביע את התנגדותו לשחק בארץ במדי באזל, ואף סירב ללחוץ את ידיהם של שחקני מכבי תל אביב.

מישהו זיהה את הפוטנציאל הנפיץ והתחיל לפתח ספקולציות ותאוריות קונספירציה. מישהו אחר קפץ על המציאה והפך את הקשקוש הזה לכותרת: "אם דאבור יגיע לליברפול - סלאח ישקול לעזוב". פייק ניוז בשיאו. א. לא סלאח ולא מישהו מטעמו ולא מקורביו התייחסו לנושא, גם לא קרוב לזה. ב. ספק רב מאוד אם כדורגלן השנה באנגליה ינטוש את הקבוצה שהוא מוביל רק בגלל רכש. ג. סליחה מדאבור, אבל מלכתחילה הסיכוי שהוא יגיע לליברפול נמוך מאוד. ייתכן שהידיעה המקורית על ההתעניינות היא בכלל הנפצה של סוכן.

אלא שהאש הזו מלבה את עצמה, בישראל נהנים לדווח על הדיווחים במצרים, שלמעשה אינם דיווחים אלא אוסף פרשנויות ומשאלי רחוב, והפייק ניוז הופך לניוז. רק חסרה תגובה של פוליטיקאים משני הצדדים - והופ! אנחנו עוד רגע במשבר דיפלומטי.

ראבאק, אנחנו רגע לפני בחירות, שהערבים האלה יפתרו את זה בינם לבין עצמם.

 

View this post on Instagram

A post shared by ☆ محمد صلاح �� ���� muhamad_salah (@muhamad._salah) on

4. הבדיחה של ה-70

יש משהו מאוד מגוחך בלתת לקהל לבחור את ספורטאי ה-70. מדובר באנשים עם זיכרון קצר במיוחד, רובם לא היו בין החיים כשחלק מהספורטאים הגדולים היו פעילים, ומבין אלה שכן היו בחיים - חלקם לא יודע איך להצביע באירועים האלה. וכך יצא שעמרי כספי נבחר לספורטאי הגדול ביותר ב-70 שנות המדינה. נבחרת העתודה שזכתה השנה באליפות אירופה - לקבוצת ה-70 ויעל ארד לספורטאית ה-70.

כספי, עם כל הכבוד להיותו הישראלי הראשון ב-NBA, לא באמת שינה פה משהו. הוא בטח לא גדול יותר ממיקי ברקוביץ'. לטעמי גם לא יותר מאלי אוחנה, עודד קטש ומוטל'ה שפיגלר. הבחירה בנבחרת העתודה זו בכלל בדיחה. רק בגלל זכייה בטורניר מהשנה האחרונה? טורניר של נבחרות צעירות כן? איפה נבחרת ישראל שהגיעה למונדיאל ב-1970? איפה נבחרת הכדורסל הבוגרת שזכתה במדליית כסף באליפות אירופה 1979? איפה נבחרת הטניס שהגיע לחצי גמר גביע דיוויס ב-2009? יעל ארד היא בחירה לגיטימית, אבל אני מניח שגם זה קרה בגלל שיחסית לגברים אין יותר מדי ספורטאיות ישראליות בולטות ומוכרות, ומי מהמצביעים בכלל זוכר מי זו אסתר רוט שחמורוב.

והנה דברים שאמרה שרת התרבות והספורט בטקס שמשרדה יזם (איך לא): "זה כנראה הנאום האחרון שלי כשחקנית על המגרש… אני מותירה אחרי משרד ספורט עוצמתי, שלראשונה תקציבו חוצה את מיליארד השקלים… משרד שלראשונה מקבל כלים לבצע את תפקידו כמוביל, מפתח ומקדם את הספורט במדינת ישראל".

 >> יש לכם משהו להגיד לזוהר? בואו לדבר איתו בטוויטר

מילות פרידה, רגע לפני פיזור הכנסת. ראשית - אם תשאלו את קברניטי הספורט במדינה, לא בטוח שתשמעו מילים חמות על השרה, מי שהתערבה רק כאשר הייתה יכולה לגזור קופון פופוליסטי. היא אולי משאירה אחריה *משרד* ספורט עוצמתי עם תקציב גדול. אבל הספורט עצמו לא התחזק, וגם הכסף הגדול - השאלה היא לאן הוא מחולק ויחולק.

ושנית - מדוע כבוד השרה מודיעה על פרידה? מדוע - אם רשמה כאלה הצלחות - לא תמשיך לפעול עוד יותר לטובת הספורט (והתרבות) במדינה? ומניין היא יודעת שלא תמונה לאותו התפקיד גם אחרי הבחירות? הרי לא היא אמונה על חלוקת התיקים. זה ידוע שרגב לא רצתה את המשרד הזה כשקיבלה אותו. להפך, הוא היה עבורה "תיק". אלא אם כן, השרה מחזיקה אצלה איפשהו הבטחה מצד ראש הממשלה לקבל תיק בכיר יותר בממשלה הבאה. פרס עבור הלקלוקים למשפחת המלוכה. חבל שהיא לא זוכרת שנתניהו הוא ממשכללי שיטת ה"השתמש וזרוק", ואין שום בטוחה שתקבל את מה שהיא רוצה . רגב עפה (על עצמה) קרוב מדי לשמש העמים, וכולם יודעים איך זה נגמר בדרך כלל. שלא תבנה על זה שמישהו יזכור אותה בתור "שרת ה-70".

 

View this post on Instagram

A post shared by מירי רגב (@miriregev2018) on

5. סיכום עולמי

זה הטור האחרון לשנת 2018 (טוקבק מס' 3: והלוואי בכלל), אז רוצים סיכום? רוצים סיכום??

>>צפון ודרום קוריאה צועדות יחד באולימפיאדת החורף, ישראל מחליקה על התחת>> הג'ירו ד'איטליה מגיע לישראל>> ליאו מסי דווקא לא, האיומים על חייו מצד דאע"ש כנראה הוסרו, איזה מזל>> ריאל מדריד זוכה פעם שלישית ברציפות בליגת האלופות >> רונאלדו עובר ליובנטוס >> רונאלדו מסתבך בפרשת אונס >> איש לא זוכר שרונאלדו הסתבך בפרשת אונס >> גולדן סטייט נפטרת מעמרי כספי רגע לפני הפלייאוף ואז זוכה באליפות. אנטישמים כמעט יותר מלברון ג'יימס >> צרפת זוכה במונדיאל >> לישראל לוקח יותר מתשעה חודשים למנות מאמן לנבחרת >> לונה צ'מטאי סלפטר זוכה בזהב בריצת 10,000 מטר באליפות אירופה >> לונה צ'מטאי סלפטר עושה את אחת הפאדיחות הגדולות בהיסטוריה בריצת 5,000 מטר באליפות אירופה >> לינוי אשרם זוכה בשלל מדליות באליפות העולם בהתעמלות אמנותית >> המדור מתחייב לחבוט בעצמו באלה אם תזכה במדליה באולימפיאדה >> שגיא מוקי זוכה במדלית זהב בטורניר ג'ודו באבו דאבי, והתקווה מתנגנת לראשונה במדינה ערבית. מירי רגב מתאמצת ומצליחה להזיל דמעה >> גמר גביע הליברטדורס נדחה בגלל אלימות אוהדים, ואז נדחה שוב, ואז עובר למדריד >> ז'וזה מוריניו מפוטר ממנצ'סטר יונייטד אחרי שנתיים וחצי >> חצי מקבוצות ליגת העל בישראל מפטרות מאמן >> כל העולם שכונה.

View this post on Instagram

A post shared by Fieles al Fútbol (@fielesalfutbolok) on