ליונל מסי במשחק של ברצלונה נגד אתלטיקו מדריד (צילום: Alex Caparros, Getty images)
בקרוב בחנויות: ספר השיאים של מסי | צילום: Alex Caparros, Getty images

 5. מניין הימים

עברו 118 ימים מאז שאלישע לוי סיים באופן רשמי את תפקידו, ולנבחרת ישראל בכדורגל עדיין אין מאמן.

בינתיים, בהתאחדות לכדורגל עושים דברים נכון ומתעדפים את הנושאים החשובים באמת; השבוע למשל הכריזו שם היכן תארח הנבחרת את משחקי הבית נגד סקוטלנד ואלבניה במסגרת ליגת האומות שתיפתח בספטמבר - טורניר שממנו ניתן להעפיל ליורו 2020.

כי למנות מאמן זה האובייס, זה הדבר הקל, הנבחרת שלנו הרי מתפעלת את עצמה באופן עצמאי. חשוב יותר לדעת לאן הם יצטרכו להגיע ומי מביא אותם לשם. וחוץ מזה, מתגאים בהתאחדות, אנחנו עושים היסטוריה, כי בפעם הראשונה מאז שנבנה, הנבחרת תארח באצטדיון החדש בבאר שבע.

"ממשיכים בהכנות לקראת ההשתתפות בטורניר", הודיע יו"ר ההתאחדות עופר עיני. "נבטיח שהקהל שאוהב ושומר אמונים לנבחרת ייהנה מחוויית כדורגל ייחודית". כן, חוויה ייחודית כמו נבחרת בלי מאמן. הנה עוד פיסת היסטוריה שבדרך.

A post shared by אצטדיון טוטו באר שבע ע"ש טרנר (@ternerstadium.co.il) on

4. החורף הישראלי

ישראל שלחה את המשלחת הגדולה ביותר בתולדותיה לאולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג עם 10 ספורטאים. פי שניים מהאולימפיאדה הקודמת. "אנחנו אחת מעשר המדינות הכי טובות בעולם", אמר יו"ר הוועד האולימפי גילי לוסטיג לקראת המשחקים. רק חבל שהנתונים לא תומכים בהצהרה הפומפוזית הזו; 28 מדינות זכו במדליות עד כה באולימפיאדה - ישראל היא לא אחת מהן.

הספורטאים (שבאמת אין לי כוונה להמעיט ממאמציהם ומהתשוקה שיש להם להתחרות) לא סתרו את התזה המובנית, ודי - סליחה על הביטוי - החליקו על הישבן. למרבה המזל לא באופן מילולי.

פרט למחליק אלכסיי ביצ'נקו ששבר שיא אישי שהספיק לו למקום ה-11, ואיימי ביוקנן שהגיעה גם היא להישג אישי, שאר הנציגים לא הצליחו להעפיל לשלבים המתקדמים, רובם בכלל לא היו קרובים. שלא לדבר על הפארסה במסגרתה צמד הרקדנים הבכיר, איזבלה טוביאס ואיליה טקצ'נקו, לא היו יכולים לייצג את ישראל, מאחר שטקצ'נקו לא הצליח להשלים בזמן את תהליך קבלת האזרחות.

כן, לא שזה לא מובן מאליו, ובכל זאת צריך לציין שהחלק הארי של המשלחת לדרום קוריאה הורכב מספורטאי ייבוא שלא נולדו בישראל, וכנראה הבינו שעלייה ו/או התאזרחות כאן הן הדרך היעילה ביותר עבורם להגיע לאולימפיאדה. כי סקי בישראל, סליחה על ההכללה הגורפת, הוא לא ספורט להמונים. סקי מקצועי בישראל (ושוב סליחה) הוא ספורט של עשירים. עם כל הכבוד לרצון הפטריוטי לראות את דגל ישראל מתנוסס בטקסי פתיחה של אולימפיאדות (אפילו מירי רגב דילגה על התענוג הפעם), לא בטוח כמה טעם יש בלהמשיך ולהשקיע כך במדינה שממילא יש בה חורף שלושה ימים בשנה, ומתוכם החרמון פתוח למבקרים כרבע שעה במצטבר. על אף שזה אחד מעשרת רבעי השעה הכי טובים בעולם.

 

A post shared by Winter Olympics (@winter_olympic) on

3. כאן שביתה

שופטי הכדורגל בישראל הכריזו על "סכסוך עבודה" מול ההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים בגלל התנאים הסוציאליים הלא הוגנים (לדבריהם), כספים שלא הגיעו, אימונים שמחסירים מהם ועוד שלל דברים שמגיעים להם מתוקף תפקידם.

המשמעות המיידית: אם סכסוך העבודה לא ייפתר, השופטים יוכלו לשבות החל מעוד שבועיים - כלומר לא להופיע למשחקים. לא בטוח שזה דבר רע. יותר מדי תקריות, טעויות ושערוריות שיפוט העיבו על המשחקים בשבועות (או חודשים) האחרונים, כך שיכול להיות שלא יזיק אם השופטים ינוחו איזה מחזור או שניים, ישקיעו בבדיקת ראייה, בדיקת שמיעה ורענון בחוקה.

ואיך ייערכו המשחקים בלי שופטים? אני בטוח שבהגינות יתרה מצד השחקנים, כמו בשכונה: ביקשת פאול - קיבלת. וכל מחלוקת אפשר לפתור תמיד בזוג או פרט. או מכות. אני לא רואה איך משהו יכול להשתבש.

2. משיא

שבוע אחרי קביעת השיאים ההיסטורית של כריסטיאנו רונאלדו בליגת האלופות, לא חשבתם שזה יעבור בשתיקה מצדו של ליאו מסי, מעריציו, חובבי סטטיסטיקות מיותרות וטרחנים אחרים. כי הנה, מסתבר ששער השוויון שלו במדי ברצלונה נגד צ'לסי בשמינית גמר הצ'מפיונס היה בעצמו ציון דרך מונומנטלי שיירשם בדפי ההיסטוריה. ועוד בכמה קטגוריות.

שימו לב: מסי הוא השחקן שכבש הכי הרבה שערים בליגת האלופות מול קבוצות אנגליות, וגם הפך לכובש המצטיין בתולדות שמינית הגמר עם 22 שערים. לא זאת אף זאת: מסי ואינייסטה הפכו לצמד ששיחק הכי הרבה משחקים ביחד בכל הזמנים בליגת האלופות - 97. אתם בהחלט יכולים לחלק את החיים שלכם לשניים - עד פיסות המידע הללו ואחריהן.

וברצינות: איזו חשיבות יש לנתונים האלה (קובעי שיאים ככל שיהיו) על המשחק? פרט לניסיון לקשור עוד כתר למסי בתחרות נגד רונאלדו ובכלל. הכי הרבה גולים נגד קבוצות אנגליות? בחיי, אתם פריקים של שיאים? תפתחו אקראית את ספר גינס באחד העמודים, כי לא רחוק היום שתשמעו על השיא החדש והמדהים שנשבר: השחקן שכבש הכי הרבה שערים מאז שגידל זקן (באחריות, ברגע שזה קורה - רונאלדו מפסיק להתגלח).

1. שבת המלכה

רשמית: משחקי הכדורגל בישראל יוכלו להמשיך להתקיים בימי שבת. הלם ותדהמה. מי ראה את זה מגיע? כלומר, חוץ מכל מי שחי במדינה הזו?

זה קרה אחרי שוועדת השרים לענייני היתרי עבודה בשבת הסמיכה את שר העבודה והרווחה חיים כץ להעניק היתר למשחקי כדורגל, שיחול על כל העובדים במגרש, כולל מי שמועסק לצורך הסעת עובדים או לצורך ביצוע עבודות תומכות בניהול התקין של משחקי הכדורגל. ומה יעשו הכדורגלנים שומרי המסורת? ניחוש פרוע: הם ימשיכו למצוא צידוקים להגיע למגרש על אף שמדובר מבחינתם בחילול שבת בפרהסיה. כי עם כל הכבוד ליושב במרומים, האלוהים האמיתי הוא הכסף, ויותר משהם חוששים מהקב"ה - הם מפחדים לאבד פרנסה.

אבל שנייה דקה. אם מותר להסיע עובדים למגרש, למה לא להרחיב את ההיתר ולהחיל אותו גם על תחבורה ציבורית בשבת? ולו רק לצורך הגעה וחזרה של האוהדים. ורגע, אם במסגרת הניהול התקין מתירים לקיוסקים באצטדיון לעבוד, למה לא להרחיב ולהחיל את ההיתר כך שיבטל את חוק המרכולים? ולו רק לצורך הצטיידות במצרכים חשובים לקראת המשחק.

זה כמובן לא יקרה. כי הפוליטיקאים מנוסים וחכמים מספיק כדי לדעת להיות גיבורים על חלשים. אבל כשזה מגיע לכדורגל - אחד לא יעיז לגעת בקודש הקודשים של החברה הישראלית. 

בלי שני שחקני חולון, קטש (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
בא לבירה בחור חדש. קטש | צילום: ספורט 5

0. מאור לגויים

אז אחרי שהצהיר נחרצות שהוא לא מאמין בפיטורי מאמנים במהלך העונה (כי זה אומר שהבעלים מתנער מאחריות), החליט בעלי הפועל ירושלים, אורי אלון, לפטר את המאמן מודי מאור באמצע העונה. אה כן, מודי הוא המאמן השני שמפוטר העונה (ובאמצע שלה) אחרי פוטיס קציקאריס.

ההחלטה להשאיר את מודי, עוזר מאמן אלמוני וחסר ניסיון, בעמדת מאמן האלופה לאורך כל כך הרבה זמן, הייתה בעצמה חסרת אחריות, אבל הצדקנות והאגו של אלון לא נתנו לו להודות בכישלון, שוב.

הו כמה לגלגו בירושלים על מכבי תל אביב שהחליפה בשנה שעברה ארבעה מאמנים. נו, הם כבר לא רחוקים. כמעט מדגדג לאחל למאמן החדש עודד קטש להיכשל במהרה ולעזוב. קטש, מאמן נבחרת ישראל למי ששכח, ימשיך במקביל בעבודתו הלאומית. מעמדת פרשן ערוץ הספורט הוא ייאלץ להיפרד. טוב, גם ככה הייתה כאן בעייתיות שמאמן פעיל מפרשן את שחקניו. אבל אל חשש: הוא יחזור לשם בעונה הבאה.