1. אלי, שלא ייגמר לעולם

הבדיחה ששמה מכבי חיפה ממשיכה להתגלגל ולכתוב את עצמה. אחרי שמחו את זכרה של הקהילה ההולנדית הכושלת (לא יפה, אחרי כל מה שההולנדים עשו למען היהודים), החליט הבעלים יעקב שחר כי הפתרון להתדרדרות המתמשכת של הקבוצה הוא למנות את אלי גוטמן למאמן. אותו אלי גוטמן שלא באמת אימן כדורגל בשלוש השנים האחרונות - ויש מי שיגיד שגם בארבע שקדמו להן בתקופתו כמאמן נבחרת ישראל. גוטמן הוא חבל ההצלה ששחר מצא כדי למשוך את עגלת הוולוו שלו מהבוץ באמצע העונה. אין מספיק חחחח בעולם.

אדם מנוסה כמו יעקב שחר היה צריך לדעת להתרחק מגוטמן. מצד שני, כמות ההחלטות הרעות ששחר קיבל בשנים האחרונות אולי מעידה שניסיון זה לא הדבר הכי חשוב, וגוטמן - שיהיה ברור - לא הוחתם משום סיבה אחרת פרט לנסיון; מדובר בגונב דעת, זגזגן ומערבל, והנה כמה דוגמאות:

א. החיוך הבלתי נשכח, ההוא של חתול הצ'שייר עם היוודע ההגרלה במוקדמות יורו 2016, אחריה אף התיימר לרמוז שהנבחרת יכולה לסיים גבוה יותר מהמקום השלישי ("לפעמים אנחנו המאמנים אומרים לשחקנים בחדר ההלבשה דבר אחד ושואפים לדבר אחר. תבין לבד", אמר בראיון). כמה שחצנות ממאמן נבחרת ששובצה בדרגת האיכות הרביעית, ושם גם סיימה.

ב. "האינטליגנציה של כדורגלנים היא הגבוהה ביותר מכל ענפי הספורט כי הם לא מניעים את הכדור בעזרת הידיים אלא עם הרגליים, וזו פעולה מסובכת יותר כיוון שהרגליים רחוקות יותר מהמוח", עוד ציטוט מופלא מפי שאין לדעת מתי לאחרונה בדק את המרחק שלו מהמוח.

View this post on Instagram

A post shared by מועדון כדורגל מכבי חיפה (@maccabihaifafc) onג. "אני לא רוצה להאשים שחקנים", אמר בראיון אחרי ההפסד הביתי הראשון אי פעם של נבחרת ישראל לקפריסין, ודקה אחר כך דאג לציין ש"זה לא הכדורגל שלי", ש"השחקנים לא יישמו את מה שתרגלנו", ושזה היה "משחק שהכנתי באופן מאוד מפורט וזה מה שאני מקבל – אין לי מה להוסיף". כי העיקר לא להאשים את השחקנים.

ד. אחרי שסיים את הקדנציה האומללה שלו בנבחרת ישראל - בית קברות ידוע למאמנים - הוא מיהר לחתום בהפועל ת"א כמנג'ר מעליו של המאמן גיא לוי. גוטמן דאג שלוי יפוטר כעבור שבוע וחצי ולקח את תפקידו על הקווים.

ה. אחרי ארבעה מחזורים בעונה לאחר מכן הוא חזר לתפקיד המנג'ר, הפעם מעל גיא לוזון, כי לדבריו מה שהוא ראה על המגרש "זו לא קבוצה של אלי גוטמן, אלא קבוצה שיותר מתאימה לגיא לוזון". גוטמן ברח רגע לפני הדרבי, בו ספגה הפועל חמישייה, שכמובן לא נרשמה על שמו כמאמן. הוא עצמו שוחרר מהפועל כמה חודשים אחר כך.


והנה, כאקט אחרון, גוטמן, ששימש כפרשן בערוץ הספורט, פירשן את משחקי מכבי חיפה כשהוא יודע, לפחות בשבוע האחרון (אם לא לפני כן) שהוא מועמד מוביל לאימון הקבוצה. לא מן הנמנע שכבר היה בעיצומם של מגעים לסגירת חוזה. אבל הפרשנות - כאילו כלום. נותן לחיפה טיפים מה היה עושה ואיך צריך לעשות, כמו מנהל מו"מ בשידור. ללא גילוי נאות, ללא יושרה מקצועית.

אלי גוטמן הוא האדם הלא נכון, במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון. קלאסי יעקב שחר.

View this post on Instagram

A post shared by מועדון כדורגל מכבי חיפה (@maccabihaifafc) on

2. הטבעת נפלה

כמו דיוויד בלאט לפניו, גם עמרי כספי קיבל טבעת אליפות עבור תואר שלא היה שותף לו בפועל. בלאט פוטר מקליבלנד באמצע העונה שבסיומה לברון ושות' זכו באליפות היסטורית. כספי נחתך מגולדן סטייט שנייה לפני הפלייאוף בסיומו זכו קרי ושות' באליפות היסטרית.

יש משהו מכבד במסורת הזו של ה-NBA, אבל יש בה גם משהו מעליב, מתנשא. רוצים לומר: לא היית מספיק טוב כדי ללכת איתנו עד הסוף, אבל הנה תשורה קטנה, מזכרת למשהו שלא היית שותף לו, שלא תתבאס. מבחינת קריירה, לטבעת כזו אין שום משמעות. איש לא יטעה לחשוב שלכספי (או בלאט) יש באמת תואר ברזומה וכתוצאה מכך יחתים אותו או ישדרג לו חוזה. זה נחמד כמחווה, זה מרגש לקבל תשואות מהקהל. אבל זהו. ספק אם כספי עצמו מחשיב את התכשיט החדש למשהו מעבר לקוריוז. אדרבה, סביר שהוא הרבה יותר מחזיק מהכניסה שלו השבוע לעשרת מהלכי השבוע עם שינוי הכיוון א-לה דיאן בודירוגה.


עמרי כספי הוא השחקן הפעיל בעל מספר המשחקים הרב ביותר ב-NBA מבלי לרשום אף הופעה במשחק פלייאוף. זה נתון מדהים ואומלל. מי שמאמין בנאחס לא בטוח שימהר להחתים אותו. מצד שני, אין הרבה שחקנים במעמדו הבינוני של כספי שמתחזקים קריירה כל כך ארוכה בליגה הטובה בעולם, כך שהנתון הזה הוא גם עדות לעקביות, להתמדה ולמקצוענות שלו. את הטבעת, שהסנטימנטליות שלה מוטלת בספק, יוכל יום אחד למכור באיביי. אולי אחרי שאשכרה יצליח להשתתף במשחק פלייאוף.

View this post on Instagram

A post shared by Omri Casspi (@omricasspi18) on

3. זיוף ומרמה

לפי תחקיר שפורסם השבוע בעיתון קרואטי, המנהל המקצועי של מכבי תל אביב, ניקולה ווייצ'יץ, ומאמן הקבוצה, נבן ספאחיה, מעורבים בפרשת זיוף ומרמה בסכום של למעלה מ-15 מיליון דולר. לפי העיתון, ווייצ'יץ' וספאחיה עזרו לאזרח ישראלי בספליט להפקיד צ'קים מזויפים. האיש, אברהם קורקין, שוחרר לאחרונה מבית הכלא וסיפר את השתלשלות העניינים לכאורה, לפיהם אנשי מכבי היו אמורים לקבל 5% מהסכום בתמורה לכך שיעזרו לו להחליק עניינים מול הבנק.

ספק אם מישהו לוקח ברצינות את החלק הזה - ועובדה ששום פעולה לא נעשתה לגביהם ברמה הפלילית, אבל מעניין לשמוע את התגובות של השניים לפרסום. אצל ספאחיה זו הכחשה גורפת. וויצ'יץ' לעומתו, מודה שהוא שוחח עם מעורב אחר בפרשה ושהמליץ לו לשוחח עם בנקאי מסוים בספליט. אצלו ההכחשה הגורפת נוגעת רק לעצם העמלה.

צריך לומר, בזהירות רבה, שזו לא הפעם הראשונה ששמו של וויצ'יץ' מוזכר כמי שלכאורה מעורב בסיפור של כספים לא חוקיים. דבר לא הוכח כמובן, שום תיק לא נפתח, והרקורד שלו זך כשלג. אבל למה למה למה הוא משוחח עם אדם שלטענתו מעולם לא הכיר, וממליץ לו על בנקאי בספליט. האם אין לו דברים טובים יותר לעשות, כמו למשל להתרכז בעבודה שלו? כי בואו, לפי מה שקורה במכבי מאז שנכנס לתפקיד, ניקולה וויצ'יץ' עסוק כבר שנים בזיוף ומרמה שהוא מנהל מקצועי.

אחרי ההפסד המשפיל לריאל מדריד אתמול (חמישי) שהביא לפתיחת היורוליג הגרועה בתולדות מכבי, סביר שמי שישלם את המחיר - אם בכלל - יהיה המאמן, ולא מי שהביא אותו ובנה את הקבוצה. המלצה לנבן ספאחיה: כוון את השעון המעורר שלך ל-2:26, שלא תיבהל מהטלפון דקה אחרי.

View this post on Instagram

A post shared by Yugoslavia Basketball (@yugobasket) on

4. קיליאן מי סופטלי

קיליאן אמבפה, או "בפה" כמו שרמי וייץ כל כך נהנה לקרוא לו במונדיאל, נמצא במסלול המהיר להפוך לכדורגלן הגדול של דורו - מי שיחליף את ליאו מסי וכריסטיאנו רונאלדו כשיפרשו מהמשחק. עוד לפני שמלאו 19 הוא שרף את רוסיה 2018 בדרך לזכייה של נבחרת צרפת בגביע העולמי.

בשנה שעברה הוא הפך לשחקן השני הכי יקר בהיסטוריה כשעבר לפריז סן ז'רמן, אבל השבוע חשף
אתר "פוטבול ליקס" שלאמבפה לא הספיק חוזה של עשרות מיליוני יורו, והוא רצה עוד. בין רשימת הדרישות: בונוס חתימה של 5 מיליון יורו נוספים; במידה ויזכה ב"כדור הזהב" יהפוך אוטומטית לשחקן עם השכר הכי גבוה בקבוצה (לפני ניימאר); מטוס פרטי שיעמוד לרשותו 50 שעות בשנה; ו-30 אלף יורו הוצאות לצוות המלווה.

כל שחקן אחר פ.ס.ז' הייתה מגלגלת מכל המדרגות אחרי שכבר שפכה עליו 180 מיליון יורו. אבל אמבפה התבקש בעדינות לחזור בו מחלק מהדרישות, חלק התקבלו במלואן, באחרות הושגה פשרה. עוד לא בן 19, עוד אין לו כדור זהב, אבל בהחלט יש משהו מוזהב אחר שעלה לו לראש. לגיטימי לרצות הכרה, רצוי בצורה של מזומנים, ואמבפה יודע שכבר עכשיו הוא שווה לקבוצה הרבה כסף בשיווק ומרצ'נדייז, אבל הגרידיות הזו, רק בתחילת הקריירה, לא עושה טוב לתדמית של מי שאמור להיות הסמל הגדול הבא של הכדורגל העולמי.

>> יש לכם משהו להגיד לזוהר? בואו לדבר איתו בטוויטר