View this post on Instagram

A post shared by Ada Stolsmo Hegerberg (@ahegerberg) on

1. שלושה שבועות בכדורגל

קודם כל - העיקר הבריאות.

זו לא הפעם הראשונה שאלי גוטמן נתקל בבעיות הקשורות ללבו. ב-2001 הוא עזב את בית"ר ירושלים שהייתה אז במקום השני, אחרי שלחצי הקהל ככל הנראה הכריעו אותו והוא אושפז עם לחצים בחזה. ב-2011, בזמן שאימן את הפועל תל אביב, הוא עבר צנתור ונעדר חודש וחצי מהמגרשים. כעת הוא שוב נאלץ לעזוב משרת אימון, הפעם במכבי חיפה, עקב אותן סיבות. כך שמוטב שייקח את הזמן ויטפל בעצמו. זה הכי חשוב.

עכשיו ככה: גוטמן, שמונה לתפקיד לפני פחות מחודש לאחר קמפיין מתוזמר שניהל עבור עצמו בזמן שפירשן את משחקי הקבוצה בערוץ הספורט, פורש אחרי שאימן שני משחקים בלבד. ציניקנים אולי יטענו שהבעיה הבריאותית צפה מחדש לאחר ההשפלה בדרבי החיפאי בשבת, כי בואו, קצת קשה להתעלם משאלת העיתוי. אחרי הכל, זו גם לא הפעם הראשונה שהוא נוטש ספינה טובעת, כך שגוטמן, גנב דעת מקצועי כבר שנים ארוכות, הרוויח ביושר כל ביקורת על ניסיון ספין וערבוב שהוא מייצר. 

מסיבת העיתונאים הרשמית אתמול (חמישי) שבה הודיע על פרישה מאימון התעכבה כמה ימים. אולי הוא חשב שבינתיים ימצאו לו תפקיד אחר במועדון. אולי סתם לקח לו זמן להרכיב את הבלנדר. "הרגשתי בשיא כושר האימון שלי כשהגעתי למכבי חיפה", אמר גוטמן, שהפעם האחרונה שאימן קבוצה במשרה מלאה הייתה לפני 8 שנים. העיקר שהוא מאמין לעצמו. על קשיי הפרידה סיפר שהגיע למגרש האימונים של חיפה וראה ש"זה עושה להם טוב", ואז עזר למאמן (הזמני?) איתי מרדכי להכין את הווידאו למשחק כי זה עושה לו (לגוטמן) טוב ולכן הוא יעזור במה שיוכל גם לפני המשחק הבא. מה זה עושה לסמכות של המאמן מול השחקנים? מזה פחות אכפת לגוטמן. העיקר שהוא מרגיש טוב ורגוע. מעניין מתי יפסיק אדם שכבר לא מועסק במועדון להמשיך להסתובב ולייעץ. בשלב מסוים זו כבר תהיה שוטטות סהרורית.

בהנחה שלא ימשיך בשום תפקיד מקצועי בכדורגל, יש סיכוי סביר מאוד שגוטמן כבר בשלבי גישוש לבדוק האם נשארה לו דלת פתוחה בערוץ הספורט. אם מישהו שכח, בראיון שאחרי ההשפלה בשבת, אמר גוטמן לכתבת רותם ישראל: "את יודעת מה זה שלושה שבועות בכדורגל? זה כמו שנותנים לך דקה להתאפר". הערה כזאת, גם אם לא התכוונה להיות שוביניסטית במודע, מתמצתת לתוכה את כל היחס המתנשא כלפי נשים שעוסקות בספורט (עוד על כך בהמשך). אני יכול רק לקוות, שנשות (וגם גברברי) הערוץ יפגינו חוסן מנטלי ולא יסכימו לתת יד לצעד שיחזיר את גוטמן לעמדת הפרשן. אם הוא מחפש משהו או מישהו שיעביר אותו תהליך הלבנה - אולי כדאי שיירשם לסדנת איפור.

View this post on Instagram

A post shared by מועדון כדורגל מכבי חיפה (@maccabihaifafc) on

2. הגרלה שואה

פולין, אוסטריה, סלובניה, מקדוניה ולטביה. אלו הן הנבחרות שעומדות בדרכה של נבחרת ישראל במוקדמות יורו 2020. שלוש מתוכן מייצגות מדינות שלקחו חלק מרכזי בטבח יהודים בשואה (למרות ניסיונות הטיהור החלקי בשיתוף ראש הממשלה נתניהו). זמן מעולה לסגור חשבונות.

פולין, על פניו, היא אחת משתי הנבחרות החלשות בדרג הראשון, בדרג השני יש נבחרות חזקות מאוסטריה. גם בדרג הרביעי יש מוקשים גדולים יותר מסלובניה. ישראל, כזכור, משובצת בדרג השלישי, תודות לשער המצמק של ערן זהבי נגד סקוטלנד במשחק האחרון בליגת האומות. כך שהיה יכול להיות הרבה יותר גרוע. מצד שני, כדי לקבל פרופורציות, מואנס דאבור, החלוץ הישראלי שמשחק באוסטריה, סיפר אחרי ההגרלה: "אני בדיוק מתכונן למשחק ליגה ושמעתי 'יששש' במלון מהשחקנים של הקבוצה שלנו שמשחקים בנבחרת האוסטרית ברגע ההגרלה". אני מניח שהם לא שמחו רק בגלל המפגש המרגש עם המאמן האוסטרי אנדי הרצוג שמאמן את ישראל.

בליגת האומות נבחרת ישראל הציגה משחק לחימה לא מתפשר וכדורגל שהקהל שמח להזדהות איתו. תוסיפו לכך את הזמן המינימלי שהיה להרצוג להכין את הנבחרת לאחר האיחור השערורייתי במינוי שלו, ותקבלו שלראשונה, מזה יותר מדי שנים, יש כאן באמת סיבות לאופטימיות. מצד שני אופטימיות היא הסיבה מספר 1 למפח נפש - בטח בכל מה שקשור לנבחרת ישראל, כך שעדיף להמתין עד לסוף הקמפיין במרץ 2020 כדי לראות אם בזכות הנבחרות האחרות ישראל תצליח להשתחל לפלייאוף ליגת האומות, ומשם באמת תהיה הזדמנות בלתי חוזרת להעפיל לראשונה ליורו.

View this post on Instagram

A post shared by ההתאחדות לכדורגל בישראל (@israel_football_association) on

3. אזרחים סוג ב'

ועדת שרעבי, בראשותו של מנכ"ל משרד התרבות והספורט, הוקמה בעקבות השביתה המביכה של ארגון שחקני הכדורסל בסיום העונה הקודמת. מטרת הוועדה, עך על פי הגדרתה: "חיזוק מעמדו של השחקן הישראלי, קידומו ופיתוחו". המלצות הוועדה שפורסמו השבוע קובעות סטטוס חדש: "שחקן כחול לבן". אפילו התהדרו שם בראשי תיבות באנגלית: (HGP (home grown player. הדוח, אגב, מורכב מארבעה עמודים נטו, משפטים בודדים בכל עמוד, פונט גדול - אין ספק שהושקעה מחשבה עמוקה.

"שחקן כחול לבן"  יוגדר כא' - אחד ששיחק שנתיים לפחות במחלקות הנוער, ב' - שיחק בנבחרות הלאומיות עד גיל 20. קבוצות ליגת העל יחויבו לרשום לפחות שישה שחקנים "כחול לבן" בטופס המשחק, ועד 2 שחקני נבחרת לאומית שאינם שחקנים "כחול לבן" וששיחקו למעלה מ-4 משחקים בקמפיין.

 >> יש לכם משהו להגיד לזוהר? בואו לדבר איתו בטוויטר

במילים אחרות, מדובר כאן באפליה בוטה ומובהקת של מי שמוגדרים "מתאזרחים", כלומר שחקני כדורסל שקיבלו אזרחות ישראלית; בין אם מטעמי גיור ובין אם מטעמי נישואים ומחייה בארץ, ומשחקים בקבוצות שלהם כישראלים לכל דבר. כלומר, גם יהודי כשר שלא גדל בארץ ולכן לא שיחק במחלקות הנוער או בנבחרות הצעירות, וגם אדם שנמצא בישראל שנים ארוכות, השתקע כאן והקים משפחה (ושניהם לא שיחקו בנבחרת הבוגרת) - לא ייחשבו לישראלים מבחינת ליגת העל.

זו כמובן המלצה שספק אם תעמוד במבחן משפטי - מבלי להתפלפל אפשר למצוא בה פגיעה גם בחוק יסוד: חופש העיסוק וגם חוק השבות. מי שיש לו אזרחות ישראלית ותעודת זהות ישראלית הוא ישראלי לכל דבר ועניין. רוצים לשנות משהו - תקשיחו את הקריטריונים לקבלת אזרחות בעתיד. נקודה. לא שצריך להתפלא שזה מה שהוציאה תחת ידיה ועדה שבראשה עומד מנכ"לה של השרה מירי רגב, זו שפלגנותה-אמנותה. החלטה שמי שלא נולד בארץ יהיה במעמד של עובד זר זו רוח המפקדת שמנשבת מלמעלה. אין ספק שאחרי שבג"צ יגלגל את דוח הוועדה מכל המדרגות, זה ייתן לרגב עוד הזדמנות להתנגח במערכת המשפט. ווין-ווין מבחינתה.

 

View this post on Instagram

A post shared by Shiran Berkovich (@shiranhb) on

4. יש כרטיס מועדון?

חייבים להעריך את הנסיונות של הבעלים החדש של בית"ר ירושלים משה חוגג להפוך את המועדון למשהו שהוא לא - פאתטים ככל שיהיו. אחרי שהכריז ש"בית"ר ירושלים היא לא קבוצה גזענית, האוהדים הם לא גזענים", למרות שהעובדות מספרות סיפור אחר, כעת מסע החנופה שלו לאוהדים נמשך, אחרי שחייב את שחקני הקבוצה לצאת לקהל ולבקש סליחה מההמון הזועם אחרי עוד תצוגה נרפית. חוגג לא הסתפק בזה, ובאופן סוריאליסטי לחלוטין איפשר לאחד האוהדים להיכנס לחדר ההלבשה כדי לנזוף בשחקנים (!).

כחלק מהרצון הנואש לשנות את תדמיתה של הקבוצה, השיק השבוע חוגג סמל חדש לבית"ר וכרטיס חבר במועדון אוהדים חדש. אכן מהלכים שיווקיים של איש שיווק מצליח שלא באמת מכסים על כך שבית"ר, למרות סגל שחקנים איכותי יותר משל רוב קבוצות הליגה, נמצאת במקום האחרון בטבלה.

למחזיקים בכרטיס החבר החדש - מעבר לכך שינוטרו על ידי הבעלים - תינתן בין היתר האפשרות להשפיע ביןעל בחירת תלבושות השחקנים ועל המוזיקה שתושמע אחרי שערים. להבדיל ממה שקרה עד עכשיו, כשהאוהדים ("הקומץ") השפיעו בסך הכל על מי שיפסיק לאמן את הקבוצה.

 

View this post on Instagram

A post shared by Beitar Jerusalem F.C Official (@fcbeitar) on

5. תזיזו

הנה חמש עובדות על אדה הגרברג:

1. היא כדורגלנית נורבגית בת 23 שמשחקת בצרפת.

2. גם אחותה היא כדורגלנית מקצוענית.

3. יש לה ממוצע קריירה נדיר של יותר משער למשחק.

4. היא הכדורגלנית הראשונה אי פעם שזכתה ב"כדור הזהב" היוקרתי.

5. היא לא אוהבת כששואלים אותה אם מעוניינת לנענע את הישבן.

דווקא בערב שבו הייתה אמורה להיחגג הקפיצה הכי גדולה קדימה של כדורגל הנשים, הצליח מנחה האירוע, מרטין סולבייג, להחזיר בהערה סקסיסטית אחת את עולם הכדורגל אחורה. לא משנה איזו ספורטאית ענקית את, באיזו קלות אפשר להקטין אותך ואת ההישגים שלך בשאלה "את יודעת לעשות טוורקינג?". הגרברג, המומה מעצם השאלה, הסתכלה על סולבייג במבט נורבגי קר כקרח, ענתה "לא" וירדה מהבמה.

אחרי סערת הרשת המוצדקת, סולבייג ניסה להתנצל והסביר שזו הייתה בדיחה לא מוצלחת כתוצאה מאי הבנה מספקת שלו בשפה האנגלית, והוא כמובן לא התכוון לפגוע באיש. אלא שסולבייג שאל את השאלה בצרפתית, לא באנגלית, וגם הגרברג דוברת צרפתית. כך ששום אי הבנה לא הייתה פה וההתנצלות היא שקר. זו לא הייתה בדיחה סרת טעם, אלא הערה שוביניסטית פר-אקסלנס, של מי שבעיניו לא משנה כמה גולים הבקעת, מה שחשוב הוא שאת בלונדינית חטובה שהיא הפנטזיה של כל גבר.

View this post on Instagram

A post shared by Ada Stolsmo Hegerberg (@ahegerberg) on

בחלק השולי של הערב זכה לוקה מודריץ' בכדור הזהב כשהוא גובר על כריסטיאנו רונאלדו וליאו מסי. לראשונה מאז 2007 שאחד מהשניים האלה לא זוכה בתואר. מודריץ', כדורגלן ריאל מדריד, היה שותף לזכייה שלה בליגת האלופות והיה בורג משמעותי בנבחרת קרואטיה שהגיעה לגמר המונדיאל, אבל הוא בשום אופן לא הכדורגלן הכי טוב של 2018. בטח לא בשנה שבה רונאלדו שבר עוד ועוד שיאים. כנראה שהאגו הגדול מחלחל לכל המשפחה, כי אחותו של רונאלדו כתבה בתגובה על האנשים שהצביעו: "מתנהלים כמו המאפיה והם זונות של כסף". לא יודע. אחות של אדם ששילם דמי השתקה לאישה שקיים איתה יחסי מין אולי, ואולי לא בהסכמה - כדאי שלא תדבר על זונות וכסף.

_OBJ