View this post on Instagram

A post shared by @notsamir on

יממה עברה מאז הבלאגן המטורף באצטדיון ה-T-Mobile בלאס וגאס במסגרת קרב ה-UFC הכי מדובר של השנים האחרונות שכלל ניצחון מטורף לחביב נורמגומדוב, הסתערות הזויה מצדו אל עבר הפינה של מקגרגור, תגרה המונית מחוץ לזירה, עוד תגרה המונית בתוך הזירה, תגרה מיותרת בין האוהדים, אחד מבעלי ארגון ה-MMA שנותר מובך ברמ"ח איבריו והרבה מאוד אוהדים מבולבלים. בניסיון לעשות קצת סדר בכל הבלאגן הזה, בוא ננסה לבחון מה באמת קרה שם בסוף אירוע ה-UFC 229.

קודם כל, ולפני הכל, נתחיל מתגובתו הראשונית של דנה ווייט, מבעלי ה-UFC, במסיבת העיתונאים אחרי האירוע. ווייט פתח את דבריו כשאמר שהאירוע היה מוצלח מבחינה כלכלית. למעשה, UFC 229 היה ה-PPV ('שלם וצפה') המצליח ביותר בהיסטוריה של הארגון עם קהל צופים של למעלה מ-20 אלף איש באצטדיון והכנסות של כ-17.2 מיליון דולרים – אבל ברור שכל זה לא ממש עניין את העיתונאים באולם. "ראיתי את אחד האנשים בפינה של קונור צועק משהו לחביב, ואז הוא קפץ מעל האוקטגון והתנפל עליו", מספר ווייט, "בסופו של דבר, שני אנשים מהפינה של חביב נכנסו אל תוך הזירה ואחד מהם היכה את קונור מאחור. זה לפחות מה שאני ראיתי".

ווייט הוסיף ואמר שוועדת האתלטיקה של מדינת נבדה (NSAC) החליטה למנוע את העברת תשלום הקרב מצדם אל חביב (כ-2 מיליון דולר) עד מיצוי החקירה שלהם בנושא. לעומתו, מקגרגור קיבל את התשלום שלו על הקרב - סכום שמוערך בכ-3 מיליון דולר על פי אתר Forbes. חשוב להדגיש כי חביב לא יוצא מהאירוע הזה בידיים ריקות, שכן NSAC לא יכולים למנוע את תשלומי החסויות של המתאבק הרוסי אשר מוערכים בכ-10 מיליון דולר על פי הדיווחים בעיתון ידיעות אחרונות (אגב, מקגרגור הרוויח פי 5 ממנו במישור הזה).

ווייט התייחס להחלטה שלא להעניק לחביב את החגורה בזירה וטען שהוא חשש מתגובה אלימה של הצופים. "תיארתי לעצמי שאנשים יזרקו מכל הבא ליד אל תוך האוקטגון ולכן לא זאת", סיפר ווייט, והוסיף: "חשבתי שרק להוציא אותו מהזירה בלי שיפגעו בו ידרוש הרבה מזל – וזה מה שניסינו לעשות". ביממה האחרונה, כתבים שמסקרים את הענף שאלו את ווייט לגבי האפשרות שחגורת האליפות תוחרם מחביב - אך נכון לעכשיו עדיין אין החלטה ברורה בנושא.

View this post on Instagram

A post shared by Dana White (@danawhite) on

ומה לגבי מקגרגור? קונור נמנע מלהגיע למסיבת העיתונאים אחרי האירוע, ולא ברור אם זה נבע משיקולים ביטחוניים או אישיים. לעומתו, חביב כן הגיע והתייחס בקצרה למה שהתחולל אחרי הקרב. הוא התחיל את דבריו בהתנצלות בפני ה-NSAC ואמר שמבחינתו, MMA הוא ענף ספורט שמבוסס על כבוד ולא על טראש-טוק. "אמרתי את זה כבר בעבר, אני רוצה לשנות את כללי המשחק", אמר חביב. "אני לא רוצה שמתמודדים ילכלכו אחד על השני, יגידו דברים על בני משפחה או דת. אתה לא יכול לדבר על דת, על מדינה, אתה לא יכול. בשבילי זה נושא מאוד חשוב".

חביב ענה על שאלה אחת בלבד ואז סיים את מסיבת העיתונאים בהערה על אביו שלהערכתו, מאוד מאוכזב מההופעה שלו אחרי הקרב. "אני יודע שאבא שלי יחטיף לי כשאני אגיע הביתה", סיפר אלוף ה-Lightweight הבלתי מנוצח. "אני בטוח שהוא הולך להחטיף לי".

מקגרגור, כאמור, לא הגיע למסיבת העיתונאים, אך הוא כן התייחס להפסד שלו ברשתות החברתיות והביע כוונה להתמודד שוב מול חביב. ההודעה הראשונה הגיעה בחשבון הטוויטר הרשמי של הלוחם האירי, שם הוא כתב: "יופי של קרב. מצפה בכיליון עיניים לקרב החוזר". כשעה מאוחר יותר, הוא העלה לחשבון האינסטגרם שלו תמונה שצולמה לפני הקרב תחת הכותרת "אני עוד אחזור" – מיותר לציין שהוא לא הביע חרטה על מילים שנאמרו או מעשים שלו לפני הקרב.


View this post on Instagram

A post shared by Conor McGregor Official (@thenotoriousmma) on

פרשנים שמתמחים בענף התייחסו גם כן לכאוס שהתחולל בזירה, ורבים מהם גרסו שהתגרה המבישה בסוף האירוע הייתה יכולה להיגמר בצורה הרבה יותר גרועה. אריאל חלוואני, פרשן MMA של ערוץ ESPN, כתב בחשבון הטוויטר שלו שגורמי הביטחון בבניין הצליחו למנוע אסון. כמו כן, הוא ציין שרבים מנסים למצוא אשמים בתקרית, אבל האמת היא שכולם אשמים.

"כולם נושאים באחריות של מה שקרה שם, מהאנשים שהיו מעורבים בתקרית באפריל ועד האנשים שהיו מעורבים בתגרה אתמול", כתב חלוואני. "תשכחו מי אמר מה ראשון, מי קפץ ראשון או מי הרביץ ראשון – כולם אשמים. מה שקרה אתמול לא היה קרב טיפוסי".