אז מאיפה נתחיל עם כל הבלאגן שמלווה את הקריירה הכל כך צבעונית ושערורייתית של קונור מקגרגור? אני מניח שנקפוץ ישירות לשורה התחתונה: קונור מקגרגור לא פרש מ-MMA, ושלא יבלבל לכם את המוח.

כמו תמיד אצלו, גם השבוע ה-Champ Champ עשה את מה שהוא עושה יותר טוב מכולם: להטריף את העולם ולככב בכותרות מסיבות שנויות במחלוקת. מה שהתחיל עם ריאיון/פרסומת באורך של כמעט 10 דקות לוויסקי שלו, התפתח פתאום להודעה מפתיעה על "פרישה" שעדיין מעוררת סערה לא קטנה בכלי התקשורת מסביב לעולם, ובסופו של דבר נחתם עם ידיעה לא פחות מדרמטית על חקירה שמתנהלת נגדו באירלנד (תכף נגיע גם לזה).

אבל רגע, בואו נכניס אתכם לעניינים שלב אחרי שלב, ונעשה סדר בשבוע הכל כך הזוי של האלוף לשעבר: ביום השני האחרון מקגרגור הופיע בתוכנית האירוח של הקומיקאי ג'ימי פאלון, ובמהלכה הוא התייחס להמשך דרכו בענף ה-MMA ולקרב הבא שלו ב-UFC. "אני בדיבורים על קרב חודש יולי", סיפר הלוחם במבט רציני לחלוטין. "נראה מה יהיה, עולם ה-MMA הוא מאוד פוליטי ומופרע. למעריצים שלי אני מדגיש: אני בכושר ואני מוכן". שאלת הפולואפּ המתבקשת הייתה כמובן מי יהיה היריב הבא של מקגרגור באוקטגון – שאלה שהציפה מיד את מגוון המתמודדים הפוטנציאליים לקרב עם האירי המופרע.

"יש יריבים רבים, והמציאות היא שאני מסוגל לבחור במי שאני רוצה", הוא סיפר בחזה מתוח. מקגרגור הוסיף כי למרות העובדה שמצא את עצמו בסיטואציות לא נעימות מחוץ לזירה (תקרית הדולי בניו יורק והתקרית אחרי הקרב המרכזי ב-UFC 229), הוא עמד איתן מול ההשלכות של מעשיו ועשה את שלו עבור הארגון של דיינה ווייט. מעבר לזה, מקגרגור ציין כי בוער בו הצורך לחזור לזירה. "אני לא בהכרח צריך להילחם", סיפר מקגרגור, שהונו מוערך בכ-100 מיליון דולר. "אני מסודר לכל החיים, המשפחה שלי מסודרת לכל החיים, אנחנו מרוצים. למרות זאת, אני מאוד רוצה להילחם. נראה מה יהיה". פחות מיממה מאוחר יותר, כאמור, הוא הודיע בחשבון הטוויטר שלו שהחליט לפרוש מה-MMA.

ביום שלישי בבוקר, כל סוכנויות הידיעות (וגם אנחנו) פתחו את המהדורות בהודעה הלא צפויה של מקגרגור בטוויטר. "היי חבר'ה, הודעה זריזה", הוא כתב. "החלטתי לפרוש היום מהענף שנקרא באופן רשמי 'אומנויות לחימה מעורבות'. אני מאחל לכל הקולגות שלי הצלחה בהמשך דרכם. כעת אני מצטרף לשותפים הוותיקים שלי שכבר פרשו. 'פרופר' פינה קולדה עלי חברים!".

כלי התקשורת ברחבי העולם בלעו את הפיתיון שלו בתיאבון רב ופרסמו את ההודעה שלו בכל מקום – רובם, בלי לציין שהלוחם הפרובוקטור "פרש" כבר בעבר. מאז הפרסומים, כוכב ה-UFC שומר על שתיקה, למעט כל שלל תמונות וסרטונים אגביים ב-Story בחשבון האינסטגרם שלו. עוד באותו יום, כמה שעות מאוחר יותר, מקגרגור שוב עלה בכותרות. מה הפעם? הנה חזרנו לחקירה שלו באירלנד באשמת תקיפה מינית.

שעות ספורות לאחר הציוץ המפוקפק של מקגרגור, פורסם בכלי התקשורת בארה"ב כי הלוחם מואשם על ידי אישה אירית כי הוא תקף אותה מינית בדצמבר האחרון. אתר ה-NY Times דיווח לראשונה כי כוכב ה-MMA נעצר ונחקר על ידי המשטרה האירית. המקרה עצמו נחשף בכלי התקשורת באירלנד עוד בדצמבר, אבל שמו של מקגרגור לא הותר לפרסום בהתאם לחוקי האיחוד האירופאי הנוגעים לעברות מין (לפיהן שמו של התוקף והקורבן לא מפורסמים עד להכרעת דין).

על פי הדיווחים התקרית התחוללה, לכאורה, בסוויטת הפנטהאוז של מלון ה-Beacon בדבלין, אשר נוהג לארח את מקגרגור לעיתים תכופות. אלו למעשה הפרטים היבשים שידועים על הפרשה נכון לרגע זה, ואלו בגדול סיכום הכותרות לגבי מקגרגור נכון לשבוע האחרון של מרץ – עכשיו, הגיע הזמן שנצלול עמוק יותר בחבית הוויסקי הבעייתית של הכוכב האירי.

לא איש של מילים - איש של מעשים

לא מעט גורמים כבר הספיקו להתייחס להודעת הפרישה של מקגרגור – כולל השמות הגדולים ביותר בענף. רונדה ראוזי, אלופת ה-UFC לשעבר בקטגוריית Bantam Weight, התייחסה להודעה בריאיון לערוץ ESPN ואמרה: "זאת דרך מאוד יצירתית לפרוש, ונאלץ לראות עד כמה ההודעה הזאת סופית. למרות זאת, אם הוא החליט לפרוש באופן רשמי, אז הוא הרוויח את זה מעל ומעבר". גם דיינה ווייט התייחס להודעה המפתיעה ואמר שהוא "רואה את ההיגיון במהלך".

"יש לו את הכסף לפרוש והוויסקי שלו מצליח מאוד", אמר וויט, הבעלים הכל יכול של ה-UFC. "זה מהלך הגיוני לחלוטין, ואם הייתי הוא - הייתי פורש גם כן. כלומר, הוא פורש מלחימה, לא מעבודה באופן כללי. אני שמח מאוד עבורו ואני מצפה בקוצר רוח לראות אותו מצליח מחוץ לאוקטגון כמו שהוא הצליח בתוכו" – אבל בואו, חברים, בואו.

הודעת הפרישה של מקגרגור אומנם מתקבלת על הדעת, אבל היא לא סבירה. כן, הוא מולטי-מיליונר עם חברת וויסקי שמכניסה לא רע בכלל, וחברת הלבשה (August McGregor) שעושה את צעדיה הראשונים בשוק, אבל מקגרגור הוא בראש ובראשונה מכור; מכור לריח המשכר של הדם באוקטגון, מכור לצליל המופלא של ברוס באפר (כרוז ה-UFC) מכריז עליו בתור ה-"Winner", ומכור לתחושה המתוקה הזאת כשמרימים לו את היד באוקטגון מול עשרות אלפי אנשים. על כן, אם נניח לשנייה להודעת "הפרישה" שלו (ובואו, חברים, מדובר בשטויות), אז לא רחוק היום שנראה אותו שב מפרישה – בדיוק כמו פלויד מייוות'ר.

אגב מייוות'ר, אסור לנו להתעלם מהשיעור החשוב שמקגרגור למד מהמתאגרף הממולח לגבי הערך שלו לענף ה-MMA.

תראו, בואו נדבר רגע כסף: עדיין נשאר למקגרגור המון כסף להרוויח ב-MMA – המון! לאורך הקריירה הוא כיכב באירועי ה-PPV הרווחיים ביותר ב-UFC, כולל ב-UFC 229 שהיה הרווחי ביותר בהיסטוריה של הארגון. בקרב האחרון שלו מול חביב נורמגומדוב, הלוחם האירי הרוויח מיליון דולר יותר מיריבו הרוסי שהרוויח 2 מיליון דולר. רק נדגיש: בקרב הזה הוא הפסיד בחניקה אחורית.

הקרב ההוא, כזכור, נגמר בתגרה מבישה ומאז נשמעו כל מיני דיבורים על קרב נוסף בין השניים. אם אתם שואלים אותי, מקגרגור לא יכול לעמוד בפיתוי של קרב חוזר מול חביב – אבל לא בכל מחיר. תהיו בטוחים שהקרב הזה יקרה, אבל במחיר הנכון (כמו הקרב מול מייוות'ר). המשא ומתן מול ההנהלה של חביב לא יעבוד? אין שום בעיה.

כמו שסיפר בריאיון לג'ימי פאלון, יש לו רשימת המתנה ארוכה מאוד של יריבים פוטנציאליים – בין אם זה קרב חוזר עם מקס הולוואי (אלוף ה-UFC במשקל נוצה), קרב שלישי מול נייט דיאז, קרב ראשון מול טוני פרגוסון או קרב מול דונלד סרוני. כל אחד ואחד מהקרבות הללו הוא ברמת מיין איבנט שלה- UFC וכל אחד מהם יניב הרבה מאוד כסף לקונור, ליריב שלו ולארגון – אז למה בכל זאת להודיע על פרישה? אפשרות אחת היא כמובן שמדובר בספין.

הודעת הפרישה המפתיעה הגיעה בסמיכות קרובה מדי לחשיפה של ה-NY Times, והובילה רבים לתיאוריה כי מדובר בניסיון למזער את הדיווחים על החקירה נגדו. ספורטאים מן הענף אפילו התייחסו לקשר בין שתי הידיעות, כולל לוחם ה-UFC לשעבר, של סונן, שטען בערוץ היוטיוב שלו כי פרשה כזו עלולה "להכתים" את ה-UFC. "יכול להיות שהוא הבין את זה, או שמישהו פנה אליו והסביר לו, שזה הולך להזיק לכולם מבחינה שיווקית וזה הזמן שלו להרחיק את העצמו מהארגון", הסביר סונן. "עדיף לכולם שלא יתפרסמו כותרות כגון: 'כוכב ה-UFC, קונור מגרגור...', השלימו את החסר".

במחנה של מקגרגור, כמובן, מכחישים את הקונספירציה בכל תוקף, ומדגישים שהסיפור הזה מוכר כבר מזמן. "ההנחה שהפרישה של קונור קשורה בדרך כזו או אחרת לשמועה הזאת היא שקרית לחלוטין", סיפרה קארן קסלר, הדוברת של מקגרגור. "באשר לשאלה האם קונור ילחם בעתיד, האפשרות נותרה פתוחה. אם כן, אז זה יהיה חייב להיות בסביבה שבה מודעים לערך של לוחמים, מכבדים אותם, את המיומנות שלהם, את ההשקעה שלהם ואת המסירות שלהם לענף".

***

אז מה צפוי בעתידו של קונור מקגרגור? אם יש דבר אחד שלמדתי מסיקור חייו של הלוחם האירי לאורך השנים זה שהוא לא איש של מילים - אלא של מעשים. אחת התכונות הבולטות ביותר בקריירה שלו היא היכולת לדבר; כן, מדובר בקשקשן ברמה הגבוהה ביותר. הוא מסוגל להטריף את היריבים שלו מרוב זעם, לשלהב את המעריצים שלו ולצאת בהצהרות מכאן ועד הודעה חדשה, אבל עד שלא רואים אותו פועל - אז הכל דיבורים (בדיוק כמו פלויד מייוות'ר). עד שהוא לא מכנס מסיבת עיתונאים ומודיע על פרישה כמו שצריך (או לחילופין, מפנים אותו מהאוקטגון על קרש גב), הוא לא יתלה את הכפפות.

עד שמקגרגור לא יחתום פיזית על חוזה, הוא לא יערוך קרב עם אף אחד ב-UFC (והוא יכול לשבור כמה חלונות אוטובוסים שהוא רוצה או לצייץ עד מחר). אז שוב, למרות ההצהרות שלו בטוויטר: קונור מקגרגור לא פרש מ-MMA ושלא יבלבל לכם את המוח. נקודה. סוף.

לא הספיק לכם? רוצים לדעת עוד קצת על חייו של הטיפוס הכי צבעוני בספורט העולמי? ובכן, אנחנו ממליצים לכם בחום על הסרט הדוקומנטרי על חייו - "קונור מקגרגור: הידוע לשמצה" - המשודר בימים אלה בערוץ yes דוקו וגם ב-StingTV.