ברחבי העולם זכרים רבים חייבים להוכיח את גבריותם בשלל מבחנים בדרך לבגרותם. ישנם שבטים בהם צריך לתפוס תנין עם השיניים וישנם כפרים שמכריחים אותך לקעקע את כל הגוף שלך עד שאתה נראה כמו בר-קוד של צ'יפס. אבל איך נעשים גברים בישראל? בצורה איטית, קשה ומפדחת.

לחטוף מכות

הולכים מכות (צילום: Kathy Dewar, Istock)
לא די, עוד יש לי צלצולים באוזן מההפסקה הקודמת | צילום: Kathy Dewar, Istock

התהליך מתחיל כבר בגיל צעיר, ברגע שעשית שני צעדים מבלי להחזיק להורים שלך את היד הם זורקים אותך למטה. "לך תשחק בשכונה" צועקים לך, אימא, למה שלא תזרקי אותי ישר לכיכר תחריר? לפחות שם יהיה לי סיכוי לצאת בחיים. כל גבר ישראלי זוכר את הפעם הראשונה שהוא חטף מכות בשכונה מהילד הגדול שיהפוך להיות הערס הקטן ביום מין הימים, אבל בינתיים הוא מנצל כל רגע בשביל להוריד לך כאפות כואבות ומשפילות בעורף.

מבחן הכדורגל השכונתי

פנס בעין (צילום: Casarsa, Istock)
בקטנה, אני גם ככה רואה יותר טוב עם עין ימין | צילום: Casarsa, Istock

אנחנו נמשיך בסיבוב השכונות שלנו ונגלה שהשכונה מלמדת אותנו גם מהי עוצמה בחיים. עוצמה שבאה בצורה של כדור כדורגל שטס לך לפנים במהירות של 240 קמ"ש במשחק של שישי בצהריים. עד מוצ"ש אתה תרגיש את הדופק שלך בלחי ובעין. אבל עם כל דפיקה אתה תדע שעשית עוד צעד ועברת עוד מבחן בדרך להיות גבר ישראלי.

במחששה עם החבר'ה

את מסלול ההתבגרות אנו נמשיך ונגיע במהרה למעמד המכובד של הסיגריה הראשונה, בשביל הקוראים מראש פינה, אפשר להחליף את הסיגריה בכל אמצעי עישון אחר. הלחץ הראשוני של להכניס עשן לריאות הנקיות שלך מול החברים, דפיקות הלב, השאיפה, ההיחנקות, ההשתעלות והדמעות כשכל הסובבים צוחקים עליך. אכן סימן דרך חשוב מאוד בהיותינו ישראלים.

מבחן החזייה

חזייה  (צילום: jupiter images)
הנה, אתה רואה? כשלא חוטפים התקף פרקינסון, זה נפתח בסוף | צילום: jupiter images

אין מכשול יותר קשה בגיל ההתבגרות מאשר הניסיון הראשון שלך לפחות חזייה של מישהי שמסיבה לא ברורה בעליל מרשה לך לעשות את זה. אתה מתרגש, הלב שלך נשמע כמו מכונת ירייה ולאצבעות המזיעות והרועדות שלך אין שום מושג מה הן עושות. כאן אנחנו חייבים להגיד שישנם גברים שהתופעה הזו ממשיכה איתם עד שלהי גיל 30, אבל אל דאגה, אנחנו לא מדברים עליך עכשיו. אתה הריי פתחת חזיות רק בעזרת המבט כבר בכיתה ח'.

צו ראשון

שריכת נעליים צבאיות (צילום: עודד קרני, פז"ם)
בטח שהם חדשים, ישר מהקופסה הבאנו לך | צילום: עודד קרני, פז"ם

אי אפשר לדבר על תהליכי התבגרות גברית בלי צה"ל. כבר במפגש הראשון שלך עם צה"ל הם מחליטים לזרוק אותך ישירות למים העמוקים והקרים, אנחנו מדברים על הצו הראשון בו שולפים אותך מהציוויליזציה האנושית ושולחים אותך למקום בו הזמן נעצר ב1970. שואלים אותך המון שאלות, שמשום מה חוזרות על עצמן באופן מחשיד, ובשלב מסוים אתה מוצא את עצמך בחדר עם עוד עשרה בחורים מבוהלים כמוך בגופיה ותחתונים שמחכים לפי התור שבחור מבוגר עם שפם וכפפת לטקס ימשש להם את האשכים. והעולם שותק.

רישיון

בדרך לדייט - במכונית (צילום: istockphoto)
אה באמת? אם האוטו באמצע זה שומר על המנוע? | צילום: istockphoto

את הצו הראשון עברת בהצלחה ועכשיו אתה בדרך לרישיון, עברת את הטסט ואתה מחכה בסבלות שתקופת המלווה תסתיים, איך אתה לא עומד בפיתוי ולוקח את כל החבר'ה שלך לסיבוב הראשון כאילו שלא ידוע לך שיש מאה אחוז סיכוי שהרכב יכבה בשלב מסוים וכולם יעשו לך בושות. אפשר לחשוב שאתה יושב עם ארבעת המקומות הראשונים של פורמולה 1 באירופה. אני אגלה לך סוד, גם להם זה קורה כל הזמן. מדענים גורסים שהתופעה הזו מפסיקה רק כשאתה קולט שאתה אבא לילד שלומד נהיגה בעצמו.

"לי זה בחיים לא קרה"

ואם כבר הזכרנו "זה קורה לכולם". איך אפשר בלי ציון הדרך האולטימטיבי, מבחן שכולנו מייחלים שלא יגיע, או שאם יגיע אז שיגיע בגיל מאוחר ככל שניתן, למרות שבמציאות הוא מבקר את כולנו מדי פעם. סערת הרגשות שעוברת בך באותו הרגע לא הייתה מביישת טרגדיה יוונית, אתה מנסה למצוא הסברים, לתת חישובים ורישומים סטטיסטיים לפרצוף המאוכזב של הגברת לידך וכמובן שזה כל כך לא עוזר כשהיא אומרת לך "אל תדאג, זה קורה לכולם". תגידי, מה אכפת לי שזה קורה לכולם? אני כולם? אני זה אני. ולי זה לא קורה.

בשורה התחתונה: לחטוף מכות, לפתוח חזיות, להרוס את הרכב ולעמוד בתור שבסופו אנשים זרים ימששו לך את האשכים וכל זה עד גיל 18. אבל זה עוד כלום. בשבוע הבא אנחנו מזמינים אותך לקרוא את חלק ב', בו נסקור את מבחני הגבריות הישראליים בצבא, בטיול הגדול בחו"ל, באוניברסיטה, בעבודה ובמשפחה. קל זה לא יהיה.

 >> עשרת הימים הנוראים שכל גבר חייב לעבור