גבר עם מקדחה (צילום: עודד קרני)
תוכיח לעצמך, לאישה ולקיר שאתה יודע מה עושים עם מקדחה. סומכים עליך | צילום: עודד קרני

השנה החדשה כבר פה וגם אם זה לא ממש מזיז לך, גם אם אתה לא מרגיש את הבאזז הזה באוויר ואת ההתרגשות הזו שאוחזת באנשים – עדיין, זה זמן לא רע בכלל לקבל כמה החלטות שיעשו לך את השנה הזאת למוצלחת יותר מהקודמת. אז לכבוד השנה האזרחית החדשה, קבל כמה דברים שלא יזיק לך לנסות ב-2011.

1. תתקין מדף

תתחיל בקטן. אתה בטח כבר יודע שההחלטות האלה לא ממש עומדות במבחן המציאות אז במקום ללכת ישר על מכירת סטארט-אפ מצליח ובניית בית תמחוי לכל עניי ישראל, תתחיל בלמצוא את המדף הקטן ההוא שקנית בשביל פינת העבודה וחבר לו את הברזלים.
אם אתה לא יודע איך עושים את זה או מה עושים אחרי זה - זה בדיוק הזמן ללמוד. בשלב הזה אתה כבר עמוק בתוך המחסן עם כל כלי העבודה פזורים מסביבך ואין מנוס מלהתקין אותו. ואתה יודע מה אומרים, אין חכם כבעל ניסיון.
אנחנו יודעים שלא כולם שיפוצניקים מיומנים אבל יש כמה תיקונים בסיסיים שכל אחד צריך לדעת לעשות, גם אם לא בצורה הכי טובה. הניסיון יקר מפז ואם לא תנסה לא תדע למה אתה מסוגל.
ואל תשכח את כל הכסף שתחסוך אם תחליט ללמוד לעשות בעצמך קצת אינסטלציה וחשמל ברמה בסיסית. וגם תמיד טוב לא להיות תלוי באף אחד אחר. וגם בחורות מתות על גבר שיודע לעבוד עם הידיים.

2. תשתתף בהפגנה

כמה פעמים רצית ללכת זועם להפגנה גדולה? בעד הקצבאות לחרדים, נגד הקצבאות לחרדים, בעד המרכז לפיתוי, נגד המרכז לפיתוי - פשוט ללכת לצעוק על משהו שבאמת מפריע לך.
כמה פעמים דמיינת את עצמך יוצא מהבית עם תחושת שליחות וצועד ממוקד לשורות הקדמיות מול השוטרים והמג"בניקים. כמה פעמים רצית לצעוק את כל מה שיושב לך מבעבע בבטן ולהוציא את כל האגרסיות על הממסד המושחת?
לצערנו, לא נראה שהשחיתות והשסעים החברתיים ייעלמו בשנה הקרובה, אז אולי השנה תוכל לפנות ערב אחד ובמקום לצפות בחדשות, ללכת ולקחת חלק בהם.

3. טפל בעצמך

נסה להיזכר בעצם החורקת, בכאבים בגב התחתון, בדבר המוזר הזה בבוהן, באדמומיות המסתורית שחוזרת כל כמה חודשים, בכאבי הראש המתגברים ובכל שאר הסימפטומים שדחית כי לא היה לך זמן להתעסק איתם ואחר כך הדחקת כדי לא לעבור טיפול עשרת אלפים אצל הדוקטור.
תסתכל על הכרס הקטנה (או הגדולה) שטיפחת, תחשוב איך התנשפת בפעם האחרונה שהיית צריך לסחוב ארגז או לעלות חמש קומות בלי מעלית או לעשות סקס במשך חמש דקות רצוף.

גבר ואישה ערומים מחובקים (צילום: najin, Istock)
מתוק שלי, אני לא יודעת מה עשית, אבל השנה אתה עושה לי את זה הרבה, הרבה יותר | צילום: najin, Istockהגוף שלך מסוגל ליותר מזה והשנה זו ההזדמנות הכי טובה לקחת את עצמך בידיים, ואולי להוסיף איזו משקולת או שתיים.
תעשה לעצמך טובה ולך לרופא המשפחה. קבע בדיקה כללית ולך פעם אחת לכל המומחים שבא לו לשלוח אותך אליהם. ואחרי שסיימת את כל הכיוונונים ועברת טסט, תעשה קצת כושר.
צא לריצות בטיילת, תירשם לחדר כושר, קנה הליכון, שפץ את האופניים - לא משנה מה המצב הכלכלי שלך, יש מיליון אופציות להזיז את הגוף. רק תבחר את מה שמתאים לך ותחליט שאתה מקפיד להתעמל במשך שעה אחת שלוש פעמים בשבוע. זה הכל - שלוש שעות בשבוע.
אתה יכול אפילו להמתיק את הגלולה ולקנות נגן mp3 חדש או כרטיס זיכרון למוזיקה לטלפון הנייד. שים באוזניות את השירים האהובים עליך משנות השמונים, כל הקיטש מעורר המוטיבציה, וצא לדרך.

4. תמצא תחביב שאתה באמת נהנה ממנו

בגלל שהוא כל כך נמוך בשרשרת המזון, זה תחום שקל מאוד ללכת בו לאיבוד. אתה תעדיף לדחות את התחביבים לאחרי הבילוי עם החברים או עם בת הזוג, לאחרי העבודה, לאחרי הסידורים, לאחרי הטיפול בבית ולאחרי המנוחה (בדקות שנשארו לך).
אבל זה חשוב, ממש חשוב, שיהיה לך משהו משלך. קטע משלך או מקום שבו אתה יכול להתכנס בתוך עצמך ולמצוא שלווה פנימית. זמן פרטי שקדוש יותר מגמר ליגת האלופות.
השנה תחליט לבחור תחביב אחד שאהבת והזנחת או תחום שתמיד רצית לעסוק בו ופשוט תתחיל. אולי תזניח את זה שוב, אולי תבין שזה לא מתאים לך כבר אבל לפחות תקפיד על הזמן הפרטי. בסוף תמצא משהו מהנה לעשות בזמן הזה.
המלצה: לפנות שעה וחצי ולהאזין לאלבום בפעם הראשונה.

5. קרא ספר קלאסי

גבר ניו אייג'י-ספרים-גבר שוכב,קורא ספר (צילום: jupiter images)
ותגמור אותו, אה? אפילו אם זה ייקח לך כל השנה | צילום: jupiter images

כמה ספרים מעולים מעלים אבק על המדף שלך (או בערימה, אם עדיין לא התקנת אותו)? כמה פעמים אמרת לעצמך שאתה חייב לקרוא את "1984" או את "מלכוד 22" וזה אף פעם לא קרה?
יש המון ספרים מעולים שהמליצו לך עליהם והמון ספרים שקיבלת ולא הספקת להתלבש עליהם כמו שצריך. בחלקם עלעלת בלבד, את חלקם התחלת לקרוא ופרשת בעמוד 13 (הספר מתחיל מעמוד 7, אל תתלהב).
הרשימה ארוכה אבל כל מה שאתה צריך לעשות זה לדאוג להוריד ממנה ספר אחד, זה הכול. את רובינזון קרוזו תשאיר לשנה הבאה. קח את הספר שהכי בוער לך לצלול לתוכו ושים אותו ליד המיטה. תקע בו כבר סימנייה, אולי תקרא עמוד אחד או שניים אבל הכי חשוב - תכריז בקול שזה הספר היחיד שחשוב ב-2011.

6. תחסוך קצת כסף

רוב השנה אתה שקוע בחשבונות אבל גם אם אתה מצליח לשים קצת בצד וגם אם לא פתחת תכנית חיסכון או אפילו איזו קופסת נעליים ותתחיל לחסוך בנוסף - זה יהיה בכסף שתשקיע בעצמך.
יש הרבה דברים ברשימה הזו, וברשימות שאתה מריץ בראש כבר שנים, שצריך כסף בשביל להגשים אותם. תתחיל לחסוך כבר מעכשיו ובפעם הבאה שיקפוץ לך ג'וק ותהיה חייב לסמן וי על משהו מהרשימה, טוב שיהיה כיס עם קצת עומק שתוכל לשלוח אליו את היד.
אם תשים קצת כסף בצד בכל חודש, במהרה לא תרגיש בכך כלל ותדע שבעוד כמה שנים או כמה חודשים, כשיבוא הרגע שתרצה לברוח - תוכל לעשות זאת ברגע. הכסף הזה הוא הערובה שתגשים איזה חלום.

7. צפה בסרט הקלאסי שתמיד איכשהו פספסת

אין תמונה
למרות שאם עוד לא ראית את אפוקליפסה עכשיו, אתה בפיגור יותר רציני ממה שחשבת

זה אפילו לא חייב להיות סרט אומנותי גרוע. כמה פעמים אמרת לעצמך שאתה חייב לצפות בסרט ההוא שאיכשהו תמיד לא יצא? לכל אחד יש כזה סרט - קלאסיקה שכולם ראו ורק אתה פספסת בגלל מיליון סיבות - החור הפרטי בהשכלה הקולנועית שלך.
אצלי זה החשוד המיידי. איכשהו לא יצא לי לצפות בסרט הזה ובכל פעם שהוא הוקרן הייתי חייב לכבות את הטלוויזיה. ראיתי קטעים ממנו בכל כך הרבה הזדמנויות אבל אף פעם לא פיניתי זמן, התיישבתי על הספה וצפיתי בו ברצף מההתחלה ועד הסוף. תחשוב טוב - מה הסרט שלך?

8. תעזור יותר לאחרים

אם חמתך בוערת בך בכל פעם שאתה צופה בחדשות, אין ספק שמתישהו החלטת שאתה הולך להתנדב במקלט לנשים מוכות, להצטרף לגרינפיס, לתרום מזון כדרך קבע לנזקקים ולתת יותר אגורות לקבצנים ברחוב.
אבל החלטות לחוד ומחשבות לחוד. שום דבר מזה לא יצא אל הפועל. אתה תמיד שוכח לקנות עוד קילו אורז בסופר, אין לך עכשיו 20 שקל לתת לגרינפיס בכל חודש ובדיוק קיבלת תפקיד חדש אז אין לך כוחות אחרי העבודה ללכת להתנדב.
2011 זו שנה מעולה להרים את הכפפה החשובה הזו ולתת יד לנזקקים סביבך. לא צריך להרחיק בשביל לעזור, בכל עיר יש מי שיודה על עזרתך ומי שצריך אותה כבר אתמול, לא מחר.
כנס לגוגל וחפש דרכים לעזור בקרבתך, או אפילו בלי לצאת מהבית. תמצא את הדבר האחד שמתאים לך ואל תספר תירוצים שאין לך זמן - מקסימום תצפה בשתי תכניות פחות בטלוויזיה בכל שבוע.

9. תבקר במקום שמעולם לא ראית

העולם הוא מקום גדול ואתה בן אדם עסוק, זה נכון. אבל עדיין אתה מוצא זמן לטוס לאירופה פעם בשנה או שנתיים, ומדי פעם לטייל בצפון, בדרום, במרכז, על ההר, בבקעה, במישור או בעמק.
במקום לחכות לפעם הבאה שיהיה לך זמן, פשוט שריין לעצמך שבוע או כמה ימים בעוד כמה חודשים (כשהיומן ריק) וקבע מראש לאן אתה הולך, בהתאם למצב חשבון הבנק.

אופנוע במסע דרכים (צילום: David McNew, GettyImages IL)
יאללה, היית פה | צילום: David McNew, GettyImages ILלא משנה אם זה ראש הנקרה או דיסנילנד, העיקר שתחליט מראש לאן ומתי אתה נוסע ותעשה כל מה שצריך כדי שזה יקרה. אם זה לחסוך כסף, ללמוד על המקום, למצוא דייר מחליף בדירה או בייביסיטר - פשוט תעשה את זה.
אתה חייב את זה לעצמך. אתה חייב לראות שיש חיים מחוץ לבועה שניפחת סביבך ואתה חייב לפתוח את הראש ולתת למראות ורעיונות חדשים להיכנס.

10. תתגבר על פחד

לסעיף הזה יש פוטנציאל עצום לשנות את חייך, כי לא משנה מה הפחד שאתה בורח ממנו או הפחד שמשתק אותך, הפחד הזה הוא מחסום וברגע שתנפץ את המחסום הזה אפשרויות חדשות ייפתחו בחייך.
תחשוב על זה טוב ואם אתה חושב שאתה מוכן, בחר את הפחד שבעיניך הכי מונע ממך לעשות דברים. נתח אותו. שאל את עצמך מהיכן הוא נובע ומה יקרה אם הוא יתממש?
התעמת עם הפחד פנים מול פנים ואז לך לעשות את הדבר הזה שכל כך פחדת מפניו. אם תהיה מוכן ללכת עם זה עד הסוף, 2011 תהיה שנה שלא תוכל לשכוח.

יש לכם עוד המלצות להחלטות לשנה החדשה? טקבקו על זה (ואל תגלו לי את הסוף של החשוד המיידי).

>> הכוכבות הלוהטות שיעשו לנו את 2011