הגיע הרגע לומר זאת בגלוי ובאופן פומבי: כולנו עבריינים. גם אם מעולם לא ביקרת בתחנת משטרה, אף פקח לא השאיר לך דו"ח על החלון ולא נדרשת להעיד בבית משפט, סביר להניח שבמהלך חייך הפרת כבר כמה וכמה חוקים כתובים ובלתי כתובים. מצד אחד אם כל אחד מהחוקים האלה היה נאכף, סביר להניח שכולנו היינו חולקים עכשיו תא צפוף מאד באחד מבתי הכלא. אבל מצד שני כל אחד מהסעיפים הבאים הופך את הביטוי "אזרח שומר חוק" להרבה יותר בעייתי ממה שחשבנו.

הורדות מהאינטרנט

גבר מסתכל על מחשב (צילום: Zsolt Nyulaszi, Istock)
איזה קטע, הייתי בטוח ש"התפשטות" זה סרט אקשן | צילום: Zsolt Nyulaszi, Istock

האמת שאנחנו לא ממש מבינים בעניין הזה הרבה, אבל שמענו שיש כמה אנשים בודדים ברחבי העולם, באמת קומץ חסר חשיבות, שנוהגים להוריד למחשביהם שירים, סרטים, משחקים ותמונות פיראטיות של אימוג'ן תומאס. אם גם אתה לחצת פעם בטעות על הורדה של פרק בסדרה פופולארית, גילית שתוכנה לשיתוף קבצים הותקנה בסתר במחשב שלך או קיבלת פעם שיר של ריהאנה במסווה של שיעורי בית בתנ"ך, זה הרגע להתוודות: גם אתה עבריין.

החלק המצחיק באמת בעניין הזה של הורדות מהרשת הוא פשוט לקרוא את החוק. על פי התקנה ניתן להוריד מהרשת אך ורק עותקים נוספים של פריטים חוקיים שכבר נמצאים בבעלותך. וזה הרגע לשאול את מחוקקינו הנכבדים: מה לעזאזל חשבתם? הלא אם יש לנו את הפרק המלא מהעונה החדשה של מד מן גלובוס עם דויד ויצטום, מה הטעם בלהוריד אותו שוב? מה בדיוק יש לנו לעשות איתו? אתם לא באמת רוצים שנמכור אותו לאחד מאלפי המעריצים של התוכנית, נכון?

נהיגה בנתיב השמאלי

אין תמונה
אל תדאג, אני רק עוקף את הטור מכוניות הקטן הזה ומיד חוזר לימין

זוכר שכשהתחלת ללמוד נהיגה ישב לידך איש מעצבן שדרש ממך לחזור כל הזמן לנתיב הימני? נו, זה ששילמת לו את כל החסכונות שלך כדי שיחליט מתי לסגור עם הטסטר שיעביר אותך? אז גם כאן מסתבר שהוא ידע על מה הוא מדבר. בכלל, זה די מפתיע לגלות שבניגוד למה שחשבת תמיד, הנתיב השמאלי לא אמור לשמש מסלול המראה למטוסי סילון. החוק מגדיר אותו כ"נתיב מעבר", כזה שאמור לשמש אותך לבצע עקיפה על המכונית שלפניך, ואז לחזור מיד לימין.

אנחנו יודעים מה אתה חושב על הנתיב הימני: סבתות פרועות דוהרות בו במהירות מסחררת של 2.5 קמ"ש, תינוקות זכים הגיעו לגיל בר מצווה לפני שהספיקו להגיע לסופו, ומשאיות אימתניות עמוסות חצץ קברו בו מכוניות מיני תמימות שבסך הכול רצו להגיע הביתה בשלום. ובכל זאת חשבנו שזה חיוני עבורך לדעת שנסיעה ארוכה בנתיב השמאלי עשויה לעלות לך בקנס של 250 שקלים ושש נקודות חובה. או שאולי עדיף שבכלל תחשוב על זה ככה: הנתיב הימני מוביל לייסורי הפקקים, השמאלי לנהיגה מונעת.

הימורים

עידו רוזנבלום משחק פוקר עם שני חברים (צילום: שוקה כהן)
טוב, אני ביג בליינד, אתה סמול ואתה הולך לכלא, מתאים? | צילום: שוקה כהן

כשחושבים על זה לעומק יש לא מעט דברים במשחק הפוקר השבועי שלך והחבר'ה שיש בהם סממנים פליליים. לדוגמא ההוא שתמיד מצליח למצוא את כל האסים בקלפים שלו או זה שבכל פעם "מתבלבל" בין הקלפים שלו לבין אלו שהחבר'ה האחרים זרקו. אבל עד כמה שהדברים הללו נראים חשודים, אין בהם עדיין מספיק כדי לגרום לאותם אנשים לבלות את הערב מאחורי סורג ובריח.

אבל אי שם בחודשים הראשונים של 2011 קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב החלטה מהפכנית: משחקי טקסס הולדם למטרות רווח מהווים עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר. החדשות הרעות בעקבות ההחלטה הזו הן שאתה יכול לסיים ערב נתון עם רווח של כמה מאות שקלים שלא יספיקו לך אפילו לערבות. מצד שני, תסתכל גם על הצד החיובי: בכלא יש המון זמן פנוי, הרבה מאד ידיים אופציונאליות וגישה חופשית למשחקי קלפים.

לגלגל אבקת עשבים

מגלגלים ג'וינט (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
לא השוטר, אתה לא מבין, זה ניסוי בבוטניקה | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

לך תבין אנשים, כולם אומרים לך שהם בעד לשמור על הכוכב ואורח חיים ירוק ונוהגים במכונית היברידית, אבל ברגע שזה מגיע לנפש כולם אנטי. אנחנו יודעים שאתה מאד מתגאה בגן הבוטני שגידלת במרפסת, זה שאתה דואג לגזום בקפדנות מדי כמה שעות. מה לעשות ששלטונות החוק לא ממש רואים עין בעין עם ההגדרות שלך לריפוי בעיסוק. יכול להיות שיש לזה קשר לעובדה שהריח בדירה שלך כל כך חזק, עד ששכנים שמגיעים לבקש קצת חלב עלולים ללקות בהתקף מאנצ'יז?

להתקלח לפני שנכנסים לבריכה

טוש בבריכה (צילום: istockphoto)
נכון שציפית שנראה פה בחורה מתקלחת? | צילום: istockphoto

מכל התקנות המיותרות שנכנסו אי פעם לספר החוקים, קשה לנו להבין איך אף אחד לא חשב להפוך את העניין החשוב הזה לחוק מדינה. מכירים את הטוש הקטן הזה שדרכו אתם עוברים בדרככם מרביצה על החול, הדשא ושאר הג'יפה בצד הבריכה אל המים? ובכן, הוא נמצא שם כדי למנוע מכם להפוך את הבריכה של כולם לעיסה של בוץ ושבלולים תועים.

כן, אנחנו יודעים. בבריכה הממוצעת יש מספיק כלור כדי להרוג כל בקטריה ברדיוס של 10 קילומטרים רבועים, אבל זה עדיין לא הופך אותה לתחליף למקלחת עבור כל מי שהתרחץ בפעם האחרונה כשהחליפו את שעון החורף לקיץ. אם לא עבורך, אז לפחות עבור הילדים הזכים שעלולים לחטוף סחרחורת ממשב רוח פתאומי שיגרום להם להריח אותך, אנא תן משיכה קטנה בטוש.

 לנשנש בסופר

מנהלי רשתות השיווק הגדולות הבינו כבר מזמן את העובדה שהישראלי הממוצע מגיע לקניות השבועיות שלו מורעב כמו אריה בסוואנה. זו הסיבה שבכל מטר מרובע מחכה דיילת עם דוגמיות של שניצלים, קבבים, חומוס, פלאפל, נקניקיות ושוקולדים, שנועדו למנוע ממך לקרוע קופסאות ולבלוע אותן בתור לקופה. אז למה אחרי שעשית ארבעה סיבובים בכל תחנה, אתה צריך לנשנש גם שלושה קילו של פיסטוקים? זה שאף אחד לא בא לומר לך כלום, לא אומר שמותר לך לעשות את זה. פשוט מנהל הסופר חושש שאם הוא יעבור קרוב מדי אליך, תיתן גם לו ביס.

שוטטות

גבר הולך בכביש (צילום: istockphoto)
עצור, תעמוד בצד בבקשה ותוציא רישיונות | צילום: istockphoto

הנה תקנה שעליה אתה כנראה עובר מדי יום, ורוב הסיכויים שאפילו לא ידעת על קיומה. מסתבר שבישראל אדם עשוי למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח רק משום שהחליט להוציא את הראש מהפייסבוק ולאוורר מעט את האיברים המתפוררים. על פי סעיף 216 לחוק העונשין יכול אדם שנמצא משוטט בחצר, בדרך או בכביש ציבורי, וקיים חשד להימצאותו שם לצורך מטרה אסורה, לקבל עד חצי שנה בכלא.

אנחנו רוצים להדגיש את הנקודה הזאת, כי נראה לנו שזה די עקרוני: מספיק שמישהו יחליט שהטיול הלילי שלך עם הכלב נועד למעשה כדי לפזר מטעני חבלה בשכונה (ובוא נודה בזה, כשמסתכלים על מה שהכלב שלך משאיר אחריו, זה לא מאד רחוק מהמציאות) והוא יכול להביא למצב שבפעם הבאה שתראה את הבית כולנו נחגוג כבר את פסח.

>> אם תמשיך לצפצף יבוא שוטר, מהטלוויזיה