קייט אפטון
לפני שאתה קורא, מבחן קצר: מה היית מוכן לעשות בשביל שקייט אפטון תלחש את השם שלך?

בכתבה שפורסמה ב-CNN לפני מספר חודשים, הכתבת פרידה גיטיס כתבה שגברים מוצלחים ומוכשרים לא מפסיקים לעשות טעויות מטופשות בכל מה שנוגע לסקס ונשים – טעויות שלפעמים גומרות להם את הקריירה (אגב, יש לנו נציג ישראלי שמוזכר שם. קצב שמו). הכתבה של גיטיס מצטרפת לדעה הכללית שהמין הגברי, בסופו של דבר, מטומטם יותר ממקבילתו הנשית – או נכון יותר לומר, בגלל המין הנשי.

אז למה לעזאזל נשים, וסקס, גורמים לנו לעשות כל כך הרבה טעויות? התשובה לכך לא כזאת ברורה. נכון שאף אחד לא מתווכח עם ההנאה הגלומה בסקס ובצורך האבולוציוני להרשים נשים, אבל להסתכן באיבוד משרות לקונגרס ולנשיאות? בכל זאת, ביל יכול היה להתאפק. בכתבה הבאה בחרנו את מיטב המחקרים כדי להסביר אז איך גאונים עושים טעויות של ילדים בגן, ובכלל, מה אנחנו מוכנים לעשות – גם אם אנחנו לא מודעים לו – כדי להרשים את המין הנשי. או במילים אחרות, כדי לקבל סקס.

לוקחים יותר סיכונים לא רציונאליים (מוכנים להיפצע בשביל סקס)

לפי כל המחקרים, העדויות וההיגיון הבריא, אנחנו מוכנים לקחת הרבה יותר סיכונים עבור נשים ביחס כמעט לכל פעולה אחרת שאנחנו עושים בחיינו. גיטיס, בכתבתה, מביאה אין ספור דוגמאות של גברים מוכשרים ומצליחים, שהסתכנו בשביל קצת יחסי מין. לא שאנחנו מזלזלים בזה, אבל ניסיתם פעם לחשוב למה לעזאזל ביל קלינטון, גבר נאה עם אישה שנראית לא רע בכלל (גם בגילה, נראית יותר טוב ממוניקה לווינסקי), צריך לסכן את הנשיאות שלו בשביל רומן לא מוצלח? שלא לדבר על סיגר שמצא את דרכו למקומות שהשתיקה יפה להם.

זה כמובן לא רק קלינטון. ישנה שורה ארוכה מאוד של בכירים – כמעט בכל תחום – שסיכנו ומסכנים את הקריירות שלהם בשביל רומן או סטוץ כזה או אחר. האם טייגר וודס באמת חשב שאף אחד לא יידע שהוא בגד באשתו עם יותר מ-12 נשים שונות? אבל הם היו מוכנים להסתכן בשביל זה, בצורה לא רציונאלית. מחקרים מעידים, למשל, שגברים ייטו ליפול בפעלולי סקייטבורד הרבה יותר כשיש נשים בסביבה. זה מצד אחד טריוויאלי, אנו נתאמץ להרשים נשים ולכן נעשה פעלולי סקייטבורד מסוכנים שירשימו אותה. מצד שני, אם חושבים על זה לעומק, למה אנחנו מוכנים להסתכן בפציעה לא נעימה רק בשביל שמישהי תחייך אלינו? אולי הסעיף הבא ישפוך קצת אור על הנושא.

היכולת המוחית נפגעת (אידיוטים, אבל לא באשמתנו)

מחקר שפורסם לא מזמן באוניברסיטה לא ממש מוכרת בהולנד מצא כי אפילו הודעת טקסט מאישה יכולה לפגוע זמנית ביכולת המוחית הגברית, שלא לדבר על נוכחות נשית (אישה בחדר! עצרו הכול!). באותו מחקר היו הבדלים בהתנהגות של הגברים כאשר חשבו שהם נבחנים על ידי נשים, בעוד שהיכולת המוחית הנשית הייתה זהה ללא קשר לזהות המין שבחן אותן. גברים שנבחנו על ידי גברים הוציאו תוצאות טובות יותר.

אולי זאת הסיבה לכך שאנחנו עושים יותר טעויות? בהחלט יכול להיות. וזאת אולי עוד הוכחה שכל ההסברים הפסיכולוגים לא ממש תופסים כאשר הם נאבקים בהסברים הביולוגיים שאין לאף אחד מאיתנו (חוץ מלפסיכיאטרים, בעצם) שליטה עליהם.

מסובב את הראש (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא בתמונה: העמוד שהוא תכף הולך להיכנס בו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

נוציא כסף בצורה פחות הגיונית (אל תרגישי לא נעים, הכול עליי)

לכל אחד מאיתנו יש את החבר הקמצן שלו, שהוא מכיר מגיל 15 אבל בחיים לא הזמין אותו לבירה, גם לא ביום ההולדת שלו. נקרא לו אבי, באופן תיאורטי כמובן, ולמטרת ההסבר הבא. אותו אבי, שהכתב מכיר כבר יותר מעשור ושמעולם לא הזמין אותו לבירה, יכול למצוא את עצמו (באופן תיאורטי, כן?) מבלה עם בחורה ומוציא עליה הרבה מאוד כסף. אז נכון, עם אותו חבר הוא כנראה לא יזכה להנות כמו שייהנה עם הדייט שלו באותו לילה, אבל יש בו משהו מאוד מובנה בקמצנותו.

כל מי שיוצא, ולו קצת, לפאבים תל אביביים יוכל למצוא הרבה גברים שמשקיעים הרבה כסף כדי להרשים את הבחורות שם. מצד אחד, זה די הגיוני כי מדובר בדרך גברית להרשים אישה ולהוכיח סטטוס או מעמד (פרימיטיבי ככל שזה יהיה). מצד שני, גם סטודנטים שמרוויחים פחות משכר מינימום יכולים להוציא כסף של משמרת מלצרות או אבטחה, ואפילו שתיים או שלוש משמרות, כדי להרשים מישהי. ועכשיו זה כבר קצת פחות הגיוני.

גם כאן המדע בא לעזרתנו. מגזין בריטי לפסיכולוגיה פרסם מחקר שבו מצוין כי אנחנו מוציאים יותר כסף על תרומות, למשל, כשאנחנו ליד נשים יפות. נשים, בדומה למחקרים האחרים, לא מושפעות מכך כמו גברים.

יותר מזה, אפילו מצאו שבמקומות שבהם יחס הנשים-גברים נוטה בבירור לטובת הגברים (כלומר יש יותר נשים באזור מסוים), גברים יחסכו כדי שהם יוכלו להוציא יותר על נשים אותן הם מזמינים לדייט. כל ההתנהלות שלהם מושפעת מכמות הנשים באזור, והם מוכנים לעבוד די קשה כדי להוציא משכורת חודשית בשביל יחסי מין מזדמנים.

זוג בדייט מחזיקים כוסות יין (צילום: g_studio, Istock)
פייר, התרשמתי. אז קבענו שאתה משלם עליי גם מחר? | צילום: g_studio, Istock

נאכל גם כשאנחנו שבעים (הבעיה הפסיכולוגית שלנו עם "תגמור מהצלחת")

תודו שהמחקר הבא קצת מוזר. אנחנו מוכנים לאכול הרבה יותר ממה שאנחנו רוצים כדי לקבל סקס. גברים אוכלים יותר מול נשים, זאת לפי מחקר שפורסם ברשת ABC על הרגלי אכילה של סטודנטים. משום מה, כי זה "גברי", אנחנו נוטים לאכול יותר ליד נשים. אם בארוחה לבד בבית היינו אוכלים שניים או שלושה משולשי פיצה והופכים להיות שבעים מכך, מול נשים נאכל ארבעה או חמישה.

למה, לעזאזל? כי הן חושבות שזה גברי יותר ואנחנו רוצים להיראות גבריים. גם כאן ההיגיון לא משחק לטובתנו. למה לאכול כשאתה לא רעב? התשובה היא: כי בתוך המוח הפרימיטיבי שלנו אנחנו חושבים שזה ישיג לנו משהו.

בפרסומת למגזין פלייבוי, נטען בהומור שנשים גורמות לנו לשנות את השיער שלנו בשבילן. זה נכון למעשה לגבי תחומים נוספים בזוגיות, גם אם השטחיים שבהם. למשל: לבישת החולצה שהיא אוהבת, הורדת הזבל ודברים אחרים שאנחנו לא ממש נהנים לעשות. כאלה אנחנו, בעלי חיים אינטרסנטיים. עם מה אנחנו בעצם רוצים להוציא אותך מהכתבה הזאת? אנחנו לא אומרים שאנחנו לא בעד להרשים נשים, אבל אם עושים את זה – אז לעשות את זה בהיגיון. אם נניח אתה נשיא ארה"ב, ויש אישה לא ממש נאה שנמצאת במשרד שלך? וותר עליה. באמת ששום דבר טוב לא ייצא מזה.

>> בדקנו: מה הופך אישה לסקסית?