מקגייור2

לפני חודשיים כתבנו פה על ג'ון מקליין ועל מת לחיות שחוגג 20 שנים. מקליין, אחד שטובח בטרוריסטים באותה נשימה בה הוא רוקד על זכוכיות, הוא גבר עם קבלות, על זה אין ויכוח. אבל שנתיים לפני שהסרט הראשון של מת לחיות יצא לאקרנים, הכרנו סוכן חשאי שלימים יהיה האנטיתזה של מקליין: גב-גבר ששונא רובים ובכלל לא אוהב אלימות. אנגוס מק'גייור.

בניגוד למקליין, מקגייוור לא הדביק אם-16 לגב ולא זרק אף אחד מהקומה ה-32. אבל הוא כן הרס מכוניות בעזרת קרטון ביצים וידע איך הופכים סיכת ביטחון למצפן. מקגייוור בעיקר אהב לאלתר משהו שיציל לעצמו ולאחרים את החיים בשנייה האחרונה ממש, והייתה לו אג'נדה, עקרונות שלא נופלים ממה שמנסים ללמד את הילדים שלך בערוץ הופ: חיים בטוחים, לא לנֶשק, לא לאלימות. יש פה אפילו מוסר השכל למשחק עם נשק: הסיבה שמק'גייור לא הסתובב עם אקדחים היא כי פעם נפלט כדור שהרג חבר קרוב.

אטב משרדי (צילום: rusm, Istock)
צילום: rusm, Istock

זה לא שהוא לא ידע איך לתת בראש – אם הוא ממש היה צריך הוא ידע איך לבעוט באנשים – אבל בכל פעם שמק היה עובד על איזו פצצה מסוכנת במיוחד, היית צריך להתאמץ מאוד כדי להבין איך הוא עשה את זה. שלא נלמד משהו קטלני חלילה. אה, והוא גם דוגל בעקרונות של סביבה ירוקה, שוויון והוא מאוד מתאמץ לעזור לעניים. סוג של סופר הירו של עמותת "לתת" בשיתוף גרין פיס.

מק'גייוור היה המאצ'ו של שנות השמונים והתשעים – וגם בשנות האלפיים אתה עדיין רוצה להיות כמוהו. האמת שבאנגלית המילה מקגייוור כבר הפכה מזמן לפועל. כולם מקגייורים שם אלתורים והנדוסים כבר שנים ארוכות. בעברית זה קצת יותר קשה, אבל עדיין כל אחד מאתנו, עמוק בפנים, רוצה לדעת איך להפוך כל קוץ למקדחה. מספיק שתפתח בקבוק בירה בעזרת מזלג ומיד אתה מקבל מבטי הערכה ולפחות "בואנ'ה, אתה מקגייוור" אחד. תראו לי מישהו שמנכס לעצמו את הטייטל של ג'ון מקליין. "בוא'נה, יצאת מקליין" פשוט לא עובד.

הקטע הוא שחלק גדול ממה שמק'גייור ידע לעשות אשכרה אפשר לנסות בבית. ליצור סרט צילום בעזרת מיץ תפוזים, אמוניה ושקית זבל; לפרוץ מנעול בעזרת חוט תיל של נורה. מכסחי המיתוסים (Mythbusters), תוכנית בידור בערוץ דיסקברי שבודקת מיתוסים ואגדות אורבניות, בדקו חלק מהטריקים של המק ואישרו שהם ברי ביצוע.

והנה שיר הפתיחה של הסדרה:

מקגייוור זו גם אחלה פרודיה. קבל את מקגרובר:

ולסיום, בונוס

כל האלתורים שמק'גייוור עשה לאורך חמש שנים של פרקים. החל מלעצור חומצה עם שוקולד ועד לפירוק פצצה עם נוצה.