לא משנה מה תספרו לחברים שלכם, אין אחד שלא היה שם. הרגע הזה שבו גבר ואישה קורעים את הבגדים זה מעל זה, מתפוצצים מתשוקה, כל תא ותא בגוף מתרגשים, מעודדים קדימה לחדירה מלאה. טוב, כמעט כל התאים בגוף, כי מה לעשות שדווקא הרגע הזוגי הזה עומד, ונופל, על 14 סנטימטרים ממצועים של איבר מין זכרי. ולפעמים, הוא יותר נופל מעומד, ולעיתים הוא לא ממריא בכלל. ישן. נח. פסטה אל דנטה. חילזון עצלן.

מסכנים הגברים, באמת, בשנות העשרים הם סובלים משפיכה מוקדמת – כינוי אלגנטי ל"גומרים מהר מדי". ואז, כשהם לומדים לשלוט בצינור שלהם, בשנות השלושים לחייהם הם גם נעשים רגישים יותר, חשופים, מודעים, קרחים ושאר ירקות שגורמים לזרג להיות פחות צייתן. "זה נכון שיש עליה בבעיות זקפה לפי הגיל", מאשר דר' דניאל דריי, סקסולוג ומטפל זוגי. "בכל עשור לחיים יש עליה של עשרה אחוזים, זאת אומרת בגיל 20 – 20 אחוז מהגברים יסבלו מקשיים, ובגיל 30 – 30 אחוז – זאת אומרת שבכל עשור יש עשרה אחוזים נוספים של גברים שלא מסוגלים לקבל זקפה או לא מסוגלים להחזיק אותה מספיק זמן כדי לספק את בת הזוג שלהם".

אפשר להפסיק לשקר. זה קרה וגם יקרה. אבל העניין הוא שלמרות השכיחות הגבוהה אף אחד מהפרטנרים לא באמת יודע איך להגיב לסיטואציה הזו. הגבר שמרגיש שברגע אחד נלקחה ממנו כל גבריותו, והאישה שחסה על הבחור האומלל ולא יודעת אם לקחת את האשמה עליה או להתעלם מהאירוע הזה לחלוטין. לכן, למען המין האנושי, החלטנו לחקור ולהרים את התורן הלאומי אחת ולתמיד.

הצד שלה: "יכול להיות שהלחצתי אותו"

כמו בכל בעיה אחרת, גם כאן הצעד הראשון בדרך לפתרון הוא הודאה. החלק הקל היה לאסוף עדויות מנשים: "זה קרה לי לפחות שלוש פעמים בתקופה האחרונה", מספרת רווקה בת 31 מתל אביב שמסתתרת מאחורי השם נועה, כמותה כל המרואיניים שהסכימו לשתף אותנו בחוויות שלהם – יישארו כולם מאחורי שמות בדויים. אפשר להבין אותם. "הכרתי בחור שהרשים אותי", נועה ממשיכה. "יום אחד הוא הזמין אותי לבוא אליו הבייתה. התמזמזנו ונכנסתי למיטתו די בקלות. אבל אז – לא כל כך הלך לו. הוא נלחץ וניסה וניסה אבל זה לא קרה. ואז באמצע המין הוא התחיל להגיד לי 'זה בגללך. את נימפומנית', אני בסך הכל הייתי די בעניין, כנראה שהורדתי את הבגדים מהר מדי לטעמו וזה הלחיץ אותו. לא נעלבתי, אבל התחלתי לצחוק מזה שהוא מאשים אותי שאני דומיננטית מדי". בפעם השניה נועה כבר הייתה יותר משופשפת: "היה גרוש טרי ששמתי עליו עין, ופעם אחת הזדמנתי לבר שהוא ישב בו. הוא היה קצת לא מתורגל אז לא ממש התנפל עלי, הייתי צריכה לחזר אחריו וזה הסתבר כטעות – כי הגורם מספר אחת לאימפונטציה אצל גברים זה כשאת מחזרת אחריהם. הוא בא אלי הביתה, התמזמזנו ועברנו למיטה. ואז, הוא לא הצליח. זה נהיה כבר מביך. אמרתי לו 'עזוב, קורה, שטויות' הוא אמר 'מה זאת אומרת אני יכול, לא משנה כבר, הייתי בקטע', כאילו אני הורדתי אותו. אמרתי שניתן לו ליהנות מהספק והצעתי שנרד לסיבוב, עישנו סיגריה בשתיקה ולא שמעתי ממנו שוב לעולם".

זוג במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אל תתעקשו על זה. לא מצליח - תעברו לפלאן בי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

גם סתיו בת 27 מתל אביב נקלעה לא אחת לטיסה שלא המריאה. "בפעם הראשונה זה קרה אחרי שיצאתי ממערכת יחסים ארוכה ורציתי לעלות חזרה על הסוס, תרתי משמע, אמרתי לעצמי 'היום אני שוכבת עם מישהו' באותו ערב פגשתי חבר של חברים והחלטתי ללכת על זה. הוא היה בן 33. התחלנו להתחרמן וזה פשוט לא התרומם. נפגשנו כמה פעמים, רציתי לתת לו צ'אנס. אבל בכל פעם, התחלנו בטוב ובאמצע – הזין שלו פשוט נפל. יכול להיות שהלחצתי אותו. ניסיתי להרים אותו בחזרה בכל מיני דרכים, זה לא עבד. עוד מהפעם הראשונה הוא אמר שזה אף פעם לא קרה לו. זה גרם לי להבין שאין לי בשביל מה להמשיך את הקשר הזה, למה לי לבזבז את הזמן שלי על הדבר הזה, אם הוא לא מתפקד עכשיו – מה יהיה בעתיד. עם גבר אחר שיצאתי איתו תקופה די ארוכה זה גם קרה. להגנתו אומר שהיציאות שלנו היו מעורבות בהמון אלכוהול. עוד בפעם הראשונה ששכבנו, הייתה בינינו הרבה תשוקה וציפייה אבל כשהגענו למיטה הוא פשוט לא תפקד. ניסיתי לגרום לו לא להרגיש רע, לא קרה שום דבר, זה קורה לכולם. למחרת הוא הודה בפניי שכל הסיפור גרם לו להרגיש ממש לא גבר, שהוא לא הצליח להציג את הגבריות שלו ושהוא ממש מרגיש לא טוב עם עצמו. הרגשתי שזה ראוי להערכה שהוא מדבר על זה. עדיף שיודו, שיגידו שזה מפריע להם. תהיו אמיתיים, כמו שבחורה יכולה להגיד אני מרגישה שמנה היום, אז לא בא לי מין. זה אותו דבר בעיני".

הצד שלו: "זה מביך, אבל עדיף להיות קול"

האלמנט היותר מסובך במסע לחיפוש הפתרון, היה למצוא גברים שיסכימו, גם בעילום שם, לספר על החוויות שלהם. משום מה, כל הזכרים בסביבה העידו שהם שמעו על התופעה אך לא חוו אותה על בשרם. סטטיסטית, זה הופך אותם לשקרנים. בסוף נמצאו כמה אמיצים:

"ברור שזה קורה", אומר רועי בן 34, "ועוד יותר ברור שאנחנו לא יודעים מה לעשות עם זה. אני יודע שתרופות שלקחתי קשורות לזה, אבל החלטתי שלאהוב את עצמי יותר חשוב מאשר לאהוב בחורה ושאפשר לנסות לפעול עם זה. בהתחלה אתה מנסה להעביר את האשמה אל הבחורה. אם היא מביעה תרעומת, צריך להגיד לה שהיא לא מבינה. תמיד אתה יכול לטעון שאתה בסרטים על האקסית שלך, או שאתה רוצה לקחת את הדברים לאט כי אתה מרגיש שיש פה פוטנציאל למשהו רציני. אפשר גם ללכת רגע לשירותים ולנסות לתקן את המצב. זה מאוד מביך, אבל עדיף להיות קול, גם אם אתה לא מרגיש ככה. אפשר להגיד שצריך להתרגל אחד לשני, או להגיד שלה שזה מרוב שהיא יפה. אפשר גם להתבדח ולומר לה שחסכת לה את הסיגריה שאחרי, כי אתה דואג לבריאות שלה".

גם דניאל, בן 37, הסכים לספר את שעבר עליו ועל הדרך לשפר את בטחונן העצמי של נשים שחוו העדר זקפה מול גבר נבזי: "אין גבר עלי אדמות שזה לא קרה לו לפחות פעם אחת ואני כלב אם יש גבר שזה לא קורה לו לפחות פעם בשנה", הוא קובע. "לפני שבועיים התחלתי לצאת עם מישהי וזה נהיה אמיתי ומעניין וריגשי וטעון. ברגע האמת שבו אנחנו צריכים לממש את אהבתנו – הוא לא עומד, הוא לא שם, הוא לא איתי. זו תופעה ידועה. שבועיים שאני מתאמץ להשיג אותה ונאדה. ניסיתי להסביר לה שזה אומר שאני בעניין. לזיין סתם זו לא בעיה, אבל כשיש רגשות אתה כבר לא דילדו אנושי. החלטתי לנצל את המצב לטובתי, ופשוט אמרתי לה שאני מתרגש כי אכפת לי וזה נהיה רומנטי. זו הדרך הכי אלגנטית, לא להכחיש או להתנצל, פשוט להגיד מה הסיבה. אם אתה אומר 'לא יודע למה זה קורה, זו פעם ראשונה', אתה יוצא אדיוט.

בפעם אחרת הייתי עם בחורה שפשוט הייתה כוסית מדי, היא התחילה איתי בבר בקטע אגרסיבי והיא הייתה כל כך מעל הליגה שלי, שאתה לא יודע מאיפה להתחיל לשכב עם דבר כזה. היא הייתה מאוד נחושה ורצתה שנלך אלי עכשיו, אבל לא התכוננתי לזה נפשית. האמת היא שהיא פשוט נראתה טוב מדי. בבוקר שאחרי כבר סיפקתי את הסחורה. אתן צריכות להבין שגבר אוהב לדמיין מה עומד לקרות, הוא צריך הכנה נפשית, אם זה קורה מהר מדי, לפני שהוא מספיק לדמיין – זה פשוט לא עובד".

זוג במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הימור שלנו - זה בגלל הקירות הסגולים האלה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

דניאל גם מוכן לשחרר לנו טיפים על מה כדאי לעשות בפעם הבאה שהחבילה לא מגיעה. "זה לא טוב לעשות כאילו זה לא קרה, הוא בטח קצת בטראומה וצריך לשחרר אותו. אפשר לעצור, לעשן סיגריה, לשתות משהו. אם את ממשיכה להתמזמז בלהט הוא חושב שאת עדיין מצפה שזה יקרה וזה עוד יותר מלחיץ. תעצרו, תעשו משהו אחר ואז תחזרו לפעילות. אתן גם לא צריכות להיפגע, אם זה קורה זה אומר בדרך כלל שהגבר בעניין מדי, כך או אחרת. או שהוא נמשך מדי, או שהוא רוצה אותך יותר מדי. גבר נלחץ רק כשיש לו מה להפסיד. הרבה יותר קל לזיין בחורות שאתה לא לגמרי בעניין שלהן. אל תשאלו אותו אם את אשמה, אל תקחי אשמה ואל תזרקי אשמה. זה פשוט קורה ודי. אם הוא לא היה נמשך אליך הוא לא היה איתך במיטה עכשיו. תורידי ממנו את עול הציפיה, הוא בלופ מחשבתי עכשיו, צריך להפסיק את זה ולדבר על כל דבר אחר בעולם".

הצד של המומחה: "המכונה עובדת, אבל לא על פי דרישה"

אחרי ששמענו עדויות וטיפים שנלמדו בזיעה קרה, הגיע הזמן לעבור ליעוץ מקצועי. הרי אישה שיש לה בעיות בצנרת, ממהרת לפנות לגניקולוג ולחפש פתרונות, ומסתבר שיש לא מעט מומחים ישכולים לעזור לגברים, אם רק אלו יסכימו לעזור לעצמם. "יש כל מיני בעיות בתפקוד המיני אצל גברים", מסביר דר שי שפי, מנהל מרפאה לאנרדולוגיה מתקדמת, טופ איכילוב תל אביב. "נחלק אותם באופן גס לשני חלקים: בעיות גופניות אורגניות או בעיות פסיכוגניות. עד גיל 40 הבעיות הפסיכוגניות שכיחות למדי. זאת אומרת שאין בעיה פיזיולוגית, אז אנחנו מפנים לטיפול סקסולוגי התנהגותי".

כן, הכתבה הזו לא מוקדשת לאותם גברים חסרי המזל שאיברם לא מניע בשל פגם מכני. אלא דווקא לאותם גברית שמבחינה פיזית הכל תקין אצלם. כי איך שלא תסובבו את זה, משהו בכל זאת קורה לך בגיל 30. הגוף פגיע יותר להשפעות אלכוהול וסטרס, ובנוסף ישנן תרופות נגד התקרחות או נגד דיכאון שלא ממש מרימות את האווירה, או למען האמת מדכאות את החשק להתחיל בכלל.

"כדי שתתקיים זקפה צריך להיות מכלול של תנאים וסביבה הורמונלית", מסביר דר' שפי. "מתח, לחץ, עצבנות, בעיות בבית, בעבודה, במשפחה ,עם בת הזוג, חרדת ביצוע – כל אלו יכולים להפריע. מה שאופייני לגברים האלה הוא שיש להן זקפה, אבל לא מתי שהם רוצים. זאת אומרת המכונה עובדת, אבל לא על פי דרישה. זה נכון שגם תרופות נגד הקרחה ודיכאון יכולות להשפיע. אני מציע לגברים שחווים בעיות לגשת לאבחון, כי אז הם נכנסים ללחץ והלחץ הורג את הזקפה".

איברי מין בטבע (צילום: http://mytinysecrets.com)
בסוף זה יצליח | צילום: http://mytinysecrets.com

"כל עוד ההנאה של הגברים הייתה במרכז, יחסי מין היו פחות מלחיצים לגבר", מסביר דר דריי, "אף אחד לא היה מצפה שהאישה תהנה גם, היא לא הייתה במרכז ולא היו הרבה דרישות מצד הנשים. אבל היום, האישה כבר מצפה לסקס טוב וזה מאוד מלחיץ את הגבר, הגברים מפתחים חרדת ביצוע. במיוחד כשמדובר במערכת יחסים קצרה, שבה הגבר מרגיש שהוא חייב לספק את הסחורה. בנוסף אנחנו רואים יותר ויותר מקרים של גברים שלוקחים תרופות נגד התקרחות שמורידות את רמת הטסטסטורון וזה עושה צרות לחשק וזקפה אצל הרבה גברים.

_עוד דבר נפוץ אצל גברים זו תופעת האימא והזונה, זאת אומרת גברים פתאום מוצאים את האישה שלהן פחות מושכת ומחפשים פיתוי יותר חזק. פתאום תירוץ של כאבי ראש נהיה נפוץ גם אצל גברים. חוסר החשק הזה גורם גם לבעיות תפקוד. תוסיפי על כך כל את הלחצים הסביבתיים שעולים אצל גברים בגילאי 30 – 40, אנחנו רואים את זה באופן יותר מובהק אצל גברים רווקים. כי גבר בפנוי בגיל הזה, אם הוא לא גרוש, הוא ממותג כבעייתי מה שמוסיף לבעיות הזקפה. בגיל הזה, מבחינה פיזית אנחנו אמורים לעשות אהבה פעמיים בשבוע כדי לשמור על התפקוד המיני שלנו, אם זה לא קורה הגוף נכנס לתרדמת. יש פחות חשק, ואז עולה נטיה לפעילויות מיניות אחרות כמו אוננות וזה גורם לעוד יותר בעיות. כי אנחנו מתרגלים לגירוי חזק ואז הנשים שאנחנו פוגשים פחות מעניינות אותנו".

אז מה עושים?
"כשזה קורה במיטה, אישה צריכה דבר ראשון לא להגיד 'זה לא נורא, זה לא הפעם הראשונה שזה קורה לי', כי אז את מעבירה לו תחושה של מנוסה. חשוב להעביר מסר של 'אני לא אעזוב אותך, אנחנו ניפגש שוב', זה מוריד את הלחץ מהגבר. למרות שאם מדובר בסטוץ והוא לא מספק, אז די. לא צריך להכנס למיטה חולה. אם את מחפשת משהו מעבר, תדעי שהגברים הרגישים הם הכי שווים ובסוף זה יעבוד.

בתור גבר, אתה צריך לדעת שבעיות זקפה בגילאים האלה הן תוצאה של מתח ולחץ נפשי – מה שנקרא חרדת ביצוע. אם זו הפעם הראשונה אז להגיד את זה, ואם לא – לא להודיע מראש שזה משהו שיכול לקרות, לא רק שזה נותן תחושה לא טובה, זה מסנן ומשאיר אותך רק עם 'המטפלות'. אם אחרי 20-30 דקות של ניסיון זה לא מצליח, אני מציע שתתרכז רק בה, בלענג אותה. אם אנחנו עוזבים את האיבר האסטרטגי שלנו ומתרכזים בה, חמישים אחוז מהאנרנלין בדם שלנו שמפריע לזקפה יעלם ואז היא תחזור. היא אולי תהיה זקפה פחות טובה אבל עדיין יכולה לעבוד נהדר".

"אם זו בעיה שנשמכת כדאי לגשת לטיפול", מסביר דר' שפי. "לפעמים כל מה שצריך זה רק לשבור את המעגל כדי לא להכנס לתחושות כשלון וחרדת ביצוע. לפעמים מספיקות תרופות, אבל לא כדאי לפתח תלות בתרופה. לכן חשוב להגיע לאבחון ולטיפול הנכונים. אם הבעיה היא פגיעה בחשק, או בעיה בחרדת ביצוע – לרוב התרופות האלו יהיה כמו כוסות רוח למת. וכמו שאישה עם כל בעיה קטנה או גדולה הולכת לגיניקולוג שלה – גם לגבר יש רופא אנדרולוג. הבעיה היא שגברים, מסיבות של אגו, לא מדברים על זה ולא פותרים את הבעיות שלהם".

גבר, תקשיב לפין שלך (ועוד כמה עובדות שכדאי לדעת)

יש כמה גורמים עקריים לבעיות בתפקוד שאינן פיסיולוגיות" מסבירה גילה ברונר – מנהלת השירות הסקסלוגי, במרכז לרפואה מינית, מחלקה אורולוגית – שיבא (קלאס קליניק תה"ש). "הראשונה היא ציפיות לא ריאליות ביחסי מין – יש יותר מדי אגדות אורבניות סביב סקס. למשל בא בחור בן 26 ואומר שיש לו בעיות זקפה, הוא הסביר שהוא מנסה לעשות סקס פעמיים באותו הערב ולא מצליח. שכחו להגיד לבנים שבחיים הם מקבלים סיבוב אחד על גלגל הענק הזה, בשנות העשרה עוד אפשר לעשות סיבוב שני יחסית בקלות, אבל בגיל 20 זה כבר לא נמצא שם.

אגדה אורבנית נוספת היא כמה זמן נמשך הביקור שם – בנרתיק. כל הגברים בטוחים שאצל כולם זה נמשך בין רבע שעה לשעה. אבל האמת היא שלנרתיק הנשי מספיקות בדר"כ חמש דקות. אחרי זה זה מתחיל להציק, לשפשך או לשרוף. אבל הגבר הממוצע חושב שהוא צריך להחזיק שם הרבה זמן, ואז הוא צריך לחשוב על כל מיני דברים כדי להסיח את דעתו, ואז הם נלחצים ומאבדים את הזקפה.

אלמנט נוסף הוא ניסיון לקיים יחסי מין בתנאים לא הגיוניים. זה כמו שאף אחד לא היה מצפה מעצמו ב-12 בלילה אחרי מסיבה, אוכל, עישון או אלכוהול לשבת ולכתוב מאמר אז למה אתם חושבים שהמוח מסוגל להתארגן לסקס. נורא קשה לו. עייפות, מאמץ, שתיה, אלכוהול ואכילה משפיעים על התפקוד ויכולות הריכוז.

סקס דורש נינוחות. שיהיה כייף ושאנטי, בשביל זה כדאי להכיר אחד את השני וכדאי שתהיה תקשורת פתוחה. זה כמו שאם אזמין מישהו אלי הבייתה ואציע לו כוס קפה, אני אשאל איזה קפה, כמה סוכר, איזו כוס, יש כאן 10 שאלות כולה על כוס קפה, אני אשאל ולא אצא מנקודת הנחה שאני יודעת להגיש לכל בן אדם את הקפה שהוא הכי אוהב בעולם. וכאן, במיניות, זו פעולה שדושת כל כך הרבה ידע והבנה ואנחנו לא שואלים שום דבר. זה מכניס אותנו לזיוף או ללחץ. זה מטופש לא לדבר על זה.

הנושא האחרון הוא פורנו. זה גורם לבעיות זקפה מכמה סיבות. דבר ראשון גברים מאבדים את היכולת לפנטז שהיא מאוד חשובה למין. נניח שאנחנו מתכננים בעוד חודשים נסיעה לאי יווני, אנחנו חושבים מפנטזים, מפעילים את הדימיון. כשאתה צפה בפורנו אתה פאסיבי, וכשמשמעם לך במקום לגייס את הדימיון אתה לוחץ על העכבר ועובר לתמונה הבאה. וזה משאיר אותך ברמות עוררות מאוד גבוהות מבלי יכולת לייצר אותן לבד.

גירוי בפורנו נעשה שיגרתי, אם אתה עושה זה כל יום, ואחרי כמה שנים הגירוי כבר לא יעיל. המערכת הניורולגית שלנו מתרגלת ואז הפין צריך גירוי יותר חזק. כשאתה מחכך את העור שעוטף את הגוף שלך במשך הרבה זמן ואתה לא תמיד מגורה אתה צריך להפעיל לחץ יותר חזק, עוצמה ומהירות חזקה ואז אתה מגיע ליחסי מין שבהם יש כללים אחרים – צריך להכנס לנרתיק, להחליק אליו בנחת, להיות רטוב, חמים ונעים וזה בכלל לא מייצר לוגית את הגירוי מבחינה תחושתית ואז הוא מאבד את הזקפה. הפורנו מוריד גם את החשק המיני, אנחנו רואים את זה מחקרית".

אוקי, לא לצפות פורנו, לא לבנות על ביצועים גבוהים וממושכים מדי, אבל מה עושים ברגע האמת?
"ראשית לדעת שבעיות זקפה הם חלק מהחיים שלנו, אנחנו מקיימים בחיים בין 200 ל-4,000 פעמים יחסי מין ולפעמים לא יעמוד אז מה. אם לא עומד לך תקשיב לפין שלך, הוא אומר לך משהו. האם אתה עייף? לא מכיר אותה ולא מרגיש בנוח, אולי כבר עשית סקס או אוננת היום. הפין לא שקרן, המוח כן. ובנות, תפסיקו להעלב מזה. זה לא אומר שאת מכוערת לא מגרה או לא יודעת לעשות את זה נכון. ויש בנות שעושות היסטריה ואז הן מביאות לי גבר עם חרדת זקפה. אפשר לחשוב, קורה, מה קרה. יש לנו כשלונות בחיים לא הכל זורם. הכי טוב זה לא להתרגש, אם צריך קחו הפסקה, או שתמשיכו ליהנות אחד מהגוף של השני, אפשר לעשות את זה גם בלי זקפה. גבר, אם לא עומד לך, תפנק אותה. ואת, אם את מסוגלת להגיע לאורגזמה תראי לו איך.

אם זה חוזר על עצמו יותר מדי פעמים, גברים לכו לעשות בירור אצל רופא או סקסולוג. אם עומד לך באוננות אבל ביחסי מין לא, כנראה שהמנגון כן עובד, ופה סקסולוג יכול מאוד לעזור. אל תחכו הרבה שנים, כי אז חרדת הביצוע מתקבעת".