"הרומנטיקה מתה בתעשייה", מספר רוקו סיפרדי, אשר מוגדר בעיני רבים בתור אחד מכוכבי הפורנו הגדולים של כל הזמנים. "מאז שהמציאו גלולות לזיקפה וכל מיני פתרונות אחרים, הסקס איבד את קסמו והיום הוא בסך הכל הצגה – פרפורמנס".

אם היה ואתם עוקבים אחר הקריירה הארוכה של סיפרדי, אתם בוודאי יודעים שבשנים הוא החליט לקחת צעד משמעותי לאחור ובימים אלה הוא פחות פעיל בתעשייה מבעבר. למרות זאת, אין זה אומר שהוא פרש באופן מוחלט (אפילו בגילו המופלג 54) – וזה גם לא אומר שהוא איבד את התקווה לשינוי משמעותי בתעשייה הכחולה שהפכה לחלק העיקרי בחייו; סיפרדי עדיין משתתף בהפקות עצמאיות, בעיקר כאלו שהוא מביים, ובנוסף הוא פתח בשנים האחרונות אקדמיה בניהולו, שם הוא לוקח את הדור הבא של כוכבי וכוכבות הפורנו תחת חסותו ומשתדל לגרום להם ללמוד שאיבר המין החשוב ביותר הוא המוח.

רוקו, יליד העיר אורטונה שבחופה המזרחי של איטליה, נכנס לתעשיית הפורנו האירופאית בסוף שנות ה-80 אחרי רומן קצר עם דוגמנות. בשנת 1987 הוא כבר כיכב בסרט הראשון שלו, ואחריו פנה להפקות שונות אשר נעות בין סקס קונבנציונאלי לסרטים שכוללים אקטים פרועים  הרבה יותר.

לאורך השנים רוקו השתתף ביותר מ-1,300 סרטי פורנו וטיפח לעצמו עדת מעריצים גדולה בעקבות הנטייה שלו לקחת סצינות לנקודות קיצון – תכונה שבסופו של דבר הפכה אותו לאגדה חיה בתעשייה. בובי סטאר, כוכבת ובמאית פורנו, תיארה בריאיון למגזין RHP האוסטרלי את ההילה סביב רוקו וסיפרה שאין באמת דרך לתאר את האינטנסיביות שלו במהלך הצילומים. "אם תשאלו כל אחת בתעשייה שהשתתפה איתו בסצינה בעבר - תשמעו מכולן שרק עם רוקו הן עשו דברים שלא עשו עם אף אחד אחר בחיים שלהן", היא מספרת. "יש בו משהו, משהו באנרגיה שלו. הוא פשוט לוקח אותך למקומות מטורפים – לצלם לצדו זאת חוויה של פעם בחיים".

View this post on Instagram

A post shared by Rocco Tano (@roccosiffredi_official) on

בשנת 2004, שמונה שנים לאחר הולדת בנו הבכור, סיפרדי החליט לפרוש ממשחק בתעשייה ולהשקיע את מאמציו בעיקר מאחורי הקלעים. בריאיון לכלי התקשורת בארצו הוא סיפר כי הוא אינו מעוניין להכניס את ילדיו לסיטואציה שבה הם רוצים לדעת מה אביהם עושה למחייתו. רוקו לקח הפסקה של חמש שנים, בהן הוא בעיקר ביים והפיק סרטים.

בשנת 2015 הוא כבר הודיע על פרישתו הרשמית ממשחק וסיפר: "לפני כשנה התפתחה אצלי תחושת אי-נוחות מול המצלמה. אני חושב שמשהו בי השתנה". למרות זאת, גם היום הוא עדיין ממשיך להופיע בהפקות עצמאיות ושומר על מערכת יחסים טובה עם בכירי תעשיית הפורנו האירופאית. לפני כ-3 שנים הוא פתח את ה-Siffredi Hard Academy בבודפשט - שם הוא מעביר קורסים לאנשים שרוצים להיכנס ולככב בתעשייה.

"הקומה העליונה" של רוקו

"עיקר האנשים שמגיעים אליי מחולקים לשתי קטגוריות: אלה שמגיעים לתעשייה עם חלום; ואלו שחושבים שהיא רק קרש מקפצה", הוא סיפר בריאיון למגזין ה-Rolling Stone האיטלקי. לטענתו, הרבה שחקנים ושחקניות צעירות מאוד הושפעו מהצלחה של שחקנית הפורנו סשה גריי, אשר צלחה את המעבר מסרטי פורנו לקולנוע ממוסד – ואפילו כיכבה בסרט של הבמאי וזוכה פרס האוסקר סטיבן סודברג.

"נתקלתי כבר במקרים של נשים שאמרו לי שהן רוצות להיות כמה סשה, שהן רוצות לחולל מהפכה בתעשייה, אבל זה הרבה יותר מורכב ממה שנדמה", סיפר רוקו. "אם להסביר את זה בפשטות, אז יש את אלו שמצליחים בפורנו ואת אלו שבכלל לא יכולים להיות חלק מהתעשייה. סשה הצליחה כי היה לה אופי, ואופי זה לא משהו שניתן לחקות. יצא לי להכיר כבר כמה אנשים צעירים שבטוחים שהם מסוגלים לגבש אופי בתעשייה אחרי שלושה סרטים. איך אומרים? 'שיהיה להם בהצלחה עם זה'".

רוקו מוסיף שהאופי של השחקן או השחקנית יכול בהרבה מקרים להיות הרכיב שהופך אותם לכוכבים, ואפילו גורם להם לחשיפה מיינסטרימית. "אופי מקסים תופס אנשים מעבר ל'קורי העכביש' של תעשיית הפורנו", הוא מסביר. "30 שנה הייתי תקוע בקורים האלו והרגשתי טוב עם עצמי כי חשבתי שהייתי העכביש הכי גדול מכולם. למרות זאת, זאת סביבה דינאית מאוד, וברגע שאתה שם אין כל כך דרך לברוח ממנה". מה זה אומר? קחו לדוגמא נשים כמו מיה קאליפה, ג'נה ג'יימסון - ואפילו סשה גריי - שעדיין מוצאות את עצמן כבולות לתעשייה אפילו שהן לא עוסקות בתחום כבר שנים.

View this post on Instagram

A post shared by Rocco Tano (@roccosiffredi_official) on

View this post on Instagram

A post shared by Rocco Tano (@roccosiffredi_official) on

"קורי העכביש" הם לא הביקורת היחידה שיש לסיפרדי כלפי התעשיה של ימינו. למעשה, אחת הסיבות שהוא מוצא את עצמו כל פעם מחדש מול המצלמה היא התסכול שלו כלפי אופי בימוי הפורנו בימינו. לטענתו, הוא מצא את עצמו לא פעם מאחורי המצלמה נותן הרבה יותר מדי הכוונה לשחקנים בכל הקשור לפעולות שלהם עם השחקניות, מה שהגביר אצלו את התסכול כלפי המצב העכשווי בתעשייה. "אתה כל הזמן מסביר להם מה לעשות  ברמה הטכנית. מדיבור, דרך מבטים, ועד לתנועות ואפילו הליקוקים. לזה אני מתכוון כשאני אומר שהרומנטיקה מתה".

 "אני חושב שבימינו, המון אנשים משקיעים הרבה יותר מדי אנרגיה באקט עצמו ולא לוקחים את הסקס מעבר למימד הפיזי", הוא מסביר. "איך שאני רואה את זה, בצורה הזאת, האקט לא מתפתח לשום מקום וזה לא עושה שום דבר בשביל אף אחד. כשאתה שוכב עם אישה, המטרה היא לא לזיין אותה אלא להיכנס אל תוך הראש שלה". בקורסים שהוא מעביר סיפרדי תמיד מדבר על "הקומה העליונה" ביחסי מין – מעין מימד מטאפיזי כזה בזמן המשגל. "זה חייב להיות משהו חדש, פראי. משהו שמעולם לא עשית. זה צריך להיות טעון, הן באמוציות חדשות והן בתחושות חדשות. זוהי החושניות האולטימטיבית עבורי, זו ששוברת מוסכמות, שמתנסה בדברים חדשים". לטענתו, האקט המיני יכול להגיע למיצוי אך ורק כאשר שני הפרטנרים מביאים את עצמם לנקודה הזאת – ולא, זה לא חייב להיות בזמן הצילומים.

***

בימים אלה, סיפרדי חש יותר מאי פעם אחריות להפיץ את הידע שצבר מעשרות השנים שלו בתעשיית הפורנו, אבל הוא מדגיש שהוא לא מחנך מיני של אף אחד. "פורנוגרפיה היא לא חינוך מיני", הוא מספר. "עם התפוצה הנוכחית של פורנו, במיוחד בעידן האינטרנט, התוכן זמין הרבה יותר לילדים ובני נוער ונוצר רושם כזה כאילו התעשייה הפכה להיות חלופה לשיעורי חינוך מיני. אני רואה את זה קורה באיטליה. אף אחד לא מדבר עם ילדים על מה שהם רואים וכולם מתנהגים כאילו הם לא רואים את הדברים האלו. מה שקורה אחר כך הוא שהאצבע המאשימה מופנית אלינו - אבל זו לא אשמתנו. אנחנו בסך הכל עושים הצגה בשביל לרגש אנשים".