פותח סתימה (צילום: Janice Richard, Istock)
מה לא לעשות: לשים את הראש מתחת לכיור כשאתה פותח את הצינור | צילום: Janice Richard, Istock

אתה יכול לבהות באסלה המלאה והמג'ויפת כמה שתרצה, אבל המים המסריחים לא ירדו עם כוח הרצון שלך בלבד. אין ברירה; אתה צריך לקחת נשימה עמוקה, לתפוס דלי ביד אחת ופומפה ביד שניה, ולהתחיל לעבוד. זה או זה, או לקרוא לאינסטלטור, ואנחנו לא רוצים לקרוא לאינסטלטור. אבל יש גם צד חיובי לכל הסירחון הזה: בדרך כלל זה די פשוט לשחרר סתימה. נסה את ארבעת הצעדים הבאים – ואם כלום לא עובד, אתה יכול להזמין איש מקצוע עם מצפון נקי. אתה את שלך עשית.

מים רותחים

תרתיח הרבה מים בסיר, ושפוך אותם למקור הבעיה. הרבה סתימות פשוט יימסו ויעברו הלאה. שים לב שהכיור נקי וריק, כי אם זה לא יעזור, תצטרך אחר כך לרוקן את המים. אל תשאיר אותם לעמוד; הם סתם יוסיפו לסירחון. אגב, זה בכלל לא רעיון רע לשפוך לכיור מים רותחים פעם בכמה זמן, להקדים תרופה למכה וכל זה.

כימיקלים

יש לא מעט חומצות ובסיסים שאפשר להשיג בכל סופר, שיפרקו את הסתימה בשבילך. אפשר ללכת על נוזלים ייעודיים לפתיחת סתימות, או כל דבר עם חומצה גופריתית בתוכו. אם אתה מעדיף את האופציה הזולה, אפשר גם ללכת על אקונומיקה או על סודה קאוסטית. הכי זול – סודה לשתייה וחומץ. שים לב שחוץ מסודה לשתייה וחומץ, שאפשר לערבב, אל תערבב חומרים אחרים – אם השתמשת באקונומיקה, אל תשפוך לכיור מיד אחר כך חומצה גופריתית, כי זה יגרום לבית להתמלא באדים רעילים.

נחש ופומפה

הנחש (או בשמו המקצועי פחות, ספירלה) זה צינור מתכת שאפשר להכניס לצינור המים ופשוט לסובב עד שהסתימה מתפרקת. את הפומפה מצמידים לחור ומתחילים לפמפם, עד שהלחץ מפרק את הסתימה. קצת עבודה קשה, אבל די יעיל ופחות קשה מהשלב הבא.

לפרק

אל תכנס לזה אם אתה לא יודע איך להשתמש במפתח שוודי, איך בנויה אסלה או איפה בור הניקוז של האמבטיה. אם אתה יודע את כל זה, שים כפפות ותתחיל לפרק צינורות. הסתימה בדרך כלל נמצאת בבור הניקוז הראשון – זה שמתחת לכיור (שים דלי מתחתיו לפני שאתה מפרק אותו), ישר מתחת לפתח הניקוז של האמבטיה, או בעיקול הראשון של האסלה. אתה הולך לפגוש שם גוש דרעק די מסריח, אבל עכשיו שפרקת את הצינור, אין בעיה לדחוף את הידיים פנימה ולהוציא אותו. רק תראה שאתה מעיף אותו מהבית כמה שיותר מהר; הריח שהגושים האלה מפיצים הוא אחד הדברים שיכולים למוטט גבר בוגר במשקל ממוצע, ואתה לא רוצה לתת לו להעלות אדים במטבח.

>> למדריך הקודם: איך לתקן פיוז שנשרף