ישנם לא מעט רגעים קשים במהלך חייך שמהם תוכל לחמוק בזכות תכנון מוקדם או לכל הפחות להקטין את עוצמתם. אך עם זאת מלאים חייו של כל גבר גם בימים נוראים של ממש, כאלו שאין הרבה סיכוי למנוע אותם או לדחות את ביצועם, רק להמתין בסבלנות ולהתפלל שיעברו ממש מהר. סידרנו לך אותם לפי סדר כרונולוגי, כדי שתדע למה לצפות.

>> המדריך המלא לחגים

ברית מילה

תינוק צורח בברית מילה (צילום: Odelia Cohen, Istock)
אחח, יא זבל, חכה אני אתפוס אותך מחוץ לבית כנסת | צילום: Odelia Cohen, Istock

רק שמונה ימים חלפו מאז פילסת את דרכך מהאפילה שבה חיית בחודשים האחרונים. מאז אתה מנסה עדיין להבין מי הם היצורים המוזרים האלה שמניפים אותך מהעגלה בכל הזדמנות ומפריעים לך לישון, או איך מפעילים את המתקן העגול המוזר הזה עם הכפתור באמצע שמתוכו מגיע האוכל. בתוך כל ההמולה הזו אתה מוצא את עצמך לפתע במרכזו של אולם גדול. יצורים מוזרים ועליזים נוספים מגיעים מכל מקום ומביטים עליך, צובטים לך בלחיים, חלקם משאירים עליך סימנים אדומים בריח תות.

אבל כל אלו הם כלום לעומת היצור המזוקן והשיכור למדי שמרים אותך בידיים לעיני כל ומתקרב לאזור הכי חשוב שלך עם סכין. מה זה? שמישהו יעצור את המטורף הזה! אתה זועק בתוך הראש וכל מה שיוצא הוא בכי חמוד ומתוק. לאיזה עולם מרושע ואכזר נולדת ואיזה עוד איברים עוד מתכוונים לחתוך לך בעתיד? על כל אלה אתה ממשיך לתהות בזמן שהסדיסט דוחף לך בכוח אלכוהול לפה ושולח אותך לשינה השיכורה הראשונה בחייך.

גיל 12

ילד מתבגר עם פצעונים (צילום: sharply_done, Istock)
כן, היתה תקופה שגם אתה נראית בה ככה | צילום: sharply_done, Istock

נכון שהבטחנו לדבר על ימים, אבל יש תקופות בחיים שנראות כולן כמו יום אחד ארוך ונורא. כך קורה בגיל 12 - שנה לפני שאתה מוגדר כגבר לפי ההלכה, שש שנים לפני שתוגדר ככזה אחרי שתלבש מדים ולפחות 18 לפני שזה יקרה בפועל – זהו הזמן שבו הגוף שלך מחליט לצאת רשמית מאיפוס: אתה מוצא את עצמך לפתע עם קול של פינצ'ר, מגדל כמויות חסרות היגיון של חצ'קונים וקם בבוקר עם יותר שיער על הפנים משל אריה דרעי.

בתוך כל הזוועה הזאת גם אזורים משמעותיים אחרים בך מתחילים לגלות תסמיני שיגעון. זאת התקופה שבה המוח שלך משנה פאזה לנצח מאזור קוגניטיבי, שקול ואנליטי למקור חרמני חסר תועלת, שהמידע היחיד שיספק לך הוא מידת הקרבה שלך למחשוף מזדמן. אבל שום דבר לא יכול להכין אותך לאותו אזור פגוע שנפגע בסכין 12 שנה מוקדם יותר, ומתחיל לפתח רצונות משלו בכל פעם שאתה קם בבוקר.

הנגאובר

יושב על המיטה ותופס את הראש (צילום: Forest Woodward, Istock)
למה? למה הייתי צריך לערבב וודקה אשכוליות עם וויסקי? | צילום: Forest Woodward, Istock

ידעת שהתרגום העברי הרשמי להנגאובר הוא חמרמורת? חשבת פעם למה קראו לזה ככה? בגלל כל הפעמים שבהם תקום בבוקר, תטיח את הראש בקיר תוך כדי הצהרה: "איזה חמור! בחיים אני לא אשתה כך יותר". אבל העובדה שאתה לא לומד אף פעם מטעויות היא משהו שתלמד לחיות איתו בשנים הבאות, בפעם הזאת מדובר במפגש הראשוני שלך עם האלכוהול והכאפה הראשונה מתוך רבות שתקבל ממנו.

ברוב המקרים תתפוס אותך התחושה הזאת לראשונה בטיול השנתי, אחרי לילה של פורענות מלאה באלכוהול הכי זול שניתן היה להשיג בפיצוציה הקרובה. שעה ועשרות טלטולים של המחנכת שלך מאוחר יותר, אתה מתעורר לעולם של כאב בלתי מוכר. כל דבר נראה כמו סיוט: קולות, אורות, הטעם בפה, כאילו היקום כולו החליט להעניש אותך על היותר מתבגר מטומטם.

יום הגיוס

חייל ננזף עי המפקד - טירונות מבט מבפנים (צילום: עודד קרני)
חושב שאתה תותח אה? אני אראה לך מאיפה משתין הדג | צילום: עודד קרני

רק אתמול עדיין חגגת עם תיירות רוסיות שרופות למהדרין באיה נאפה, רק לפני רגע עוד אכלת את האוכל של אימא והנה אתה באזור הדמדומים; יום הגיוס. כל טירון שהתגייס שעתיים לפניך מרגיש בנוח להעביר לך את טירונות המטבח שהטילו עליו רק לפני שעה, אתה רץ, מסתדר ב-ח', עומד בשלשות וצורח "הקשב המפקד" לכל עציר שחולף על פניך.

בשעות המעטות בלילה שבהם אתה לא מנסה להיות במקום אחר תוך 30 שניות, יש לך מספיק זמן להתענג על קולות הנחירה העמוקים העולhים מכיוונן של המקדחות איתן תחלוק את האוהל בשבועות הקרובים. רגע אחרי שאתה מצליח לשכוח מכל הזוועה הזאת ולעצום את העיניים, מישהו מנענע אותך בעוצמה ומבשר לך שהגיע הזמן שלך לצאת החוצה ולשמור. בעודך קופא מחוץ מקור אתה מנסה להיזכר מי משוכני האוהל הזה אמור להחליף אותך, ונזכר שמדובר בבריון הרוסי המתבודד שהביא נשק מהבית. מילא, לא נשאר עוד הרבה זמן עד הזריחה.

ימי ראשון

שם זין (צילום: jabiru, Istock)
זה מה שאנחנו חושבים על תחילת השבוע | צילום: jabiru, Istock

מהרגע שבו תצא לשבת הראשונה שלך בבית ועד ליום שבו תעזוב בפעם האחרונה את מקום העבודה שלך כשתצא לפנסיה, יהפוך היום הזה לסיוט של חייך. הרגע המעגלי האכזרי בו הכול מתחיל שוב מחדש, כשהזיכרונות מהשלווה והשקט של הסופ"ש האחרון כל כך טריים ומטרידים מצד אחד, ועקבותיו של הבא אחריו לא נראים באופק. 

על אף שאין שום הצדקה הגיונית לתפיסה הזאת, יראה לך לא פעם שהיום הזה מתרחש בתדירות הרבה יותר גבוהה מימים אחרים בשבוע. בכל רגע של שלווה ורוגע תתעורר לפתע בבהלה ותנסה להיזכר האם הוא עומד בפתח, האם עוד התחלה מעיקה של שגרת החיים חסרת הרחמים עומדת להתרגש עליך. בסוף זה יתפוס אותך, כמו תמיד, בפקק המייאש של יום ראשון.

המחזור שלה

צועקת על גבר (צילום: John Sommer, Istock)
אמרתי לך לא להגיד לי שלום בבוקר, מה לא מובן? | צילום: John Sommer, Istock

כמו במקרה של גיל 12, גם כאן לא מדובר ביום אחד כי אם בתקופה שנראית כמו סיוט מתמשך שאת השלכותיו אף פעם לא תוכל לחזות. זוהי התקופה בה הבחורה היפה, הרגישה ומלאת החום שלמדת להכיר ולאהוב, הופכת לפתע לשור זועם שאתה הוא הסדין האדום שלו. החלק הקשה באמת כאן הוא שאין לך שום דבר להימנע מהפיצוץ הוודאי. אתה כבר תנדנד לה או תרמוז משהו לא במקום או לא תרמוז משהו שהיא רצתה שכן תרמוז. 

בסופו של דבר, כמו כל הוריקן בדרגה חמש, גם התופעה הזאת תעבור והעניינים יחזרו למסלולם הטבעי, אפילו אם בדרך היא תסחף איתה שאריות של שברים מהאזורים בהם פגעה. אבל כמו במקרה של יום ראשון, גם כאן מדובר באירוע חוזר שבכל פעם יצליח להפתיע אותך מחדש, בדיוק ברגע שבו תחשוב שהצלחת להשתקם מהפעם הקודמת.

הכנות לחתונה

כלה עובדת (צילום: hartphotography1, Istock)
שלום, חוות רונית? אני רוצה להזמין חתונה בבקשה | צילום: hartphotography1, Istock

בסוף זה יקרה גם לך. יום בהיר אחד תשים את תקופת הרווקות הזוהרת ומלאת החוויות מאחוריך, תכרע ברך ותציע למישהי להפוך לאישה שתתעורר לצידך בכל בוקר. אבל הדרך לחופה, כפי שתלמד מהר, רצופה רגעים ארוכים של גיהינום צרוף. בתקופה הזו נשללת ממך כל זכות אנושית אמיתית (מלבד הזכות לנהוג כמובן) ובמהלכה תידרש לטעום כמויות בלתי נתפסות של מנות, לצפות בסידורי פרחים, שמלות, הזמנות, חליפות, תקליטנים, ליצנים ולהטוטנים, שאף אחד מהם לא ייבחר על ידך אבל את כולם תמצא בפתקאות של פנקס הצ'קים.

ארוחה אצל החותנת

אישה מבוגרת מסתכלת למצלמה (צילום: diane39, Istock)
אוי בובל'ה, נגמר הגפילטע, אבל יש יופי של רגל קרושה | צילום: diane39, Istock

קצת קשה להחליט מה ביום הזה יגרום לך לסיוטים גדולים יותר: העובדה שהקיבה שלך שוב תיאלץ לעבוד שעות נוספות בסוף השבוע או הצורך לפרט את "המאמצים להביא נכדים", לעיניה של אחותה התיכוניסטית של אשתך שמגניבה אליך מבטי זימה. כל ארוחה כזו תלווה גם בשורה של המלצות לגבי פעילויות ספורטיביות שבהם כדאי לך לעסוק, הצגות ביידיש שמאד כדאי לך לראות וספרים בנושאי תנוחות מועדפות לכניסה להיריון, שיוענקו לך עד בואו של הצאצא המיוחל. 

קניות לחג

גבר ואישה רבים בסופר (צילום: istockphoto)
עזבי את הגבינה שלי, אני יודע ריקודי עם | צילום: istockphoto

היום בו תרגיש אחת ולתמיד איך נראה הג'ונגל בתקופה בה הילכו אבותיך הקדמונים על האדמה הזו: טורפים משלל סוגים, גדלים ומינים יעוטו מכל כיוון אפשרי על כל פריט מזון בשדה הראייה. אם לא תיזהר אתה עלול למצוא את עצמך בקלות שוכב מתחת ל-12 ארגזי שישיות הקוקה קולה המעובות לחג של קונה נחושה במיוחד. אחרי שתאבד שתי שיניים וצלע אחת במאבק על מיונז, תמיד תוכל להתנחם בעובדה שהחג הבא נמצא ממש מעבר לפינה. 

היום בו הבן שלך הופך להיות יותר מגניב ממך

זוג צעירים מחובקים (צילום: Irina Igumnova, Istock)
אבא, תן לי את המפתחות של האוטו, אני צריך קצת פרטיות | צילום: Irina Igumnova, Istock

כן, אנחנו יודעים, אתה ממש לא כזה ותמיד תחכה ליום שבו תוכל להתמלא בגאווה כשתראה את הבן שלך מגיע לשיאו. אבל האמת היא שהמראה של הפספוס הקטן שרוממת וגידלת שמניח את ידו על הישבן של הבלונדה השופעת בדרך לחדר שלו בזמן שהוא קורץ לך בהתלהבות, רק יעורר אותך להביט הצידה ולגלות שהזמן הזה עבר. זהו הרגע שבו תבין שבפעם הבאה שתנסה לתפוס קצת ישבן בעצמך, תסתכן במגהץ לוהט שימצא את דרכו ישר אל המצח שלך.

מכיר עוד ימים נוראים ששכחנו? אז למה אתה שומר בבטן? גם אנחנו רוצים לשמוע.

>> רגעים מעצבים בחייו של גבר