בחור לוחש באוזן בחורה צוחקת יושבים לשולחן עם נרות (צילום: jupiter images)
אם אתה מספר לה שהיית בשייטת ואתה בעצם ג'ובניק - ובזכות זה שוכב איתה - מקומך בכלא? | צילום: jupiter images

אם תהיתם מתי צריך להתחיל לפחד מכל מילה שיוצאת לכם מהפה, עכשיו זה זמן טוב. זוכרים שלשקר לבחורה כדי לשכנע אותה להיכנס אתכם למיטה היה איפשהו בין לגיטימי למקסימום תכונה בזויה שהופכת אתכם לחלאת המין הגברי? עכשיו מתברר שזה גם פשע שדינו שנה וחצי בכלא, קנס של עשרת אלפים שקלים ואות קין בתור עבריין מין מהשורה. זה לפחות מה שחושב סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט צבי סגל, שהרשיע את סבאר קאשור באונס, אחרי שהתחזה לרווק יהודי ושכב עם צעירה בהסכמה.

התירוץ של בית המשפט לעיוות הדין הנוראי הזה הוא שההתחזות גרמה לניטרול כוח התנגדותה של הצעירה. במילים אחרות, כאשר קאשור הציג את עצמו לפני שנתיים כמי שמעוניין בקשר רומנטי משמעותי בפני הירושלמית הצעירה, הוא בעצם גרם לה להשיל את מכנסיה ולהתמסר אליו שלא מרצונה. לדברי נציג הפרקליטות, עו"ד דני ויטמן, אמנם קאשור לא הפעיל כוח, אך הוא אנס אותה באמצעות מצג השווא.

האם מותר לשקר על גיל, כסף או מעמד חברתי? איפה זה ייפסק?

בגזר הדין כתב השופט סגל כי "חובה על בית המשפט להגן על האינטרס הציבורי מפני עבריינים מתוחכמים בעלי לשון חלקלקה ומתק שפתיים, שבכוחם להוליך שולל קורבנות תמימים, במחיר הכבד מנשוא קדושת גופם ונפשם". עם כל הכבוד, ל"קורבנות התמימים" יש גם שיקול דעת ואם הצעירה המסכנה חושבת שהיא יכולה להיכנס למיטה עם כל בחור מהרחוב ואז להתחרט ולדרוש את מאסרו - היא יותר תמימה ממה שאפילו קאשור חשב.

כמה פעמים, נשים וגברים כאחד, שיקרו כדי לשפר את מעמדם בקרב המין השני? כמה פעמים הצגתם את עצמכם כבעלי ממון רב יותר ממה שאתם באמת, כצעירים יותר או צעירות יותר ממה שאתם באמת, כגבוהים יותר ממה שכתוב בפייסבוק, כרווקים למרות שהייתם בקשר, או כבעלי תארים אקדמאים כאלו ואחרים, רק כדי לכבוש את בחירתם ליבכם?

מעולם לא היה פירוש נרחב כל כך למושג אונס

השופט סגל ניצל את כוחו בצורה בוטה ופירש את המושג אונס בצורה כה רחבה עד שהיא כבר פושעת. נשים סבלו במשך שנים רבות מהטרדות מיניות שזכו להתעלמות מהמערכת המשפטית ומהמערכת הנורמטיבית החברתית, אבל בשלב מסוים כל אדם שפוי שקצת שכל בקודקודו יסכים שכבר לא מדובר באונס. אפשר להאשים את קאשור במרמה או בהתחזות, אבל כדי שיהיה פה אונס היה צריך להפעיל סוג מסוים של השפעה או כוח - פיזי, סמכותי, מנטלי.

לדברי השופט "בית המשפט נדרש לעמוד איתן לצידם של הקורבנות בפועל ובכוח להגן על שלומם. אחרת, אותם ינצלו, יתמרנו וירמו במחיר עונשי נסבל וסמלי". אז כן, אין ספק שבפרשה הזאת, לפחות לפני מתן גזר הדין ההזוי, היה קורבן והיה נבל - אבל יש משהו מסריח בכל הסיפור הזה. מסריח מהצדטקות, מסריח מעיוות הדין ומסריח מתקדים מסוכן שעלול להביא הרבה גברים נורמטיביים לדוכן הנאשמים ולתאי המעצר.

בשורה התחתונה חשוב להפעיל קצת היגיון בריא ולהדגיש - האיש הזה הורשע באונס וייכלא לשנה וחצי כי הוא שיקר לבחורה. הוא לא ניצל את מעמדו כלפיה, הוא לא כפה את עצמו עליה בשום צורה והוא לא תקף אותה פיזית בשום אופן. אני לא אומר שהאיש טלית שכולה תכלת ומעשיו היו תמימים, אבל בפעם האחרונה שאני בדקתי, להיות אידיוט ומגעיל זה לא פשע שעונשו כלא. לפחות לא במדינת ישראל.

>> תל אביביות, צאו מהסרט שלכן: לא כל מי שמדבר אתכן גם מתחיל אתכן