ים בדרך כלל מתקשר אצלנו לחוויה רגועה: שמש, קרטיב ובחורות בביקיני, דברים שמסייעים להוריד את לחץ הדם. אבל יש אנשים שעבורם המקום הזה הוא היעד האולטימטיבי לחוויות שמקטינות משמעותית את הסיכוי לחזור הביתה בשלום. אחרי שהכרתם את האנשים שמסכנים את חייהם באוויר, הגיע הרגע להכיר גם את המכורים לאדרנלין מעל ומתחת לפני המים.

ג'ט סקי (אופנוע ים)

רכיבה על אופנוע נחשבת למסוכנת גם כשהיא נעשית על כבישים רגילים לחלוטין. מצד אחד מדובר בדרך מתוחכמת לחתוך את הפקק, מצד שני במקום כרית האוויר מה שיתנפח כאן במקרה תאונה יהיה הפרצוף, במקרה הטוב. עכשיו קחו את כל החוויה הזאת אל הים הלא יציב, הגדילו את עוצמת המנוע ופתחו את מצערת הדלק עד הסוף. עם כל כוח הסוס הזה בין הרגליים (אל תתלהבו, זאת לא הייתה מחמאה) נותר רק להחזיק חזק ולקוות לא להיפגש עם יאכטה תועה.

אין תמונה
רגע, מה זה לא החוף פה?

הג'ט סקי הוא למעשה מותג אופנועי ים שפותח על ידי חברת קוואסאקי והפך שם גנרי למספר ענפי אקסטרים. בין היתר נערכות תחרויות ברכיבה בעמידה, בישיבה ותחרות הפרי סטייל המסוכנת במיוחד, במהלכה מבצעים המשתתפים תרגילים אקרובטיים לעיני השופטים. בפועל זה נראה בערך ככה: אדם שמנסה לזנק מאופנוע דוהר, לבצע סלטה באוויר ולנחות עם הצד הנכון של הגוף על המושב. אחר כך זה כבר קלי קלות: סתם לזנק במהירות שיא מעל רמפה ולנחות בשלום.

קיאקים

אל תתבלבלו, לא מדובר בשיט רגוע בכפר בלום, לצד נופי הגליל הרגועים. הספורט שאנחנו מדברים עליו נערך בדרך כלל על נהרות שוצפים ובין צוקים מחודדים ואכזריים במיוחד. האתרים המפורסמים בעולם בוושינגטון ובאורגון, מאופיינים בזרמים תת קרקעיים בלתי צפויים, סלעים שקועים בתוך המים ומגוון הפתעות נוספות. המכורים לאדרנלין במיוחד "מגוונים" את כל הטוב הזה עם חתירה במורד מפלים, סכרים ושאר מקומות שמהם בדרך כלל אנשים נורמליים מנסים לברוח.

ווייקבורד

אם סקי מים לא באמת מאתגר אתכם ורישיון אופנוע הים שלכם נשלל עקב מהירות, אל חשש: הווייקבורד מצליח לשלב בצורה מספקת בין השניים. מצד אחד גלשן עליו צריך להתאזן במהלך השיוט על פני המים, ומנגד מוט הקשור לסירה מהירה שגורר את הגולש על פני המים. וכיאה לספורט שמאחד צמד ענפים יחד, גם רמת הסיכון עולה: גלשן אחד אליו קשורות שתי הרגליים, ללא שליטה אמיתית של הגולש על המהירות. כל זאת תוך כדי ביצוע מגוון של טריקים מסוכנים, שעשויות להסתיים בפציעות.

קייט סרף

אם כל המנועים האלה לא באמת עושים לכם את זה, תמיד אפשר להיעזר בכוחו של הטבע כדי לבצע כמה תרגילים עם פוטנציאל אשפוזי. הקייט סרף מזכיר באפיונים שלו את הוויקבורד. גם כאן נקשרות הרגליים לגלשן אחד וכוח חיצוני (העפיפון) מושך את הגולש במהירות משתנה. תוך כדי אחיזה במוט מבצעים המשתתפים תרגילים אקרובטיים ברמת סיכון גוברת, ומקווים מאד שרוח פתאומית או השתנות של תנאי הים לא יתפסו אותם בעודם באוויר. זה פחות או יותר מה שקרה לדורותי כשעזבה את קנזס.

ראפטינג

אל תתבלבלו עם המטורפים מהקיאקים, כאן מדובר בשיגעון שונה לחלוטין. כמה שונה? הזרמים אותם זרמים, הצוקים אותם צוקים, אלא שהפעם סכנת ההתהפכות גדולה הרבה יותר. הסירה המתנפחת והעמוסה בשבעה אנשי צוות, תלויה כולה באיזון העדין בין המשוטים. מצד שני אולי עדיף להיות בין ששת האנשים שאחראים בפועל על ייצוב הסירה, מאשר להיות זה שיושב מאחורה וצורח: "אמאל'ה, צוק!!, תחתרו כבר ימינה פדלאות עקומות שכמוכם".

גלישת גלים

אתם כבר מכירים את חיבתנו לגלישת הגלים הגדולים מכתבות קודמות בנושא. כי לא משנה כמה מיומנים אתם בתחום, ההתמודדות עם ים לא יציב וגלי ענק לעולם לא תהיה טיול בפארק. הגולשים המובילים בעולם נשטפים בעוצמה אדירה על ידי גלים, נופלים מגבהים אדירה ונסחפים על ידי זרמים תת מימיים. לכל אלה אפשר לצרף את יתר תושבי הים שלפעמים מרגישים צורך להצטרף למסיבה. ביניהם כאלו עם חיבה לבשר, שורות ארוכות של שיניים מחודדות וסנפיר גדול שבולט אל מחוץ למים.

קפיצה מצוקים

מכירים את אליפות העולם בקפיצות למים? זו שבה מגיעים ספורטאים למקפצה תקנית וקופצים תוך כדי סלטות וברגים אל מי הבריכה שלמטה? מכירים את זה שהם מגיעים אל המים בזווית לא נכונה ומתנפצים עליה ברעש גדול? ובכן מסתבר שהמפגש הזה כואב, מאד. עכשיו קחו את האינפורמציה הזאת ושימו אותה בסיטואציה הבאה: מגדל בגובה 30 מטרים המתנשא מעל נהר לא יציב, שבקרקעיתו לא מעט הפתעות מאלו שכבר ציינו בענפים הקודמים. 

צלילה עם כרישים

אם אתם כבר בראש של ללכת על הקצה, למה לא לקחת עוד צעד אחד קדימה. במקום לגלוש לידם, לדהור מעליהם בספינות מהירות או לחתור לצדם, יש מי שמרגישים ממש בנוח לצלול עמוק אל אזורי המחייה של כמה מהטורפים המסוכנים בעולם. יש מי שיורדים למעמקים נעולים בתוך כלוב ממתכת, אבל כפי שתראה מיד לפניך, זה כבר כנראה ממש לא נחשב לאקסטרים. כי זה דבר אחד להסתכל למוות בעיניים, אבל כריש זה כבר משהו אחר.

>> לא לנסות בבית: ענפי האקסטרים הכי מסוכנים בעולם